FIFA prišla s novým projektom, na rad nastúpi v roku 2021: Kluby nesúhlasia, hrozia bojkotom

Šéf FIFA Gianni Infantino
Šéf FIFA Gianni Infantino

MIAMI - Rada Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) na zasadnutí v Miami v piatok odsúhlasila rozšírenie MS klubov v novom 24-člennom formáte aj napriek nesúhlasnému stanovisku Európy. Rada tiež rozhodla, že bude spolupracovať s Katarom na rozšírenom formáte majstrovstiev sveta 2022 na 48 účastníkov, pričom pribudne najmenej jedna ďalšia organizátorská krajina.

MS klubov FIFA v roku 2021 tak nahradia doterajší model so siedmimi účastníkmi, ktorý sa koná v decembri. V roku 2021 sa bude hrať v termíne jún - júl. Potvrdil to prezident FIFA Gianni Infantino. Asociácia európskych klubov (ECA) potvrdila, že turnaj v roku 2021 bude bojkotovať. Informovala agentúra AP.

"Predložili sme štúdiu, v ktorej sme prišli k záveru: Áno, je možné rozšíriť počet účastníkov MS 2022, ak budú splnené určité podmienky," citovala agentúra DPA slová prezidenta FIFA Gianniho Infantina. "Vzhľadom na politickú situáciu je otvorenou otázkou, či bude naozaj Katar spoluorganizátorom," reagoval na novinárske otázky šéf nemeckého zväzu DFB a člen rady FIFA Reinhard Grindel.

Konečné rozhodnutie v otázke rozšírenia padne na valnom zhromaždení federácie 5. júna v Paríži. "Ak sa to udeje: fantastické. Ak nie: fantastické," zhrnul Infantino.

Európske kluby sa okamžite ohradili

Európske futbalové kluby budú bojkotovať majstrovstvá sveta klubov FIFA, ak príde k rozšíreniu jeho formátu na 24 tímov od roku 2021. V piatok o tom informovala agentúra AFP s odvolaním sa na oficiálne komuniké Asociácie európskych klubov (ECA).

"Kluby ECA sa nezúčastnia MS klubov FIFA v roku 2021 a budú zvažovať účasť na turnaji  roku 2024," stojí vo vyhlásení ECA, ktorá takto reagovala na správy FIFA, že nový formát turnaja zrejme dostane zelenú. Prezident FIFA Gianni Infantino je veľkým zástancom rozšírenia turnaja, oprieť sa môže aj päť zo šiestich konfederácií. Proti je UEFA. Všetkých 37 členov Rady FIFA dostalo v piatok 17-stranový dokument, ktorý odporúča zmenu a rozšírenie.


Tagy: FIFA MS klubov

Zdroj:
TASR
Foto:
TASR/AP/Luis M. Alvarez

DISKUSIA