Slovenská mládež nemá priestor na rozvoj športového talentu: Chybu robíme už pri deťoch!

Ilustračné fotoIlustračné foto Zdroj: SITA

BRATISLAVA - Slováci majú o plávanie záujem, ale nemajú na to podmienky. V krajine absentuje najmä dostatočný počet bazénov, čo sa odzrkadľuje na celkovom stave plávania na Slovensku. Myslí si to Ivetta Macejková z Katedry športov v prírode a plávania Fakulty telesnej výchovy a športu Univerzity Komenského v Bratislave. Problém vidí aj v celkovom systéme, ktorý nepodporuje plávanie detí na základných a stredných školách.

"V novej smernici ministerstva školstva je klauzula, ktorá tvrdí, že organizovať plavecké výcviky je na rozhodnutí riaditeľoch škôl podľa podmienok škôl. V Česku je to povinné - všetky školy v tretích či štvrtých ročníkoch musia zorganizovať kurzy základného plávania. To v praxi znamená, že všetky školopovinné deti absolvujú takéto kurzy. To vytvára predpoklad, že môžu vyhľadávať plavecké talenty, či má niekto rád tento šport, vzťah k vode či rodičov, takže je tam väčšie pole pôsobnosti," povedala Macejková.

Podľa nej bremeno kurzov sa hodilo na rodičov. "Myslím si, že plávanie je najzdravší šport a naozaj, ide tu aj o záchranu ľudského života. Preto by malo byť súčasťou základnej školskej telesnej výchovy," uviedla odborníčka a pokračovala: "Rodičia a školy by aj mali záujem, ale nemáme dostatok bazénov. Viac sa stavajú ihriská pre futbal a hokej, v porovnaní s bazénmi, to všetci vidíme. Na druhej strane, je záujem, aby deti vedeli plávať, ale nie sú na to podmienky. Plávať sa dá naučiť jedine vo vode. Vzhľadom na to, že ne to nemáme podmienky, je to potom na takej úrovni ako to práve je."

Slovensko si v plaveckej pripravenosti oproti minulosti výrazne pohoršilo, čo dokazujú aj reálne čísla. "V roku 2000 sme robili monitoring plaveckej spôsobilosti na základných a stredných školách. Zistili sme, že v rokoch 2000 - 2002 sa oproti rokom 1992 - 1994 plavecká spôsobilosť bežnej populácie zhoršila skoro o 40 percent. Aj na vysoké školy so športovým zameraním prichádzajú študenti, ktorí nevedia súvisle preplávať 100 metrov. Povedala by som, že takýchto je približne 30 %. Už tu vidíme, že je niekde problém. V systéme na základných a stredných školách," zhodnotila Macejková.

Pohľad odborníkov aj laickej verejnosti na plávanie sa za ostatných niekoľko rokov výrazne zmenil. Dôraz sa kladie najmä na schopnosť záchrany života. "Dnes sa už na plávanie pozerá inak ako v minulosti, aj v rámci štúdia na FTVŠ. Dnes to nie je už iba o tom vedieť preplávať sto metrov za určitý limit. Skôr je to o tom, vedieť sa pohybovať vo vode s pocitom istoty s cieľom neutopiť sa. Celé štúdium je už postavené tak, že to nie je o limitoch, ale o plaveckých zručnostiach pre potreby záchrany vlastného života, prípadne záchranu niekoho iného. Tie limity tam, samozrejme, sú, ale celý obsah nedbá až tak na tú výkonnostnú zložku," povedala uznávaná profesorka. "Mnohí majú strach pred limitmi a naučiť sa plávať v osemnástom alebo devätnástom roku života je veľký problém, ktorý by sme nemuseli riešiť, ak by sme to podchytili skôr. Preto apelujeme na ministerstvo školstva, že na základných školách sa majú deti naučiť plávať a nie v dospelom veku, keď už je premrhané senzitívne obdobie na plavecké zručnosti," dodala.

Z nie práve ideálneho nastavenia systému pre deti a mládež pramení aj alarmujúci nedostatok plavcov na najvyššej úrovni. "Keď učíme deti plávať v školskom veku, vieme si urobiť aj výber adeptov pre športové plávanie a je to dosť zanedbané. Je to viac na ramenách športových klubov, ktoré sa snažia týmto smerom ísť," ozrejmila Macejková.

Kvalifikovaných trénerov na rôznych úrovniach je na Slovensku dostatok. Kvalifikácia však nie je vždy úmerná aj kvalite trénera. "Plávanie môže vyučovať iba ten, čo ma určitú kvalifikáciu v danej špecializácii. Práve v plávaní sa v súčasnosti vzdeláva najviac trénerov. Možno je to dané aj tým, že sa rozvíja mnoho plaveckých akadémii, kde sa deti učia plávať. Kvalita vzdelania trénerov či lektorov je celkom dobrá, ale nikto z nás nevie ručiť za kvalitu práce, pretože spätná väzba trénerov v praxi nejestvuje. Myslím si, že zo strany mladých ľudí je záujem, aby sa vydali na túto dráhu, ale aj tak to nie je také priaznivé, ako by si odborníci želali," uzavrela pre agentúru SITA Yvetta Macejková.

Viac o téme: Ivetta Macejková
  • Autor: © Zoznam/
  • FOTO: SITA
  • Zdroj: SITA

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy