Košice nedostanú od vlády viac peňazí na novú športovú infraštruktúru, EYOF stále vo hviezdach

Prezident Slovenského olympijského výboru Anton Siekel počas neformálnych raňajok Slovenského olympijského a športového výboru
Prezident Slovenského olympijského výboru Anton Siekel počas neformálnych raňajok Slovenského olympijského a športového výboru

KOŠICE - Mesto Košice by sa na mimoriadnom zasadnutí zastupiteľstva v piatok 22. marca malo definitívne vyjadriť na tému organizácie Európskeho olympijského festivalu mládeže (EYOF) v roku 2021. Košická samospráva v súvislosti s prípravou EYOF-u žiadala od vlády SR 22 miliónov eur na jeho podporu. Mesto chcelo navýšiť sľúbenú dotáciu o 10 miliónov eur na krytie investičných výdavkov do dobudovania športovej infraštruktúry v meste Košice. Sumu 12 miliónov eur na krytie organizačných výdavkov podujatia už vláda mestu prisľúbila. Multišportové olympijské podujatie európskeho charakteru pre mládež vo veku od 14 do 18 rokov sa má v Košiciach uskutočniť od 24. júla do 1. augusta 2021. Predpokladá sa účasť 3 700 športovcov z 50 krajín.

Na túto tému v pondelok rokovali zástupcovia mesta s podpredsedom vlády Richardom Rašim a prezidentom Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV) Antonom Siekelom. "Z nášho pohľadu rokovanie dopadlo neutrálne. Nedostali sme žiadnu záruku, že obdržíme viac prostriedkov. Pán vicepremiér však nevylúčil, že v budúcnosti sa neuskutočnia ďalšie rokovania o vybudovaní športovej infraštruktúry. Na ťahu je teraz mesto Košice. V piatok na mimoriadnom zasadnutí zastupiteľstva je potrebné a korektné povedať jednoznačné áno alebo nie EYOF-u," povedal predseda Komisie športu a aktívneho oddychu v košickom mestskom zastupiteľstve Ladislav Lörinc.

"Hovorili sme o tom, ako ďalej postupovať v organizácii podujatia. Jednanie bolo veľmi konštruktívne. Musím konštatovať, že nie vo všetkom sme našli zhodu. Je to asi normálne. Zástupcovia Košíc nám predstavili možnosť, o ktorej sme doteraz nepočuli. Hovorí o výstavbe viacúčelovej športovej haly. Zhodli sme sa, že máme kontrakt, ktorý hovorí o tom, čo všetko sme pri ponuke organizovať EYOF v roku 2021 predložili Európskym olympijským výborom (EOV). Vzhľadom na časový stres, keď už nemáme čas na ďalšie rokovania, sme skonštatovali, že tento kontrakt je záväzný pre nás aj pre mesto Košice. Budeme musieť v piatok prijať rozhodnutie, ako postupovať ďalej. Ide o prezentáciu Slovenska a nikto nechce riskovať naše dobré meno v Európskych olympijských výboroch ani v širšom kontexte. Chceme pripraviť podujatie, ktoré bude nielen dôstojnou, ale výbornou prezentáciou našej krajiny ako dobrého organizátora. Na to potrebujeme, aby všetky zúčastnené strany do toho vložili maximum," prezradil šéf SOŠV Anton Siekel.

Podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši si myslí, že mesto Košice podujatie vie zvládnuť. "Stačí na to jediné - držať sa pôvodného kontraktu a toho, čo pre EOV zadefinovalo, že urobí. Pokiaľ z toho neuhne a nič nezmení, všetko sa stihne a v roku 2021 tu bude olympijské podujatie na adekvátnej úrovni. Nič nebráni tomu, aby mesto pripravilo športoviská, ktoré sa zaviazalo urobiť na základe kontraktu. Finančné prostriedky, ktoré vláda vie alokovať, tieto potreby plne pokrývajú," povedal v pondelok popoludní Raši. Ten detailne priblížil aj dôvod, prečo mesto Košice váha. "Zástupcovia mesta prišli na rokovanie s novou požiadavkou, že by radi urobili novú multifunkčnú halu v hodnote približne 8-9 miliónov eur. Na základe diskusií o zákonných podmienkach, ktoré sú nevyhnutné, sme sa zhodli na tom, že výstavba takého veľkého multifunkčného komplexu je absolútne nezrealizovateľná pri dodržaní všetkých zákonných podmienok. Je potrebné vrátiť sa k pôvodnému kontraktu, ktorý doteraz nik nespochybnil. Ak ho mesto dodrží, všetko zvládne. Až sa poberie inou cestou, je isté, že výstavba nových športovísk tak, ako to dnes zástupcovia mesta predniesli, nemôže byť stihnuteľná do začiatku EYOF-u," dodal.

Podľa prezidenta SOŠV Antona Siekela chce Slovensko organizovať EYOF v roku 2021 a ak sa prípravy podujatia nechopia Košičania, do hry vstúpia iné lokality. Podľa informácií agentúry SITA by významnú medzinárodnú akciu mohli organizovať Poprad alebo Šamorín.


Tagy: Anton Siekel

Zdroj:
SITA
Foto:
TASR/Dano Veselský

DISKUSIA