Pred 20 rokmi obral Maďarov o triumf bývalý slovenský reprezentant: Vo štvrtkovom zápase očakáva toto

Attila PinteAttila Pinte Zdroj: haladas.hu

BRATISLAVA - Niekdajší slovenský futbalový reprezentant Attila Pinte (1998-2003) je jeden z pamätníkov obidvoch zápasov proti Maďarsku v kvalifikácii ME 2000. Konfrontácie so susedom spoza južnej hranice vtedy ponúkli vyrovnané zápasy - 31. marca 1999 sa na bratislavskom Tehelnom poli zrodila bezgólová remíza, následne 9. júna vyhrali Slováci v Györi 1:0 gólom Martina Fabuša.

"Pamätám sa, že na obidvoch stranách boli pred derby zápasmi veľké očakávania. Zvlášť pred tým v Bratislave, keďže medzi krajinami nepanovali najlepšie vzťahy. Obidva tímy mali šance na to, aby zvíťazili. Keďže Vladimír Labant vtedy nemohol nastúpiť pre trest, nastúpil som v strede poľa na ľavej strane, no nemal som s tým problém. Tréner Jozef Adamec ma po stretnutí pochválil," zaspomínal si 47-ročný rodák zo Šamorína v rozhovore pre Új Szó.

Práve Pinte v spomenutom zápase na bratislavskom Tehelnom poli v druhom polčase zachránil slovenské mužstvo od prehry. Na bránkovej čiare zastúpil gólmana Miroslava Königa a vyhlavičkoval gólový pokus Jánosa Hrutku, neskoršieho spoluhráča a dobrého kamaráta z Ferencvárosu Budapešť, za ktorý hrával v rokoch 2000-2002. "Pamätám si na tento moment, bolo to približne po hodine hry. V Maďarsku si ma potom doberali, že som ako príslušník maďarskej menšiny na Slovensku obral ich tím o víťazstvo," doplnil Pinte.

V druhom vzájomnom zápase eliminácie ME 2000 v Györi už boli úspešnejší slovenskí hráči. "Medzitým sa situácia v našej kvalifikačnej skupine vyvinula tak, že Portugalsko a Rumunsko boli na najlepšej ceste postúpiť na ME. V Györi to už nebolo také búrlivé ako pred bratislavským zápasom. Nastúpili sme bez vtedajších veľkých opôr - Igora Bališa, Róberta Tomascheka, Petra Dubovského či Jozef Majoroša, ale odvážnym výkonom sme prekvapili súpera a po zásahu Martina Fabuša sme sa tešili z triumfu 1:0," skonštatoval Pinte, ktorý v najcennejšom drese nastúpil 31-krát a strelil jeden gól.

Pred štvrtkovým zápasom v Trnave Pinte pasuje do úlohy favorita mužstvo trénera Pavla Hapala, no bude podľa neho dôležité, ako sa Slováci vyrovnajú s neúčasťou Martina Škrtela, Tomáša Hubočana a Adama Nemca. Tí sa vo februári rozhodli ukončiť reprezentačnú kariéru. "Maďarský tím je vďaka talianskemu trénerovi Marcovi Rossimu agresívnejší a disciplinovanejší, a to sa odráža aj na výsledkoch. Očakávam vyrovnaný zápas a tesné víťazstvo Slovákov," zakončil Attila Pinte.

Viac o téme: Slovensko Maďarsko Attila Pinte
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: haladas.hu
  • Zdroj: SITA

Súvisiace články