Liga majstrov pripravuje revolučné zmeny: Novinky, ktoré vás posadia na zadok!

Trofej Liga majstrov UEFA
Trofej Liga majstrov UEFA

NYON - V európskych futbalových kruhoch sa už nejaký čas rozpráva o chystanej veľkej reforme Ligy majstrov. Mnohé médiá na "starom kontinente" v uplynulých dňoch referovali, že Európska futbalová únia (UEFA) pripravuje v spomenutej súťaži revolučné zmeny, ktoré by mali vstúpiť do praxe v roku 2024.

Európska asociácia klubov (ECA) dlhodobo pracuje na zmenách v európskych pohárových súťažiach. Z nedávnych slov prezidenta ECA Andreu Agnelliho sa tiež dá vytušiť, že najneskôr do roku 2024 sa fanúšikovia rozlúčia s LM v súčasnej podobe. "Všetko je to zatiaľ iba začiatok určitého procesu. Potrebujeme čas na analýzu a rozvoj najlepšieho projektu," povedal Agnelli.

Ako o jednom z najpravdepodobnejších scenárov sa spomína možnosť, že v LM budú už iba štyri základné skupiny. V každej zo skupín má účinkovať osem tímov, čo údajne veľmi vítajú hlavne Paríž St. Germain a Juventus Turín, teda kluby, ktoré vo svojich domácich ligových súťažiach momentálne nemajú veľkú konkurenciu. Takýto formát by však určite mal obrovský vplyv na ligové súťaže a dokonca aj medzištátne zápasy, keďže nový model LM by si v kalendári vyžiadal ďalšie hracie dni. A práve tento problém má vyriešiť zavedenie víkendových zápasov. UEFA aj ECA navyše v snahe čo najviac vyťažiť z predaja televíznych práv chcú stanoviť začiatky stretnutí na predpoludňajšie časy, aby boli prenosy dostupné bohatému ázijskému trhu a tamojším fanúšikom.

V uplynulých dvoch dekádach boli vo formáte LM tri zásadné zmeny. V sezóne 1997/1998 došlo k tomu, že v súťaži sa mohli predstaviť okrem šampiónov z jednotlivých krajín aj vicemajstri z najlepších európskych líg. V ročníku 1999/2000 UEFA zaviedla aj tzv. druhú skupinovú fázu, tento koncept však vydržal iba štyri edície. Nateraz posledná veľká, tzv. Platiniho reforma európskeho pohára číslo jeden, sa udiala v ročníku 2009/2010. Bývalý šéf UEFA chcel menším národným zväzom uľahčiť spôsob kvalifikovať sa do hlavnej časti LM vytvorením majstrovskej a nemajstrovskej vetvy v rámci predkôl. Zo slovenských klubov si to vtedy ako prvý vyskúšal vtedajší šampión ŠK Slovan Bratislava, ktorý v 3. predkole vypadol s gréckym Olympiakosom Pireus po dvoch prehrách 0:2.


Tagy: UEFA Liga Majstrov

Zdroj:
SITA
Foto:
SITA

DISKUSIA