VIDEO Šokujúceho víťaza Okolo Flámska premohli emócie: Ako sa mi to podarilo? Nechápem!

Na snímke taliansky cyklista Alberto BettiolNa snímke taliansky cyklista Alberto Bettiol Zdroj: TASR/AP/Geert Vanden Wijngaert

OUDENAARDE - Taliansky cyklista Alberto Bettiol vyhral po sóle 103. ročník cyklistických pretekov Okolo Flámska. Na ďalších priečkach náročného podujatia so sedemnástimi hellingenmi – prudkými stúpaniami často s mačacími hlavami, skončili za jazdcom tímu EF Education First po 270 kilometroch Dán Kasper Asgreen (Deceuninck-QuickStep) a Nór Alexander Kristoff (UAE Team Emirates).

"Neviem, ako sa mi to podarilo. Stále tomu nemôžem uveriť. Je to moje prvé víťazstvo, nechápem," uviedol Alberto Bettiol v prvom televíznom interview po svojom triumfe na "De Ronde", ktorého neskôr premohli emócie a poplakal si.

 

Trojnásobný majster sveta Peter Sagan, ktorý na podujatí zvíťazil v roku 2016 a tri roky predtým skončil druhý, obsadil 11. miesto. Jeho brat a kolega z tímu Bora-Hansgrohe Juraj prišiel do cieľa na 115. mieste.

Cyklisti prekonali bez incidentov prvé sektory s mačacími hlavami, potom však prišiel nečakaný pád v pelotóne a na zemi sa ocitol Holanďan Niki Terpstra z tímu Direct Energie. Minuloročného víťaza museli previezť do nemocnice. Peter Sagan (Bora-hansgrohe) sa v týchto chvíľach skrýval v pelotóne vedenom jazdcami tímu Deceuninck-QuickStep, ktorý postupne ukrajoval z náskoku štvorice. Sto kilometrov pred cieľom sa pole rozdelilo na dve časti a kvarteto pohltila skupina favoritov. Pred druhým stúpaním na Oude Kwaremont, ktoré tradične znamená začiatok finále pretekov, sa na kockách ako prví oddelili Belgičania Stijn Vandenbergh (AG2R La Mondiale) a Sep Vanmarcke (EF Education Firts). Na legendárnom Paterbergu dostihol dvojicu, ktorá bojovala s niekoľkosekundovým náskokom na roztrhané hlavné pole, Asgreen a na Koppenbergu ešte Holanďan Dylan van Baarle (Sky). Na špici Taalenbergu neúspešne zaútočili favoriti, spolu s Yvesom Lampaertom (Deceuninck-QuickStep) a Alejandrom Valverdem (Movistar) aj Sagan.

Po sérii atakov sa napokon sformovala 20-členná skupina favoritov, ktorá stíhala vedúce trio. To medzičasom opustil v stúpaní na Kruisberg vysilený Vandenbergh. Na predposlednom kopci dňa, kde si cyklisti zopakovali Oude Kwaremont, mal Sagan problémy držať krok so skupinou favoritov. Na čele sa usadil Bettiol, ktorý prečkal aj posledný Paterberg. Do záverečnej roviny išiel malým náskokom, ktorý ubránil až do konca.

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 7
Viac o téme: Peter Sagan Alberto Bettiol
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: TASR/AP/Geert Vanden Wijngaert; VIDEO: Twitter
  • Zdroj: TASR, SITA

Súvisiace články