Pod najväčším drobnohľadom Sagan a Kuzminová, Vlhová s Fialkovou dostali napomenutie

Anastasia Kuzminová a Peter Sagan
Anastasia Kuzminová a Peter Sagan

BRATISLAVA - Antidopingová agentúra Slovenskej republiky (ADA SR) vykonala v roku 2018 vyše 400 odberov biologického materiálu a spomedzi slovenských športovcov navštívili dopingoví komisári najčastejšie cyklistu Petra Sagana a biatlonistku Anastasiu Kuzminovú. Vyplýva to z výročnej správy ADA SR. Pod autoritou agentúry vykonali dopingoví komisári odbery z 318 vzoriek moču, z čoho bolo 154 súťažných a 164 mimosúťažných. Športovcom odobrali ďalších 114 vzoriek krvi. Zo spomenutého počtu si 14 vzoriek moču vyžiadalo dodatočnú analýzu na potvrdenie steroidného profilu (SPC).

"Oproti roku 2017 ADA SR zvýšila počty odobratých krvných vzoriek až päťnásobne. Keby sme mali hovoriť o konkrétnych číslach, počet sa zvýšil z 22 na 114,“ povedala riaditeľka ADA SR Žaneta Csáderová a pokračovala: "Počet odberov moču sa medziročne zvýšil o 8 aj vďaka spolupráci s národnými športovými zväzmi. Znížením počtu športovcov v národnom registri pre testovanie agentúra zároveň znížila počet mimosúťažných odberov, čo sa odzrkadlilo na navýšení počtu súťažných odberov."

Petra Vlhová a Paulína Fialková dostali napomenutie

Najčastejšie testovaným slovenským športovcom bol v roku 2018 trojnásobný majster sveta v cyklistike Peter Sagan. Dopingoví komisári ho navštívili spolu 26-krát, pričom 20 kontrol bolo súťažných a 6 mimosúťažných. Medzi športovkyňami vedie biatlonistka Anastasia Kuzminová. V roku 2018 absolvovala o 80 percent dopingových kontrol viac ako rok predtým - odovzdala 18 vzoriek, z čoho bolo 8 súťažných a 10 mimo pretekov. Kuzminová oceňuje, že ADA SR kladie dôraz aj na konzultačnú činnosť a športovcom je neustále k dispozícii. "Využila som to mnohokrát a som za to veľmi vďačná. Nie vždy máte na sústredeniach alebo pretekoch počas sezóny k dispozícii lekára. Vždy, keď som potrebovala, boli mi k dispozícii cez telefón, správy či email. Pre športovca je to naozaj výnimočná možnosť uistiť sa, že je všetko v poriadku. Do zoznamu zakázaných látok totiž stále pribúdajú nové a nové preparáty,“ uviedla Kuzminová.

Časté dopingové kontroly má za sebou aj iná elitná slovenská biatlonistka Paulína Fialková. Dopingoví komisári ju v roku 2018 navštívili osemkrát. "Nedávno sa mi stalo, že ma dopingoví komisári nezastihli. Do systému som síce uviedla miesto, no zabudla som tam napísať konkrétnu adresu hotela. Bolo to len raz a z nedbanlivosti,“ priznáva Fialková.

V podobnej situácii sa ocitla aj úradujúca majsterka sveta v obrovskom slalome v zjazdovom lyžovaní Petra Vlhová. "Takisto sa mi stalo, že som na to zabudla. Nedávno ma komisári nezastihli doma a dostala som napomenutie,“ priznala Vlhová a jedným dychom dodala: "Musím však povedať, že moje skúsenosti s antidopingovými komisármi boli vždy dobré. Nestalo sa mi, že by som mala voči ich práci výhrady alebo by som bola nespokojná."

Spomedzi individuálnych športov vykonala ADA SR v roku 2018 najviac odberov v atletike: 43, nasledujú rýchlostná kanoistika s počtom 29 odberov a kulturistika s 24 odbermi. Medzi kolektívnymi športmi vedie hokej s počtom odberov 19 pred hádzanou 18 a basketbalom 17.


Tagy: Anastasia Kuzminová Peter Sagan Paulína Fialková Žaneta Csáderová

Zdroj:
SITA
Foto:
TASR/AP/Dušan Hein

DISKUSIA