Dočkáme sa jedného dňa miliardového prestupu? Bližší pohľad na financie vo futbale

Marcus Rashford a Mohamed SalahMarcus Rashford a Mohamed Salah Zdroj: SITA/AP - Jon Super

LONDÝN - Kým v minulosti bol najpopulárnejší kolektívny šport na svete futbal len hrou, dnes je zaplavený enormnými sponzorskými a televíznymi peniazmi, ktoré prinášajú lukratívny "cash-flow". Z maximalizácie úžitku sa stala maximalizácia profitu. "Kým v roku 1967 odmietla najvyššia anglická súťaž Premier League milióny od televízie BBC na predaj vysielacích práv, v súčasnosti televízie Sky Sports a BT Sport zaplatili za televízny prenos sezón 2016 - 2019 vyše 5 miliárd libier," tvrdí Jakub Rosa, analytik Across Private Investments.

Rekordné prestupové sumy, nárast záujmu o vysielacie práva a reklamu zlepšujú finančnú pozíciu klubov. "Pretavujú sa do rekordných príjmov európskeho futbalového trhu, ktorý vzrástol na 25,5 mld. eur. Finančné výsledky za sezónu 2016/2017 podľa Deloitte Annual Review Of Football Finance 2018 ukázali, že anglická Premier league vygenerovala príjmy na úrovni 4,5 mld. libier. Každý z 20 tímov tejto ligy zaznamenal rekordné zisky," zdôrazňuje analytik. Žiaden klub nereportoval stratu a len jeden z nich zaznamenal pomer mzdových nákladov k príjmom nad požadovanou zdravou hodnotou UEFA nad 70 %. Pre porovnanie, pred desiatimi rokmi dosahovalo približne 60 % tímov Premier league operačnú stratu.

Viacerí priaznivci futbalu namietajú, že peniaze točiace sa v tomto biznise, poškodzujú podstatu hry. Analytik Acrossu však tvrdí, že zároveň vytvárajú príležitosti dosiahnuť zisk, čo sa okrem príjmov z reklamy a prenosu odzrkadľuje aj na drahých prestupoch hráčov. "V posledných dvoch desaťročiach rastie objem peňazí, ktoré futbalové kluby vynakladajú na mladých talentovaných hráčov. Prestupové sumy vzrástli astronomicky. Z 12,5 milióna libier v roku 1992 za talianskeho útočníka Gianlucu Vialliho až na viac než 200 miliónov libier za brazílskeho kanoniera Neymara. Ročne ide o nárasty o 20 %," tvrdí J. Rosa a upozorňuje, že ak by tento trend pokračoval, o deväť rokov budeme svedkami miliardového prestupu.

Zmeny vo futbalovom priemysle robia z klubov profesionálne spoločnosti. Niektoré z nich vstúpili aj na akciové burzy. Prvým bol Tottehnam Hotspur v roku 1983. Nasledovali FC Millwall (1989) a Manchester United (1991). "Z dlhodobého hľadiska je ich motiváciou získanie kapitálu na zlepšenie finančnej pozície na expanziu či na vybudovanie infraštruktúry. Z krátkodobého hľadiska ide o nákup kvalitných hráčov, ktorí by bojovali o tituly v domácej lige aj v európskych pohároch a prilákali by viac sponzorov, pozornosť médií a aj vyššie príjmy," vysvetľuje Rosa a dopĺňa, že počas uplynulých piatich rokov prekonali index najväčších európskych akcií dve zo štyroch najväčších verejne obchodovateľných akcií futbalových klubov - Juventus Turín (posilnením o 529 %) a Borussia Dortmund (111 %).

Podľa výskumov nemožno potvrdiť priamy súvis medzi vývojom akcií a dosiahnutými športovými výsledkami. Ovplyvňuje ho aj finančná situácia klubu, fáza ekonomického cyklu, prestupová politika, očakávania do budúcnosti atď. "Akcie talianskeho klubu Juventus Turín vzrástli o 11 % v deň oznámenia prestupu Portugalčana Cristiana Ronalda z Realu Madrid. Postupom do štvrťfinále aktuálneho ročníka futbalovej Ligy majstrov posilnili až o 30 %. 'Stará dáma' získala viac než 10 miliónov eur. V prípade ďalších úspechov je v hre trojnásobne viac. Od nákupu C. Ronalda v lete 2018 vzrástli akcie Juventusu o viac než 115 %," konštatuje Rosa. "Akcie futbalových klubov by však nemali tvoriť základ akciového portfólia bežného investora. Napriek nesporným plusom je ich 'výkonnosť' oproti klasickým spoločnostiam menej predvídateľná. Pri malom pomere k celkovému portfóliu však môžu byť dodatočnou 'čerešničkou'," uzatvára analytik.

  • Autor: © Zoznam/
  • FOTO: SITA/AP - Jon Super
  • Zdroj: SITA

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy