Futbalová fiesta pre fajnšmekrov, všetci na nohách: 95 miliónov fanúšikov uprie zrak na Salaha!

Mohamed Salah
Mohamed Salah

GIZA - Egypťania na čele s kanonierom FC Liverpool Mohamedom Salahom spoznali svojich súperov v základnej časti tohtoročného Afrického pohára národov (APN). Futbalisti organizátorskej krajiny sa v A-skupine stretnú s Kongom, Ugandou a Zimbabwe.

Práve stretnutie Egypta so Zimbabwe v Káhire otvorí tohtoročný APN, ktorý sa začne 21. júna a potrvá do 19. júla 2019. Vrcholný turnaj afrických národných tímov sa prvýkrát v histórii bude hrať s 24 účastníkmi a v čase letného obdobia v Európe. Mali by tým odpadnúť problémy s uvoľňovaním hráčov z európskych klubov.

Hviezda Kamerunu Eric Choupo-Moting

Egypt bol jedným zo šiestich nasadených tímov pri piatkovom žrebe základných skupín. V B-skupine sa stretnú Nigéria, Guinea a dvaja turnajoví nováčikovia Madagaskar a Burundi, v C-skupine dal žreb dokopy Senegal s ďalším útočníkom FC Liverpool Sadiom Maném s Alžírskom, Keňou a Tanzániou.

Podľa papiera najvyrovnanejšiu D-skupinu tvoria Maroko, šampión z roku 2015 Pobrežie Slonoviny, Juhoafrická republika a Namíbia. Súboje v "éčku" obstarajú Tunisko, Mali, Mauritánia a Angola. Úradujúci majster Afriky Kamerun bude hrať v F-skupine s Ghanou, Beninom a Guineou-Bissau.

 

 

Pôvodne mal byť hostiteľom APN 2019 Kamerun, ale pre slabú pripravenosť a nedostatočné bezpečnostné štandardy sa právo usporiadať africký šampionát presunulo na Egypt. APN sa bude hrať na šiestich štadiónoch v štyroch mestách - Káhire, Alexandrii, Sueze a Ismailii. Dejiskom piatkového žrebu bola ikonická Sfinga v údolí pyramíd v Gize.

Podľa nového formátu podujatia z každej zo šiestich skupín postúpia do osemfinále dva najlepšie tímy plus štyria najlepší z tretích miest. Potom sa bude pokračovať vyraďovacím spôsobom až do finále. V predchádzajúcom systéme sa zo skupín postupovalo priamo do štvrťfinálovej fázy.

Pán Mané, čo nám predvediete na Africkom pohári, hm? 

Africký pohár národov 2019 - žreb (6 skupín po 4 tímy):

A-skupina: Egypt, Kongo, Uganda, Zimbabwe
B-skupina: Nigéria, Guinea, Madagaskar, Burundi
C-skupina: Senegal, Alžírsko, Keňa, Nigéria
D-skupina: Maroko, Pobrežie Slonoviny, Juhoafrická republika, Namíbia
E-skupina: Tunisko, Mali, Mauritánia, Angola
F-skupina: Kamerun, Ghana, Benin, Guinea-Bissau.


Tagy: Mohamed Salah Egypt Africký pohár národov Zimbabwe

Zdroj:
SITA
Foto:
SITA/AP/Jon Super

DISKUSIA