VIDEO Fínky sa postarali o supersenzáciu: Toto sa kanadskej veľmoci stalo prvýkrát v histórii!

Fínsky tréner Pasi Mustonen oslavuje triumf nad KanadouFínsky tréner Pasi Mustonen oslavuje triumf nad Kanadou Zdroj: SITA/AP - Jussi Nukari

ESPOO - Hokejistky Kanady podľahli v semifinále majstrovstiev sveta v Espoo domácemu Fínsku 2:4 a prvýkrát v histórii budú chýbať na veľkom medzinárodnom podujatí vo finále. Fínky čakajú v nedeľňajšom boji o zlato Spojené štáty americké, ktoré porazili Rusko jednoznačne 8:0 a budú útočiť na piaty triumf v rade. Fínky už postupom do finále dosiahli na historický počin.

"Bol to jeden z našich snov a ďalší nás čaká zajtra," povedala po výhre brankárka Noora Rätyová, ktorá predviedla 43 úspešných zákrokov. Fínky, ktoré vo štvrťfinále vyradili český tím, doteraz získali na MS dvanásťkrát bronz a na rovnaký kov dosiahli aj trikrát na olympijských hrách.

"Znamená to strašne veľa. Už to muselo prísť. Túžili sme po tom veľmi dlho, vedeli sme, že je to možné. Myslím, že to zmení veľa názorov na ženský hokej, že sú v ňom len dva tímy. Každý to môže dokázať, keď verí tomu, čo robí," vyhlásila fínska útočníčky Michelle Karvinenová.

Kanaďanky sa síce už v tretej minúte dostali do vedenia vďaka gólu Jamie Rattrayovej, v závere úvodnej tretiny ale pri vylúčení Laury Fortinovej vyrovnala Ronja Savolainenová a v 27. minúte otočila stav pri treste Laury Staceyovej v ďalšej presilovke Jenni Hiirikoskiová.

Ronja Savolainenová so spoluhráčkami Galéria fotiek (2) Zdroj: SITA/AP - Jussi Nukari

Za 63 sekúnd vyrovnala šikovnou zadovkou Loren Gabelová, ale v 37. minúte vrátila Fínkam vedenie Susanna Tapaniová. Desať minút pred koncom Kanaďanky dostali puk do bránky, ale bola pri tom atakovaná gólmanka Noora Rätyová. Výhru Fínska spečatila 38 sekúnd pred koncom pri power play do prázdnej bránky Savolainenová.

"Vedeli sme, že majú dobrý tím. Poznáme ich už dlhé roky a tiež vieme, že Noora (Rätyová) je jedna z najlepších brankárok na svete. Bolo nám jasné, že to bude boj. Rozhodli maličkosti," uviedla kapitánka kanadského tímu Brianne Jennerová .

Kanaďanky sú s 10 zlatými a ôsmimi striebornými medailami najúspešnejšou krajinou v histórii MS hokejistiek. Druhé USA majú opačnú bilanciu ôsmich titulov a desiatich druhých miest. Kanaďanky navyše na rozdiel od Američaniek nechýbali vo finále ani na jednom zo šiestich olympijských turnajov žien, kde pozbierali štyri zlaté a dve strieborné medaily.

Kanonádu Američaniek proti Rusku riadila piatimi bodmi za tri góly a dve asistencie Hilary Knightová.

Viac o téme: Rusko USA Fínsko Kanada MS v hokeji žien