VIDEO Športová tragédia vo finále majstrovstiev sveta: Radosť zo senzačného zlata vystriedali slzy

Americká radosť a fínske sklamanie po finálovej drámeAmerická radosť a fínske sklamanie po finálovej dráme Zdroj: SITA/AP - Mikko Stig/Lehtikuva

ESPOO - Hokejistky USA sú piatykrát za sebou a po deviaty raz celkovo majsterkami sveta. Vo finále šampionátu v Espoo porazili 2:1 po samostatných nájazdoch domáce Fínsko, ktoré v semifinále senzačne vyradilo favorizovanú Kanadu. Domáce hokejistky ale napriek striebru prežili doslova športovú tragédiu, keď vytúžené zlato mali prakticky už vo vrecku...

Víťazný gól v rozstrele zaznamenala Annie Pankowská, ktorá tiež strelila jediný gól svojho tímu v normálnej hracej dobe. Američanky sa vďaka ďalšiemu titulu priblížili na rozdiel jedného zlata historickým rekordmankám z Kanady.

Fínky, ktoré vďaka sobotňajšej výhre 4:2 dokázali ako prvé v histórii zabrániť Kanade v ceste do finále na veľkom medzinárodnom turnaji, držala opäť brankárka Noora Rätyová. Tá kapitulovala až v 36. minúte po strele Pankowskej z pravého kruhu. Domáci tím ale dokázal odpovedať 91 sekúnd pred koncom druhej časti, kedy na brankárku Alex Rigsbyovú vyzrela pokusom z ľavého kruhu Susanna Tapaniová.

Záverečné dejstvo podobne ako úvodná tretina gól neprinieslo a v predĺžení Fínky odolali aj pri treste Venlo Hovoiovej, pri ktorom v 68. minúte Hilary Knightová trafila tyč. V čase 71:33 sa už domáci tím radoval z víťazného gólu, ale gól Petry Nieminenovej neplatil kvôli ataku Jenni Hiirikoskiovej na brankárku Rigsbyovú.

Obrovskú domácu zlatú radosť tak napokon vystriedal smútok a slzy, keďže rozhodcovia gól neuznali a Suomi napokon na senzačné zlato nedosiahli. Už oslavujúce domáce hokejistky si museli pozbierať hokejky a rozhádzanú výstroj a ďalej pokračovať v dramatickom finále.

Nešťastné finále pre domáce Fínsko potom v nájazdoch skončilo krutou porážkou. Za USA skórovali Pankowská a Amanda Kesselová, sestra útočníka Pittsburghu Penguins Phila Kessela. Za Suomi dokázala prekonať Rigsbyovú len Minnamari Tuominenová.

V dueli o 3. miesto potvrdili úlohu favoritiek Kanaďanky, ktoré rozdrvili Rusko 7:0 a dosiahli na cenný kov aj na 19. šampionáte. Po desiatich zlatých a ôsmich strieborných medailách získala najúspešnejšia krajiny histórie MS prvýkrát bronz.

Viac o téme: USA Fínsko MS v hokeji žien
  • Zdroj: ČTK, športky