Technika prenosového vozu za to nemôže: Toto má byť dôvod zlyhania rozhodcov v pražskom derby!

Rozhodcovia pražské derby nezvládli
Rozhodcovia pražské derby nezvládli

PRAHA - Podľa hovorcu Ligovej futbalovej asociácie v Česku nemôže za zlý penaltový verdikt v nedeľňajšom derby medzi Slaviou a Spartou technika prenosového vozu, ale pravdepodobne ľudský faktor.

Problém mohol vzniknúť chybnou komunikáciou medzi videorozhodcom a operátorom v prenosovom voze, ktorý rozhodcom na vyžiadanie zábery prehráva. To by mala posúdiť na svojom utorkovom zasadnutí komisia rozhodcov.

Slavia po zápase, ktorý skončil 1:1, cítila hneď dvakrát krivdu, že jej rozhodca Karel Hrubeš uprel penaltu. Najprv v 11. minúte nariadil pokutový kop za faul brankára Florina Nita na Jozefa Hušbauera, ale po zhliadnutí videa názor zmenil a namiesto toho udelil domácemu záložníkovi žltú kartu za simulovanie.

Hrubeš aj videorozhodca Pavel Franěk po zápase uznali chybu s tým, že záber, z ktorého bolo vidieť, že Nita fauloval, dostali neskoro až po znovuzahájení hry. Proti tomu sa ohradila Ligová futbalová asociácia aj stanica O2 TV Sport, ktorá prenosy aj videotechnológie pri zápasoch zabezpečuje.

Hovorca Ligovej futbalovej asociácie Štěpán Hanuš uviedol, že veľmi pravdepodobne došlo k zlému dohovoru medzi Franěkom a operátorom vo vozidle. "Rozhodca vo vozidle musí uplatniť trochu iné zručnosti než na ihrisku. Keď napríklad vidím, že Nita spadol doľava, tak si vyžiadam zábery z kamery na ľavej strane a to sa asi nestalo," povedal Hanuš. Dodal, že je to jeho osobný názor, nie oficiálne stanovisko LFA.

"Video funguje tak, že operátor, ktorý má k dispozícii všetky kamery rovnako ako režisér prenosu, videorozhodcovi a jeho asistentovi ukazuje a prehráva vyžiadané zábery, pretože všetko musí prebiehať v rýchlosti," vysvetlil Hanuš.

"Keď teda rozhodcovia po zápase hovorili, že dostali preukázateľné zábery neskoro, tak mohli mať aj pravdu. Pravdepodobne si videorozhodca nechal ukázať dva zábery, lenže na nich to vyzeralo, že penalta nebola. A až potom sa pozreli na preukázateľný záber," uviedol Hanuš .

Slavia sa v prvom polčase už za stavu 1:0 dožadovala ďalšej penalty po súboji Tomáša Součka s obrancom Ondřejom Zahustelom, ale ani tentoraz podľa Hrubeša o faul nešlo. "Ani videozábery ma nepresvedčili o faule. Pokiaľ k držaniu došlo, bolo vzájomné a najskôr Souček držal Zahustela," uviedol po zápase rozhodca.

V utorok sa bude udalosťami v derby i ďalších zápasoch 28. kola zaoberať komisia rozhodcov na svojom pravidelnom zasadnutí.


Tagy: Miroslav Stoch AC Sparta Praha SK Slavia Praha

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka Gambrinus ligy
Zdroj:
ČTK
Foto:
slavia.cz; Video: O2 Sport

DISKUSIA