Legenda futbalového Slovana o legionároch: Cesta zahraničných hráčov je reálnejšia, toto je dôvod!

Bývalý slovenský futbalista a reprezentant Česko-Slovenska Ján Švehlík
Bývalý slovenský futbalista a reprezentant Česko-Slovenska Ján Švehlík

BRATISLAVA - ŠK Slovan Bratislava dominuje na slovenskej futbalovej scéne. V sezóne 2018/2019 si šesť kôl pred koncom najvyššej súťaže Fortuna ligy zabezpečil zisk titulu, a to deviateho pre klub v histórii samostatnosti a prvého od sezóny 2013/2014. Podľa legendy klubu a v súčasnosti vedúceho mužstva Jána Švehlíka je triumf "belasých" zaslúžený.

"Treba povedať, že Slovan bol celú sezónu dominantný a ligu vyhral zaslúžene, pretože sa mu podarilo stabilizovať káder na vysokej úrovni. V minulých sezónach figurovalo v kádri mužstva veľa zahraničných hráčov, ktorí nespĺňali kvalitatívne predpoklady. Z hľadiska manažmentu sa nám podarilo doplniť mužstvo kvalitnými hráčmi, ktorí sú nadštandardní na slovenskú úroveň a odrzkadľuje sa to v predvedenej hre a výsledkoch," skonštatoval Švehlík pre agentúru SITA.

Dnes už 69-ročnému niekdajšiemu reprezentantovi Československa nevadí, že "belasí" sa vydávajú cestou zahraničných futbalistov, hoci by si želal viac domácich členov mužstva. "Privítal by som viac slovenských hráčov. Skautingom sa nezaoberám, ale viem, že aj na Slovensku sú kvalitní hráči. Finančné požiadavky klubov, z ktorých by sme ich chceli získať, sú však neúmerné. Zahraničná cesta je reálnejšia aj z finančného hľadiska. Do budúcnosti budeme môcť určite viac hráčov získavať aj zo Slovenska, teraz sa však toto javí najschodnejšie riešenie a, ako vidíme, vypláca sa," skonštatoval rodák z Lovče Švehlík.

Bývalý hráč bratislavského Slovana (1969 - 1976 a 1977 - 1982) a majster Európy z roku 1976 oceňuje predovšetkým prácu trénera Martina Ševelu, ktorý podľa neho pozdvihol tímovú úroveň. "Už v AS Trenčín Ševela ukázal, že má veľkú kvalitu a je progresívny tréner. Mužstvo pozdvihol, dal mu systém a do budúcnosti je stále relatívne mladý a perspektívny kouč," myslí si Švehlík, podľa ktorého aj hráči vyčnievajú nielen po tímovej, ale aj individuálnej stránke. "Nedajú sa nespomenúť individuálne kvality hráča, ktorý dá po 26. kole 21 ligových gólov ako Andraž Šporar. Treba spomenúť aj Mohu, ktorý prihral na mnoho presných zásahov či Vasila Božikova, ten perfektne diriguje obranu. Hráči majú nosnú kvalitu, ale hrajú tímovo a prajú si aj navzájom. V nedeľu proti MŠK Žilina (3:0) mohol pri prvom góle Šporar potiahnuť do šestnástky a zakončiť, ale rozhodol sa prihrať Mohovi napriek tomu, že bojuje o strelecký rekord súťaže," vysvetlil Švehlík.

Vedúci mužstva ŠK Slovan chce, aby sa titulom dominancia klubu z Tehelného poľa neskončila. Slovanisti neprehrali dosiaľ ani jeden z 26 fortunaligových duelov a chcú preraziť aj na európskej scéne. "Budeme sa snažiť zakončiť sériu bez prehry, čo sa ešte nikomu nepodarilo. V slovenskej lige dominujeme, to je pravda, v Európe to však bude niečo iné. Sme určite vyzretejší oproti minulej sezóne a aj kvalitatívne sme stúpli od momentu, keď nás vyradil Rapid Viedeň v treťom predkole Európskej ligy 2018/2019. Určite máme reálne predpoklady na to, aby sme sa tentoraz dostali ďalej," priznal Švehlík, ktorý verí, že Slovan si udrží do nasledujúcej sezóny aj stabilný káder. "Neviem, aké ponuky majú hráči, no myslím si, že káder zostane pohromade. V Európe si hráči môžu urobiť ešte lepšie meno a byť viac sledovaní," uzavrel pre agentúru SITA Ján Švehlík.


Tagy: ŠK Slovan Bratislava Ján Švehlík

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka Fortuna ligy
Zdroj:
SITA
Foto:
TASR/Marko Erd

DISKUSIA