Tri góly na Rusko nestačili: Mladí hokejisti vstúpili do šampionátu prehrou s favoritom

Mladí Slováci v úvodnom vystúpení na MS nestačili na RuskoMladí Slováci v úvodnom vystúpení na MS nestačili na Rusko

ÖRNSKÖLDSVIK - Slovenská hokejová reprezentácia do 18 rokov neuspela vo svojom úvodnom vystúpení na majstrovstvách sveta tejto vekovej kategórie vo Švédsku. Zverenci trénera Viliama Čacha vo štvrtok popoludní v meste Örnsköldsvik podľahli v súboji základnej B-skupiny rovesníkom z Ruska 3:6.

Po úvodnom zásahu Iľju Nikolajeva síce v deviatej minúte Maxim Čajkovič v presilovke vyrovnal na 1:1, ale ešte pred prvou sirénou z trestného strieľania skórovali Rodion Amirov a Arsenij Griciuk v početnej výhode. V druhej časti na gól Maxima Groševa odpovedal v presilovke Martin Chromiak, no nádeje Slovákov na dobrý výsledok zmrazil v 15. sekunde tretej tretiny Griciuk. Za slovenský výber neskôr skorigoval Maxim Čajkovič, ale posledné slovo mal 40 sekúnd pred koncom tretej dvadsaťminútovky Marat Chusnutdinov.

Slováci svoj najbližší zápas na šampionáte odohrajú v piatok o 15.30 h proti Američanom.

V ďalšom súboji "béčka" Američania zdolali Švédov 6:1. Bielorusi zvíťazili v A-skupine nad Českom 4:3, Kanada si poradila s Fínskom 5:3.

B-skupina:

Rusko "18" - Slovensko "18" 6:3 (3:1, 1:1, 2:1)
Góly: 5. Nikolajev, 13. Amirov (z tr. strieľania), 17. Griciuk (Spiridonov), 24. Grošev, 41. Griciuk (Spiridonov, Činachov), 60. Chusnutdinov - 9. Čajkovič (Turanský, Sojka), 32. Chromiak (Lašák, Mudrák), 54. Čajkovič (Turanský, Lavička)
Vylúčení: 7:1 na 2 min, navyše:: Guščin (Rus.) 10 min za narazenie na mantinel, presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Brännare (Fín.), Campbell (Kan.) - Bowles (USA), Woynczek (Kan.), 423 divákov

Rusko: Skotnikov - Rogov, Kirpičnikov, Burenov, Čisťakov, Vaščenko, Sedov, Bryzgalov - Gricjuk, Spiridonov, Činachov - Amirov, Nikolajev, Podkolzin - Šešin, Chusnutdinov, Guščin - Mingachov, Grošev

Slovensko: Hlavaj - Turan, Golian, Lavička, Kňažko, Mudrák, Gajdoš, Hlaváč - Mrázik, Jelluš, Škvarek - Turanský, Sojka, Čajkovič - Chromiak, Haščák, Lašák - Krajč, Eliáš, Valigura

Viliam Čacho, tréner SR: "Zlyhali sme v prvej tretine, robili sme v obrane obrovské chyby, keď sme mali sami puk. Postupne sme sa zlepšovali, ale ak chceme byť úspešní, nesmieme robiť takéto chyby. Mali sme aj šance na skorigovanie, ale nevyužili sme ich a súper nás potrestal."

Maxim Čajkovič, autor dvoch gólov a najlepší hráč SR: "Nezačali sme dobre, po individuálnej chybe sme prišli o puk a dostali sme rýchly gól. V druhej tretine sme začali hrať dobre a máme na čom stavať, ale musíme si dať pozor na chyby."

František Gajdoš, obranca SR: "Myslím si, že sme hrali dobre, ale v úvode sme dostali tri hlúpe góly po vlastných chybách. Postupne sme sa zlepšovali, ale chyby nás ťahali dole. Proti takémuto silnému tímu je to veľmi náročné. V piatok nás čakajú Američania, podľa mňa sú ešte ťažší súper, takže musíme hrať lepšie."

Švédsko - USA 1:6 (1:0, 0:2, 0:4)
Góly: 15. Holmström - 25., 44. a 46. Caufield, 26. Beecher, 41. McCarthy, 57. Turcotte

Ďalší program zápasov Slovenska v B-skupine na majstrovstvách sveta hráčov do 18 rokov:

piatok 19. apríla: Slovensko "18" - USA "18" (15.30)
nedeľa 21. apríla: Slovensko "18" - Švédsko "18" (19.30)
pondelok 22. apríla: Lotyšsko "18" - Slovensko "18" (15.30

A-skupina:

Česko - Bielorusko 3:4 (0:2, 2:2, 1:0)
Góly: 24. Haš, 27. Mlčák, 53. Volráb - 1. Oksenťuk, 18. Koľačonok, 30. Bujalskij, 38. Belov

Kanada - Fínsko 5:3 (0:2, 2:1, 3:0)
Góly: 44. a 55. Tracey, 25. Rees, 30. Newhook, 60. Krebs - 8. Raty, 12. Saarela, 22. Lundell

Viac o téme: Rusko U18 MS v hokeji Slovensko U18