Cibulková potvrdila úlohu favoritky: Slovenky sa ujali vedenia proti Brazílii

Na snímke slovenská tenistka Dominika Cibulková  sa raduje po víťazstve
Na snímke slovenská tenistka Dominika Cibulková sa raduje po víťazstve

BRATISLAVA - Jednotka domácich Dominika Cibulková zvíťazila za 65 minút 6:1, 6:1 nad dvojkou hostiek Carolinou Meligeni Alvesovou v úvodnej z dvoch sobotňajších dvojhier v rámci víkendového play-off stretnutia Slovensko - Brazília o udržanie v II. svetovej skupiny Pohára federácie 2020 tenisových reprezentačných družstiev žien. Slovensko vedie nad Brazíliou 1:0.

Dvadsaťdeväťročná Cibulková (33. v rebríčku WTA) a o sedem rokov mladšia Carolina Meligeni Alvesová (355.) odohrali prvé vzájomné stretnutie. Finalistka Australian Open 2014 Cibulková nedala svojej súperke žiadnu šancu a po jednoznačnom priebehu dominovala v oboch setoch. Mladú Brazílčanku nepustila ani k jednému brejkbalu, sama prelomila súperkin servis päťkrát. "Musím povedať, že to bol solídny výkon. Vedela som, že som favoritka. Som rada, že som to potvrdila. Zahrala som takmer bezchybný výkon. Súperku som vôbec poznala, zo začiatku som si ju najprv oťukávala. Aj tak som sa musela veľmi snažiť, boli momenty, kedy súperka bojovala. Čo sa týka emócii, snažila som sa koncentrovať na zápas. Pri nástupe nejaké boli, ale v zápase už nie," uviedla Cibulková pre RTVS.

V druhej sobotňajšej dvojhre sa predstavia 20-ročná dvojka singlovej zostavy domácich Viktória Kužmová, 46. v počítačovom poradí, a o dva roky staršia jednotka hostiek Beatriz Haddadová-Maiová, 165. v rebríčku. V nedeľu sa od 10.00 h SELČ podľa tradičného scenára MS tímov pod hlavičkou Medzinárodnej tenisovej federácie (ITF) uskutočnia dvojhry Dominika Cibulková - Beatriz Haddadová-Maiová a Viktória Kužmová - Carolina Meligeni Alvesová a na záver príde na rad štvorhra Viktória Kužmová, Magdaléna Rybáriková - Beatriz Haddadová-Maiová, Luisa Stefaniová. Kapitáni Matej Lipták a Roberta Burzagliová však majú nárok na zmeny. Slovensko má k dispozícii aj Karolínu Schmiedlovú a Rebeccu Šramkovú.

Obe družstvá nastúpili na premiérový vzájomný duel v Pohári federácie. Slovensko figuruje na 16. priečke v renkingu krajín ITF, Brazília je na 21. mieste. Slovenky sa pokúsia zachrániť v II. svetovej skupine, z ktorej zatiaľ naposledy vypadli v roku 2005 po prehre 1:4 v Thajsku. V uplynulom stretnutí Pohára federácie proti Lotyšsku (prehra 0:4) slovenský kapitán Matej Lipták mal k dispozícii mladú štvoricu Viktória Kužmová, Karolína Schmiedlová, Rebecca Šramková a Terézia Mihalíková. Proti Brazílii sa v nominácii ocitlo skúsené duo Dominika Cibulková a Magdaléna Rybáriková.

V aktuálnej sezóne sa trio slovenských reprezentantiek dostalo minimálne do semifinále na turnajoch WTA. Dvadsaťročná Kužmová sa v januári prebojovala na turnaji v Aucklande do semifinále, v ktorom nestačila na neskoršiu víťazku podujatia Nemku Juliu Görgesovú. Dvadsaťštyriročná Schmiedlová rovnako pred Australian Open postúpila v Hobarte až do finále. Začiatkom apríla sa podarilo Magdaléne Rybárikovej dostať do semifinále v mexickom Monterrey. Jedine Dominika Cibulková stále čaká v aktuálnej sezóne na prenikavý úspech.

Súperky Sloveniek z Južnej Ameriky nedisponujú hráčkou z prvej stovky rebríčka WTA. Najvyššie postavenou Brazílčankou je Beatriz Haddadová-Maiová aktuálne na 165. priečke. Ďalšie brazílske reprezentantky sú mimo Top 300. V deblovom renkingu sa v druhej stovke nachádza Luisa Stefaniová (128.). Slovenské tenistky by na základe rebríčkového postavenia jednotlivých hráčok z oboch tímov mali v apríli potvrdiť rolu favoritiek a zachovať si účasť v II. svetovej skupine aj pre budúci rok.

Stav víkendového play-off o udržanie v II. svetovej skupiny Pohára federácie 2020 tenisových reprezentačných družstiev žien:

SLOVENSKO - BRAZÍLIA 1:0 po I. sobotňajšej dvojhre
(Bratislava, antuka v AXA Arena NTC)

Sobota - dvojhra:
Dominika Cibulková - Carolina Meligeni Alvesová 6:1, 6:1 za 65 minút


Tagy: Dominika Cibulková Brazília Slovensko Carolina Meligeni Alvesová

Zdroj:
SITA
Foto:
TASR – Pavel Neubauer

DISKUSIA