Lepší štart sme si nemohli priať: Kužmová nás poslala do dvojbodového vedenia!

Na snímke slovenská tenistka Viktória Kužmová
Na snímke slovenská tenistka Viktória Kužmová

BRATISLAVA - Dvojka domácich Viktória Kužmová zvíťazila za 89 minút 6:3, 6:3 nad jednotkou hostiek Beatriz Haddadovou-Maiovou v druhej sobotňajšej dvojhre v rámci víkendového play-off stretnutia Slovensko - Brazília o udržanie v II. svetovej skupiny Pohára federácie 2020 tenisových reprezentačných družstiev žien. Slovensko vedie nad Brazíliou 2:0.

Dvadsaťročná Kužmová,46. v počítačovom poradí, a o dva roky staršia jednotka hostiek Beatriz Haddadová-Maiová (165.) a v súťažnom zápase stretli prvýkrát. O osude prvého setu rozhodol jediný brejk. Dosiahla ho v šiestej hre slovenská tenistka a ujala sa vedenia 4:2. Vedenie si dokázala udržať až do konca dejstva a získala ho vo svoj prospech v pomere 6:4. V druhom sete prelomila Kužmová súperkin servis v piatom geme, následne pri svojom servise zisk brejku potvrdila a viedla 4:2. Za stavu 5:3 premenila Kužmová na príjme štvrtý mečbal a tešila sa z víťazstva.

V prvej sobotňajšej dvojhre triumfovala Dominika Cibulková (33. v rebríčku WTA) nad o sedem rokov mladšou Carolinou Meligeni Alvesovou (355.) dvakrát 6:1. V ich premiérovom vzájomnom zápasenedala finalistka Australian Open 2014 Cibulková svojej súperke žiadnu šancu a po jednoznačnom priebehu dominovala v oboch setoch. Mladú Brazílčanku nepustila ani k jednému brejkbalu, sama prelomila súperkin servis päťkrát. "Musím povedať, že to bol solídny výkon. Vedela som, že som favoritka. Som rada, že som to potvrdila. Zahrala som takmer bezchybný výkon. Súperku som vôbec poznala, zo začiatku som si ju najprv oťukávala. Aj tak som sa musela veľmi snažiť, boli momenty, kedy súperka bojovala. Čo sa týka emócii, snažila som sa koncentrovať na zápas. Pri nástupe nejaké boli, ale v zápase už nie," uviedla Cibulková.

V nedeľu sa od 13.00 h SELČ podľa tradičného scenára MS tímov pod hlavičkou Medzinárodnej tenisovej federácie (ITF) uskutočnia dvojhry Dominika Cibulková - Beatriz Haddadová-Maiová a Viktória Kužmová - Carolina Meligeni Alvesová a na záver príde na rad štvorhra Viktória Kužmová, Magdaléna Rybáriková - Beatriz Haddadová-Maiová, Luisa Stefaniová. Kapitáni Matej Lipták a Roberta Burzagliová však majú nárok na zmeny. Slovensko má k dispozícii aj Karolínu Schmiedlovú a Rebeccu Šramkovú.

Obe družstvá nastúpili na premiérový vzájomný duel v Pohári federácie. Slovensko figuruje na 16. priečke v renkingu krajín ITF, Brazília je na 21. mieste. Slovenky sa pokúsia zachrániť v II. svetovej skupine, z ktorej zatiaľ naposledy vypadli v roku 2005 po prehre 1:4 v Thajsku. V uplynulom stretnutí Pohára federácie proti Lotyšsku (prehra 0:4) slovenský kapitán Matej Lipták mal k dispozícii mladú štvoricu Viktória Kužmová, Karolína Schmiedlová, Rebecca Šramková a Terézia Mihalíková. Proti Brazílii sa v nominácii ocitlo skúsené duo Dominika Cibulková a Magdaléna Rybáriková.

V aktuálnej sezóne sa trio slovenských reprezentantiek dostalo minimálne do semifinále na turnajoch WTA. Dvadsaťročná Kužmová sa v januári prebojovala na turnaji v Aucklande do semifinále, v ktorom nestačila na neskoršiu víťazku podujatia Nemku Juliu Görgesovú. Dvadsaťštyriročná Schmiedlová rovnako pred Australian Open postúpila v Hobarte až do finále. Začiatkom apríla sa podarilo Magdaléne Rybárikovej dostať do semifinále v mexickom Monterrey. Jedine Dominika Cibulková stále čaká v aktuálnej sezóne na prenikavý úspech.

Súperky Sloveniek z Južnej Ameriky nedisponujú hráčkou z prvej stovky rebríčka WTA. Najvyššie postavenou Brazílčankou je Beatriz Haddadová-Maiová aktuálne na 165. priečke. Ďalšie brazílske reprezentantky sú mimo Top 300. V deblovom renkingu sa v druhej stovke nachádza Luisa Stefaniová (128.). Slovenské tenistky by na základe rebríčkového postavenia jednotlivých hráčok z oboch tímov mali v apríli potvrdiť rolu favoritiek a zachovať si účasť v II. svetovej skupine aj pre budúci rok.

Stav víkendového play-off o udržanie v II. svetovej skupiny Pohára federácie 2020 tenisových reprezentačných družstiev žien:

SLOVENSKO - BRAZÍLIA 2:0 po sobotňajších dvojhrách
(Bratislava, antuka v AXA Arena NTC)

Sobota - dvojhra:
Dominika Cibulková - Carolina Meligeni Alvesová 6:1, 6:1 za 65 minút
Viktória Kužmová - Beatriz Haddadová-Maiová 6:3, 6:3 za 89 minút


Tagy: Viktória Kužmová Beatriz Haddadová-Maiová

Zdroj:
SITA
Foto:
TASR – Pavel Neubauer

DISKUSIA