Smutná správa z Česka: Zomrel legendárny tréner, dvojnásobný majster sveta

Zomrel legendárny tréner Luděk Bukač
Zomrel legendárny tréner Luděk Bukač

PRAHA - Vo veku 83 rokov zomrel úspešný hokejový tréner Luděk Bukač. V rokoch 1985 v Prahe a 1996 vo Viedni doviedol reprezentáciu k titulu majstrov sveta, z olympijských hier 1984 v Sarajeve má striebro.

"Luděk Bukač bol pol storočia výraznou súčasťou našej hokejovej histórie. Ako hráč a predovšetkým ako tréner, metodík a pedagóg sa v tomto období výrazne podieľal na úspechoch českej hokejovej školy. Po nedávnom úmrtí Jána Staršieho stratil niekdajší československý hokej ďalšiu významnú osobnosť," uviedol v tlačovej správe prezident Českého hokeja Tomáš Král.

Bučiak, rodák z Ústí nad Labem, sám ako stredný útočník odohral za Československo 30 reprezentačných zápasov. Zúčastnil sa svetových šampionátov v rokoch 1961 a 1963, kde národné mužstvo získalo striebro a bronz. Trénovať v lige Bukač začal v roku 1967, reprezentácie sa prvýkrát ujal v roku 1979 a spolu so Stanislavom Neveselým vybudovali mužstvo, ktoré na MS 1985 v Prahe pretrhlo dlhoročnú nadvládu sovietskej "zbornej".

Po rozdelení federácie sa Bukač v roku 1994 postavil na striedačku českého výberu a vo Viedni 1996 ho potom doviedol k prvému samostatnému triumfu. Po následnom nezdare na Svetovom pohári však od mužstva v februári 1997 odišiel.

Bukač trénoval aj národné tímy Rakúska a Nemecka. Po odchode z vrcholového športu sa začal venovať hokejovej škole, ktorú spolu so synom založil v roku 1991 v Jindřichovom Hradci. Autor mnohých odborných publikácií bol v roku 2007 uvedený do Siene slávy Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF).


Tagy: Luděk Bukač

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka českej Tipsport Extraligy
Zdroj:
ČTK
Foto:
sinslavycslh.cz

DISKUSIA