Obrovská posila zadných radov je na Slovensku: Černákov príchod poznačili starosti

Erik ČernákErik Černák Zdroj: SITA/AP Photo/Chris O'Meara

KOŠICE - Do kádra slovenskej hokejovej reprezentácie pribudne počas nasledujúceho týždňa ďalšia posila zo zámorskej NHL. Obranca Tampy Bay Lightning Erik Černák v utorok priletel na Slovensko a najbližšie dni strávi doma.

Príchod do rodných Košíc mu trochu skomplikovala zabudnutá batožina na varšavskom letisku. "Je to malá nepríjemnosť, ale prisľúbili mi, že to napravia a batožina by mala doraziť do pár dní," uviedol 21-ročný bek pre web hokej.sk.

Černák predstúpil pred novinárov na košickom letisku bez jedného zubu, o ktorý prišiel počas bitky v NHL s Tomom Wilsonom. "Je to skúsený bitkár a dobre ma tam trafil. Ja som sa však nebál zhodiť rukavice a aj po tej bitke sme sa stretli a podali si ruky. Zub mi samozrejme chýba a keďže je to hlavná jednotka, tak je to ľahko badateľné. Určite si to však nechám opraviť," prezradil mladý zadák, ktorý má za sebou prelomovú sezónu v profilige.

Životná sezóna v NHL 

V 58 zápasoch základnej časti nazbieral 16 bodov (5+11) a v 4 dueloch play-off si pripísal 3 asistencie. Mrzieť ho môže akurát to, že Tampa Bay v pozícii víťaza Prezidentskej trofeje neprešla cez prvé kolo vyraďovacích bojov. "Očakávania boli obrovské. Vyhrali sme základnú časť s veľkým prehľadom a všetci vedeli, že máme veľkú kvalitu. Neviem, čo sa stalo. Nejako nám ten Columbus nesadol a treba povedať, že hral výborne. Musíme sa z toho poučiť a o rok to zvládnuť oveľa lepšie."

Odchovanec košického hokeja odštartoval aktuálnu sezónu v AHL, kde nastupoval za Syracuse Crunch. Postupne sa však prepracoval do prvého tímu "bleskov" a v závere ročníka bol jeho stabilnou súčasťou. "Počet bodov na mojom konte je odrazom toho, koľko som mal priestoru na ľade. Zároveň sa pod to podpísal aj ofenzívny prejav tímu. Strieľali sme veľa gólov a body preto pribúdali. Pri skúsených hráčoch som si to užíval a všetko bolo jednoduchšie. Postupom času som si vybudoval rešpekt a teraz v tom musím pokračovať. Ak mám porovnať NHL a AHL, tak v NHL je to viac o systéme a všetci hráči majú obrovskú kvalitu. Musel som sa teda sústrediť na každé striedanie," pokračoval.

Sľub Šatanovi

Spoľahlivé výkony z klubu by Černák rád zopakoval aj reprezentácii, za ktorú zatiaľ nenastúpil na vrcholnom podujatí medzi seniormi. "Už pred mesiacom mi volal Miro Šatan a sľúbil som mu, že ak budem voľný, tak určite prídem. Možnosť zahrať si na domácich majstrovstvách sveta je pre mňa cťou. Náš generálny manažér to odsúhlasil a nebol teda žiadny problém," vysvetlil urastený obranca, ktorý si s najväčšou pravdepodobnosťou na MS vo svojom rodisku zahrá po boku bratranca Christiána Jaroša.

"Som rád, že sa teraz stretneme v reprezentácii a dokonca v Košiciach. Ja mám na Steel arénu krásne spomienky, veď som v nej vyhral dva majstrovské tituly. To som mal 16 a 17 rokov. Reprezentovať svoju vlasť v rodnom meste je niečo výnimočné. Veľmi sa na to teším," dodal.

Viac o téme: Erik Černák Tampy Bay Lightning
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: SITA/AP Photo/Chris O'Meara
  • Zdroj: SITA

Súvisiace články