Bláznivý zápas v NHL mal aj slovenskú stopu: Súboj hráčov so slovenskými rodičmi! Smútil syn legendy

Obrovská radosť hráčov San JoseObrovská radosť hráčov San Jose Zdroj: Profimedia

SAN JOSE - Mimoriadne dramatická séria 1. kola play-off NHL medzi hokejistami San Jose Sharks a Vegas Golden Knigts, ktorú "žraloci" rozhodli až v predĺžení siedmeho zápasu na domácom ľade (5:4 pp), mala aj zaujímavú slovenskú stopu. V oboch tímoch nastúpili proti sebe hráči, ktorých rodičia sú Slováci. Na konci sa napokon tešil ten menej známejší. San Jose uspelo aj zásluhou útočníka Kevina Labanca, ktorý má otca aj mamu zo Spiša. V tíme Vegas zasa smútil aj útočník Paul Stastny, syn legendy slovenského hokeja Petra Šťastného.

Tridsaťtriročný Paul Stastny sa v 7-zápasovej sérii blysol 8 bodmi (2+6), ale v rozhodujúcom súboji na ľade San Jose vyšiel naprázdno. O desať rokov mladší Labanc mal až do siedmeho duelu v play-off na konte jediný gól, ale v ňom sa predviedol v plnej kráse. Strelil gól, pridal aj tri asistencie a stal sa prvou hviezdou. "Wow, sme v 2. kole. Poďme ďalej, fanúšikovia Sharks," zverejnil Labanc krátky post na twitteri po postupe do 2. kola.

Vôbec sa nerodil ľahko. V polovici tretej tretiny za stavu 0:3 už asi aj väčšina z fanúšikov Sharks v SAP Center prestala veriť v obrat, ten sa však predsa len dostavil. Cody Eakin krosčekom zložil kapitána domácich Joea Pavelského (zápas predčasne opustil otrasený za pomoci spoluhráčov, pozn.) a keďže na ľade sa objavila krv, rozhodcovia naparili hosťujúcemu útočníkov trest 5 minút + DKZ. Potom sa stalo čosi nevídané - v časovom úseku 4:01 min počas 5-minútovej presilovej hry domáci skórovali štyrikrát a pri všetkých štyroch góloch bol Američan so slovenskými rodičmi Labanc. V troch prípadoch asistoval a v čase 53:21 min sám prekonal brankára Marca-Andrého Fleuryho a poslal svoj tím do vedenia 4:3. Jonathan Marchessault síce 47 sekúnd pred záverečnou sirénou z veľkého tlaku hostí vyrovnal na 4:4, ale v 19. min predĺženia dovŕšil obrat aj postup San Jose Barclay Goodrow. Center štvrtého útoku odohral v zápase iba 7:26 min a v čase víťazného gólu absolvoval iba desiate striedanie. Sharks vyradili Golden Knigts napriek tomu, že zaostávali 1:3 na zápasy a v rozhodujúcom súboji číslo 7 sa v polovici tretej tretiny smutne prizerali nepriaznivému stavu 0:3.

"Bol to najlepší zápas, akého som bol súčasťou. Prehrávali sme v sérii 1:3 a v siedmom zápase 10 minút pred koncom 0:3. Bolo to už... Táto séria bola výnimočná," povedal najstarší hráč San Jose Joe Thornton, ktorý v júli oslávi štyridsiatku. "Bol to ten najbláznivejší zápas, akého som bol svedkom. Bude sa o ňom ešte veľmi dlho hovoriť. Keď hráči videli, čo sa stalo ich kapitánovi, snažili sa ešte urobiť niečo s výsledkom. Prinieslo nám to víťazstvo aj postup," rád skonštatoval tréner San Jose Peter DeBoer. "Taký zápas príde raz za život. Bolo to hore-dolu. Nemyslím si, že by moje srdce mohlo vydržať ešte jednu takúto drámu," pridal názor útočník Logan Couture, autor dvoch gólov.

Čo sa týka Labanca, na začiatku bol americký sen jeho otca Milana, ktorý začiatkom 90. rokov 20. storočia hrával ako obranca v Spišskej Novej Vsi aj slovenskú najvyššiu súťaž. V roku 1994 sa však s manželkou rozhodli emigrovať zo Spiša do Spojených štátov amerických a tam sa im v Brooklyne narodili dcéra Diana a syn Kevin. Labanc starší sa rozhodol, že zo syna vychová hokejistu na vysokej úrovni. Cez mládežnícky rozvojový program americkej reprezentácie sa Kevin dostal do Ontario Hockey League (OHL) a v tíme Barrie Colts si vydobyl pevné miesto. V sezóne 2015/2016 dosiahol úctyhodných 127 bodov za 39 gólov a 88 asistencií. O rok neskôr už bol v prvom tíme San Jose, ktoré si ho vybralo v drafte NHL 2014 v 6. kole zo 171. miesta. V prvej sezóne v najznámejšej profilige získal 20 bodov, v druhej už 40 a v práve vrcholiacom súťažnom ročníku pomohol Sharks 56 bodmi (17+39) do play-off. Aktuálne sa zasa výrazne zaslúžil o postup do semifinále konferencie, kde "žraloci" natrafia na "lavínu" z Colorada.

"Mám slovenskú rodinu. Na Slovensku máme dom a pôjdeme tam na prázdniny," priznal Kevin Labanc v nedávnom rozhovore na TV JOJ. Lámanou slovenčinou doplnil, že on a jeho rodičia sú v kontakte s rodinou na diaľku prostredníctvom mobilného telefónu. "Keď máme čas, zavoláme si a rozprávame sa po slovensky aj anglicky," pokračoval Labanc. Krátko sa vyjadril aj k tomu, čo vie o slovenskom hokeji. "Môj otec tam hrával profesionálne, sú tam dobrí hráči. Veľmi sa však nepoznám so slovenskými hokejistami. Samozrejme, mám veľmi rád halušky. Keď prídem na Slovensko, robí mi ich babička," dodal Labanc pre TV JOJ.