VIDEO Rozprávková jazda pokračuje: Stroj Ajaxu je dokonale namazaný, mladíci dobyli aj Londýn!

Hráči Ajaxu oslavujú úvodný gól Donny van de BeekaHráči Ajaxu oslavujú úvodný gól Donny van de Beeka Zdroj: TASR/AP/Frank Augstein

LONDÝN - Futbalisti Ajaxu Amsterdam pokračujú v senzačnej jazde milionárskou Ligou majstrov. V dnešnom úvodnom semifinále porazili domáci Tottenham Hotspur 1:0 a v odvete budú mať výbornú šancu postúpiť do madridského finále.

O jediný gól sa postaral v 15. minúte Donny van de Beek. Zverenci trénera Erika ten Haga podali kompaktný výkon a zaslúžene si odviezli z Londýna tesný náskok do odvety, ktorá sa bude hrať v Amsterdame 8. mája.

Domáci nastúpili bez útočníkov Harryho Kanea, ktorý je zranený a vykartovaného Heung-Min Sona. Pre ofenzívu "kohútov" to nebol neriešiteľný problém, ale hráči Ajaxu boli smerom dopredu od úvodu živší. V 15. potiahol akciu Neres, loptu následne odovzdal Zijachovi a ten kolmicou vyzval ku skórovaniu Donnyho van de Beeka - 0:1.

Strelec gólu mal skvelú príležitosť aj o osem minút neskôr, keď si narazil loptu s Neresom, ale z uhla mieril iba do brankára. V 32. minúte prišla ďalšia komplikácia pre domácich, keď sa zrazili Toby Alderweireld a Jan Vertonghen. Dlho sa nehralo, Vertonghen utrpel krvavé zranenie a hoci sa vrátil na ihrisko, musel o chvíľku zamieriť do šatne viditeľne otrasený. Do konca prvého polčasu si domáci nepripísali ani jednu strelu na bránku a hráči holandského tímu si odniesli do šatne tesný náskok.

Donny van de Beek Galéria fotiek (8) Donny van de Beek Zdroj: TASR/AP/Kirsty Wigglesworth

Hneď po prestávke videli diváci šance na oboch stranách. Najskôr po dobrej práci Llorenteho zblokoval de Ligt Alliho strelu, vzápätí mieril spoza šestnástky tesne vedľa Tagliafico. V 56. minúte domáci pekne zakombinovali, ale zakončujúci Alli poslal loptu hlavou nad bránku.

Výkon Tottenhamu bol lepší ako v prvom polčase, dostával sa viac do hry, ale Ajax dobre bránil a čakal na protiútoky. V 78. minúte sa hostia k jednému dostali, zakončujúci Neres po ňom opečiatkoval pravú žrď. Domáci tréner Mauricio Pochettino reagoval dvojnásobným striedaním, ale vyrovnať sa už jeho zverencom nepodarilo.

Tottenham Hotspur (Angl.) - Ajax Amsterdam (Hol.) 0:1 (0:1)
Gól: 15. Van de Beek, ŽK: 30. Tagliafico, 63. Veltman (obaja Ajax), rozhodoval: Antonio Mateu Lahoz (Šp.)

Zostavy:
Tottenham: Lloris - Alderweireld, D. Sánchez, Vertonghen (39. Moussa Sissoko) - Trippier (80. Foyth), Eriksen, Wanyama, D. Rose (79. B. Davies) - Alli, Llorente, Lucas Moura

Ajax Amsterdam: Onana - Veltman, De Ligt, D. Blind, Tagliafico - D. Van de Beek, Schöne (65. Mazraoui), F. De Jong - Ziyech (87. Huntelaar), Tadič, Neres

Viac o téme: Ajax Amsterdam Tottenham Hotspur
  • Zdroj: športky, SITA, TASR