Žilina razí cestu vlastných odchovancov: Dlhoročnú prácu odprezentujú v súboji proti DAC

Žilinčania sa tešia po góle
Žilinčania sa tešia po góle

ŽILINA - "Legionárska" stratégia fungovania v FK Senica znamenala unikátny zápis, po prvý raz v histórii najvyššej slovenskej futbalovej súťaže nastúpili za jedno mužstvo iba zahraniční hráči, a to vrátane striedajúcich. Stalo sa tak pred necelými tromi mesiacmi - 16. februára 2019 v dueli 19. kola základnej časti Fortuna ligy v Myjave, v ktorom Senica podľahla "domácemu" AS Trenčín 0:3. V drese Seničanov nastúpili futbalisti z desiatich rôznych krajín: traja z Francúzska, po dvaja z Brazílie aj Ghany a po jednom z Argentíny, Kolumbie, Venezuely, Chorvátska, Kapverd, Jamajky a Guiney-Bissau.

O úplne inú filozofiu sa usilujú v ďalšom fortunaligovom klube MŠK Žilina, kde chcú vychovávať mladých hráčov a následne posunúť odchovancov do seniorského A-tímu. V klube spod Dubňa by počas trinásťročnej cesty budovania Akadémie MŠK radi ukázali, že cesta výchovy "mladíkov" a ich adaptácia do mužstva dospelých má zmysel. Intenzívnejšie presadzovanie filozofie domácich hráčov sa začalo v Žiline v sezóne 2005/2006. "Rozhodli sme sa dať mládeži lepšie podmienky. Vybudovali sme akadémiu v Strážove, zázemie v Závodí pri základnej škole a tréningové centrum v Budatíne. To sa stalo základom toho, aby sme mohli začať lepšie pracovať s mládežou aj zo širšieho okolia, pretože sme vybudovali ubytovanie, regeneráciu a stravovacie možnosti pre chlapcov z iných regiónov," vyjadril sa pre denník Šport majiteľ MŠK Jozef Antošík. Z radov žilinskej akadémie vyšli futbalisti ako Milan Škriniar, Michal Škvarka, Denis Vavro, Miroslav Káčer, Dávid Hancko a ďalší.

V žilinskom klube aj prostredníctvom spomenutého dlhoročného mecenáša už dávnejšie deklarovali, že v jednom z ligových zápasov chcú nastúpiť v základnej jedenástke výlučne len s odchovancami Akadémie MŠK. Spomenutý duel sa uskutoční tento víkend: v nedeľu 5. mája o 17.00 h futbalisti MŠK Žilina privítajú FC DAC 1904 Dunajská Streda v stretnutí 7. kola nadstavbovej časti skupiny o titul vo Fortuna lige 2018/2019. Pôjde o súboj tretieho tímu priebežnej klasifikácie spod Dubňa s druhým mužstvom tabuľky zo Žitného ostrova. Štyri kolá pred koncom tejto sezóny MŠK zaostáva za FC DAC o deväť bodov, istým držiteľom majstrovského titulu je už tri týždne ŠK Slovan Bratislava.

"Zrejme budeme prvým slovenským klubom, a to nielen v aktuálnej sezóne, ktorý si to môže dovoliť. Týmto spôsobom by sme chceli prezentovať výsledky našej práce s mládežou, ktorej sa strategicky venujeme už dlhé roky. Trend v slovenskom futbale je skôr opačný. Aj mužstvá, ktoré v minulosti stavali na odchovancoch, dnes radšej hrajú s viacerými legionármi. Kritériá financovania mládežníckeho futbalu, futbalovej infraštruktúry a financovanie športu ako takého nemotivujú dlhodobú udržateľnosť futbalu zvýhodňovaním tých, ktorí ju napĺňajú starostlivosťou o výchovu detí a mládeže," uviedol Jozef Antošík pre klubový web.

Podľa slov prvého muža žilinského futbalu je v súčasnom, širšom 30-člennom kádri A-mužstva dovedna 19 hráčov, ktorí vyrastali v Akadémii MŠK Žilina. "Slovenský futbal nevyhnutne potrebuje fungovať tak, aby chlapci, ktorí strávia takmer 15 rokov v žiackych a dorasteneckých družstvách, dostali priestor na adaptáciu v seniorskom futbale. Práca s mládežou vo vrcholovom futbale by nemala byť len formálnou povinnosťou vyplývajúcou z predpisov a nariadení, ale konkrétnym cieľom, výsledkom ktorého budú kvalitní ligoví hráči," poznamenal Antošík a doplnil: "Takýto systém práce je finančne náročný a okrem iného potrebuje aj pochopenie a podporu fanúšikov a futbalovej verejnosti. Jedenástka z akadémie bude prezentáciou výsledkov našej práce s mládežou, no zároveň dúfam, že aj impulzom na zamyslenie sa pre všetkých, ktorí ovplyvňujú procesy v slovenskom futbale."

Stredajšia prehra futbalistov MŠK Žilina v rozstrele z "bieleho bodu" s hráčmi FC Spartak Trnava v prvomájovom finále slovenskej pohárovej súťaže Slovnaft Cup znamená istú účasť "andelov" v nastávajúcom ročníku Európskej ligy UEFA. Ak nechcú v pohárovej Európe 2019/2020 chýbať Žilinčania, musia skončiť v tabuľke Fortuna ligy do 3. miesta. Momentálne štvrtý MFK Ružomberok zaostáva v tabuľke za MŠK o jediný bod. "Nebolo ľahké nájsť vhodný termín. Navyše, nechceli sme byť alibisti a odohrať takýto zápas s vlastnými odchovancami len preto, aby sme ho odohrali. S Dunajskou Stredou to bude mať špeciálny náboj. Takéto stretnutie predstavuje pre mužstvo zaujímavú výzvu," povedal pre denník Šport Jozef Antošík a dodal: "Chceme mať kvalitný tím bez toho, aby sme museli míňať veľa peňazí na posily. Zároveň sa nám týmto spôsobom darí financovať chod klubu, keďže predaje hráčov sú pre nás najvýraznejším zdrojom do pokladnice. Rozpočet klubu každým rokom rastie a neviem si predstaviť, ako by Žilina fungovala bez týchto príjmov. Za mojej éry bude v Žiline vždy drvivá väčšina našich odchovancov."


Tagy: MŠK Žilina

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka Fortuna ligy
Zdroj:
SITA
Foto:
TASR/Erika Ďurčová

DISKUSIA