Chlapci, zlomte už prosím tú 15-ročnú kliatbu: Fíni nemajú veľké hviezdy, ale...

Na snímke gólová radosť hráčov Fínska
Na snímke gólová radosť hráčov Fínska

KOŠICE - Slovenská hokejová reprezentácia vstúpila do domácich 83. majstrovstiev sveta v piatok večerným duelom proti Američanom, no už v sobotu na Slovákov čaká ďalší nepríjemný súper - národný tím Fínska.

Kým reprezentácia USA má k dispozícii množstvo hviezd zo zámorskej NHL, fínsky tím do Košíc pricestoval s mladučkým družstvom a len dvojicou z profiligy - obrancom Henrim Jokiharjom a útočníkom Juhom Lammikkom. Zo slovenského kádra má aktuálne najväčšie skúsenosti s fínskym hokejom - útočník Michal Krištof a brankár Denis Godla.

Obaja totiž strávili sezóny vo fínskej Liige. Godla má vo fínskom družstve aj klubového spoluhráča útočníka Eeta Luostarinena. "Stretli sme tu na štadióne a trochu sa porozprávali, ale bola to len chvíľka. Nič konkrétne o zápase, len či chytám a či som v zostave. Takže iba základné veci," prezradil Denis Godla.

Slovenský gólman, ktorý aktuálne figuruje mimo súpisky, presne vie, čo od Fínov možno očakávať. "Korčuliarsky sú na tom veľmi dobre. Majú dosť mladých chlapcov, isto to bude poriadne tímové. Nemajú tam veľké hviezdy, preto bude všetko o tíme. Prípravu mali dobrú, tak budú podľa mňa silní," myslí si 24-ročný kežmarský rodák Godla. Jasné má aj v tom, čo by na Fínov mohlo platiť. "Platí to isté, čo v každom zápase. Musíme korčuľovať, hrať zodpovedne vzadu a hlavne premieňať šance. Nesmieme im tiež dať šancu hrať presilovky," pokračoval.

Keďže má veľký prehľad o hráčoch Fínska, má možnosť poskytnúť spoluhráčom rady, čo na nich platí. "Všetci hráči na tomto šampionáte, je jedno či zo švédskej, fínskej alebo inej ligy, sú zruční chlapci a korčuliarsky vyspelí. Platiť by na nich mala jednoduchá hra a bude to dobré," dodal.

Slovenskej reprezentácii sa v súbojoch proti Fínom veľmi nedarí. Obe družstvá doteraz odohrali 37 vzájomných duelov a len sedemkrát sa z triumfu tešili Slováci. Zaujímavosťou je, že zatiaľ naposledy uspel slovenský tím na vrcholnom podujatí pred dlhými pätnástimi rokmi - na MS 2004 v Ostrave (5:2). Odvtedy na MS či ZOH prišlo desať neúspechov vrátane duelu o bronz na olympiáde 2010 vo Vancouveri.


Tagy: Slovensko Fínsko Denis Godla MS v hokeji 2019

Zdroj:
SITA
Foto:
TASR – František Iván

DISKUSIA