VIDEO Nemecká vlajka veje zatiaľ veľmi vysoko: Ďalšie vybojované body, štvrťfinálový sen žije

Sebastian Dahm inkasujeSebastian Dahm inkasuje Zdroj: SITA/AP/Petr David Josek

KOŠICE - Hokejisti Nemecka zvíťazili v nedeľňajšom zápase A-skupiny na MS v Košiciach nad Dánskom 2:1. Do tabuľky si pripísali ďalšie tri body a so ziskom šiestich poskočili na druhé miesto pred Slovensko.

Zverenci trénera Toniho Söderholma rozhodli v druhej tretine, keď sa ujali dvojgólového vedenia po zásahoch Matthiasa Plachtu a Frederika Tiffelsa. Dánom sa podarilo skorigovať výsledok v 51. minúte, keď sa presadil Mathias Bau Hansen. Nemci sa po dni voľna stretnú v utorok o 20.15 h s Francúzskom. Dáni si o štyri hodiny skôr zmerajú sily s Veľkou Britániou.

A-skupina (Košice):
Dánsko - Nemecko 1:2 (0:0, 0:2, 1:0)
Góly: 51. Bau Hansen (Meyer, O. Larsen) - 31. Plachta (Draisaitl, Eisenschmid), 40. Tiffels (Kahun, Mauer). Rozhodovali: Nikolic (Rak.), Romasko (Rus.) - McCrank (Kan.), Oliver (USA), vylúčení: 7:7 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, 5605 divákov.

Dánsko: Dahm - M. Lauridsen, O. Lauridsen, Lassen, Aabo Jensen, O. Larsen, N. Jensen, Bruggisser - Storm, Eller, N. Jensen - Madsen, Regin, Bödker - Bau Hansen, J. Jensen, Meyer - Poulsen, Jakobsen, Olesen

Nemecko: Niederberger - Holzer, M. Müller, Seider, Seidenberg, Nowak, Schopper, Reul - Eisenschmid, Draisaitl, Plachta - Mauer, Kahun, Tiffels - Pföderl, Hager, Ehliz - Bergmann, Fauser, Noebels

Po opatrnom úvode prišli prvé šance v 5. minúte pri vylúčení Bödkera. Bergmannovi sa podarilo prekonať Dahma, no rozhodca po zhliadnutí videa gól neuznal pre bránenie v hre brankárovi. Aj v ďalších minútach sa hralo v nerovnovážnom stave, keď si postupne zahrali presilovku Dáni, Nemci, Dáni a opäť Nemci. Gól však už do konca prvej tretiny nepadol.

Aj v ďalšom priebehu pokračoval vyrovnaný a bojovný hokej s množstvom vylúčení. Využiť ich dokázali len Nemci, ktorí sa ujali vedenia v 31. minúte po presnej strele Plachtu z pravého kruhu. Ďalšiu početnú výhodu im pokazil Dahm, ktorý predviedol niekoľko výborných zákrokov po sebe. V 40. minúte však už nestačil na Tiffelsov blafák - 0:2.

Ani v treťom dejstve sa obraz hry nezmenil. Nemci sa sústredili na bránenie svojho náskoku, no často chybovali, z čoho pramenili veľké šance Dánska. Jednu z nich využil v 51. minúte Bau Hansen, ktorý si potiahol puk spoza bránky a z veľkého uhla trafil pod brvno - 1:2. Nemci však už dokázali odolať záverečnému tlaku, prežili presilovku i powerplay Dánska a zaznamenali druhý triumf na turnaji.

hlasy po zápase (DEB):
Matthias Plachta, útočník a strelec prvého gólu Nemecka: "Dnes sme chceli predviesť lepší výkon ako včera, myslím, že sa nám to podarilo. V obrane sme boli veľmi dobrí. Na konci sme zachránili tri body. To je jediné, na čom záleží."

Mathias Niederberger, brankár Nemecka: "Hrali sme kompaktne a dobre. Dáni majú ofenzívnu kvalitu, ale ubránili sme ich. Pre ďalší priebeh turnaja je veľmi dôležité, že sme z tohto tesného zápasu vyšli víťazne."

Mikkel Bödker, útočník Dánska: "Myslím si, že sme odohrali dobrý zápas, no oni dali o gól viac. Bol to bojovný duel, ich brankár bol výborný. Je to tvrdá prehra, no tak to chodí. Znova sme neboli efektívni v presilovkách. Mali sme množstvo príležitostí, no nedali sme góly. Musíme na tom popracovať."

Viac o téme: Nemecko Dánsko MS v hokeji 2019