VIDEO Chlapci, už teraz ste pre nás majstri! Nadľudský výkon, ale záver ako z najhoršieho sna

Na snímke gól Kanady na 6:5, sprava Dylan Strone (Kanada), Martin Fehérváry a brankár Marek Čiliak (obaja Slovensko) Na snímke gól Kanady na 6:5, sprava Dylan Strone (Kanada), Martin Fehérváry a brankár Marek Čiliak (obaja Slovensko) Zdroj: TASR – Martin Baumann

KOŠICE - Slovenskí hokejoví reprezentanti prehrali vo svojom treťom zápase A-skupiny domácich majstrovstiev sveta v Košiciach s Kanadou 5:6. Zverenci trénera Craiga Ramsayho majú v priebežnej tabuľke 3 body a patrí im 5. priečka.

Slovákom vyšiel výborne vstup do zápasu, keď si vypracovali dvojgólový náskok. Zámorskí hráči dokázali vyrovnať, no potom slovenskí hokejisti opäť ušli súperovi na rozdiel dvoch gólov. Kanaďania však otočili výsledok, no Matúš Sukeľ, autor dvoch gólov v zápase opäť vyrovnal. Spolu so Sukeľom dvakrát skóroval aj Adam Liška. O osude zápasu napokon rozhodol sekundu pred koncom v presilovej hre Mark Stone.

Slováci majú v utorok voľný deň, v stredu 15. mája o 20.15 h ich čaká štvrtý duel s Nemeckom. Kanaďania si užijú ešte o jeden deň voľna navyše, vo štvrtok 16. mája si zmerajú sily s Francúzskom (16.15).

Slovensko - Kanada 5:6 (2:2, 2:3, 1:1)
Góly: 8. Sukeľ (Studenič, Nagy), 9. Liška (Jaroš, Lunter), 22. Nagy (Marinčin, Lantoši), 26. Liška (Buc, Lunter), 52. Sukeľ (Marinčin) - 17. Mantha (Turris, McCann), 19. Theodore (Mantha, Severson), 28. Marchessault (Chabot), 29. Cirelli (Reinhart, Theodore), 37. Stecher (Turris, Severson), 60. Stone (Chabot). Rozhodovali: Nikolic (Rak.), Bjork (Švéd.) - Malmqvist (Švéd.), Oliver (USA), vylúčení: 5:6 na 2 min, navyše Severson /Kan./ 10 min za vrazenie na mantinel, presilovky: 1:3, oslabenia: 0:0, 7420 divákov.

Slovensko: Rybár (37. Čiliak) - Černák, Sekera, Jaroš, Marinčin, Fehérváry, Koch, Čajkovský - Pánik, Krištof, Tatar - Nagy, Sukeľ, Studenič - Lantoši, Hudáček, Daňo - Liška, Buc, Lunter - Zigo

Kanada: Murray - Stecher, Chabot, Severson, Nurse, Montour, Theodore, Fabbro - Stone, Strome, Marchessault - Reinhart, Couturier, Cirelli - Mantha, Turris, McCann - Joseph Henrique, Jost - Dubois

Diváci videli od začiatku svižný zápas s prvou šancou na strane Kanady. Strome však v dobrej pozícii mieril iba do Rybára. Od tej chvíle však boli Slováci aktívnejší a prišli ich prvé veľké šance. Najskôr Daňo z pravej strany mieril iba do Murraya a hneď po ňom mal ďalšiu výbornú možnosť Hudáček. Aj v tomto prípade podržal Kanadu brankár. No už o pár sekúnd neskôr ťažil z dôrazu pred bránkou Matúš Sukeľ a otvoril skóre duelu - 1:0. O 64 sekúnd neskôr burácala zaplnená Steel aréna opäť, Mário Lunter opäť vďaka dôrazu pred bránkou pridal druhý gól. Kanaďania znervózneli, vyústilo to do prvej šarvátky v zápase, ktorá sa odohrala po zbytočnom ataku Stonea na Rybára. Rezultovala z toho presilová hra Slovenska, ktorá nebola úspešná. V 17. minúte vyšla zámorským hráčom rýchla kombinácia, po ktorej Anthony Mantha znížil na 1:2. Šancu na vyrovnanie mal potom Marchessault v presilovke, ale Rybárov zákrok mu gólovú radosť znemožnil. Kanada sa však vyrovnania dočkala o pár sekúnd neskôr, skóre prvej tretiny stanovil bombou od modrej čiary Shea Theodore.

Na začiatku druhej tretiny dohrávali Slováci presilovú hru, pričom minútu mali o dvoch hráčov naviac. Gól však padol pri hre 5 na 4, keď Nagyova strela zapadla do bránky. Z trestu Seversona zostávalo do konca už len 5 sekúnd. Kanaďania potom zvýšili aktivitu, ale Slováci súperovi korčuliarsky stíhali a v 26. minúte Adam Liška dorazil strelu Buca za chrbát Murrayho po štvrtý raz. Skvelý hokej pokračoval, o dve minúty neskôr Marchessault prestrelil Rybára a zápas opäť dostal ďalšie "grády". Kanaďanom netrvalo dlho aby opäť vyrovnali, o 102 sekúnd nadviazal na ich tretí gól Anthony Cirelli - 4:4. Skvelé ofenzívne divadlo dostalo ďalšiu zápletku v 33. minúte, keď Tomáš Tatar doklepol puk do siete, ale arbitri ho po preskúmaní neuznali pre faul na brankára. O štyri minúty neskôr však Troy Stecher prekonal Rybára a Kanada po prvý raz v zápase viedla. Po tomto góle poslali tréneri do bránky Mareka Čiliaka.

V treťom dejstve sa už nehralo v takom tempe ako v prvých dvoch tretinách, Kanaďania mali v úvode puk častejšie na hokejkách a pohodlne kontrolovali svoj náskok. Desať minút pred koncom však Sekera vymyslel akciu, nakorčuľoval si pred bránku, ale finálnu prihrávku na Tatara Kanaďania prečítali. Ramsayho zverencov to však prebralo z miernej letargie a v 52. minúte Sukeľ svojim druhým gólom v zápase vyrovnal. Slováci chceli rozhodnúť, mali niekoľko sľubných zakončení, ale minútu a 15 sekúnd pred koncom fauloval Černák a Mark Stone v čase 59:59 gólovou strelou zmrazil Steel arénu.