Po oslavách titulu môže prísť sklamanie: Manchester City má byť vylúčený z Ligy majstrov!

Oslavy hráčov Manchestru City po zisku titulu Premier League
Oslavy hráčov Manchestru City po zisku titulu Premier League

NYON - Európska futbalová únia (UEFA) má v pláne vydať odporúčanie, aby bol anglický šampión Manchester City vylúčený z Ligy majstrov. Uvedenú informáciu prinieslo pondelňajšie vydanie známeho denníka New York Times. Rozhodnutie strešného orgánu európskeho futbalu by mohlo byť známe už v priebehu tohto týždňa. Podľa spomenutého periodika však zatiaľ nie je jasné, či by sa vylúčenie "Citizens" z LM malo dotknúť budúcej sezóny alebo až ročníka 2020/2021.

Organizácia z Etihad Stadium sa mala dopustiť porušenia finančných pravidiel fair-play. Trest pre ManCity sa podľa nemenovaného zdroja blízkeho vyšetrovateľom má týkať zavádzajúceho vyhlásenia klubu pri riešení skoršieho prípadu, ako aj údajných nepravdivých vyhlásení smerom k orgánom, ktoré majú v Anglicku vydávanie licencií. Predstavitelia Manchestru City podľa denníka New York Times neposkytli reálne informácie o hodnote sponzorských kontraktov. UEFA už v decembri uviedla, že zástupcovia klubu vedome konali v snahe zakryť či zamaskovať skutočný zdroj príjmov, aby navonok dodržali finančné pravidlá fair-play.

"Citizens" už v roku 2014 zaplatili pokutu za nedodržiavanie finančných pravidiel súvisiacich s nadmerným sponzorstvom, ktoré nebolo zakotvené v zmluvách. Vtedajší trest UEFA však nemal vplyv na účinkovanie tímu v Lige majstrov. Klub však musel zaplatiť pokutu 60 miliónov eur a na súpisku pre LM mohol napísať iba 21 hráčov namiesto obligátneho počtu 25 futbalistov.

ManCity bol dlhé roky v tieni úspešnejšieho mestského rivala United. Situácia sa zmenila pred niekoľkými rokmi, keď klub prevzal Šejk Mansúr bin Zayed Al Nahyan, člen kráľovskej rodiny z Abú Zabí zo Spojených Arabských Emirátov. Vďaka štedrosti nových majiteľov a nákupu kvalitných posíl sa na Etihad Stadium štyrikrát oslavoval majstrovský titul a klub sa stal sa posunul do vrchných poschodí aj na medzinárodnej futbalovej scéne.

Nemecké periodikum Der Spiegel nedávno podrobnejšie odhalilo, akým spôsobom v Manchestri City dochádzalo k porušovaniu pravidiel. Taliansky tréner Roberto Mancini mal počas angažmánu v tomto klube (2009-2013) podpísaných viacero zmlúv - jednu vo výške 1,45 milióna libier s "Citizens" a ďalšie na 1,45 milióna a 1,75 milióna libier s poradenskou spoločnosťou Al Jazira Sports, ktorá patrí do portfólia šejka Mansúra. Pod jurisdikciu UEFA sa však vzťahoval iba prvý uvedený kontrakt.


Tagy: Pep Guardiola Manchester City

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka Priemier League
Zdroj:
SITA
Foto:
SITA/AP

DISKUSIA