VIDEO Slovenský rozhodca pri drvivom debakli: Švédi rozmetali Rakúsko na márne kúsky

Elias Pettersson, left, checks Austria's Thomas Raffl and Peter Schneider,Elias Pettersson, left, checks Austria's Thomas Raffl and Peter Schneider, Zdroj: SITA/AP - Ronald Zak

BRATISLAVA - Švédski hokejoví reprezentanti deklasovali vo štvrtkovom zápase bratislavskej B-skupiny MS Rakúsko 9:1. Úradujúci majstri sveta mali expresný štart, v priebehu úvodných šiestich minút strelili tri góly a prakticky rozhodli o svojom víťazstve. Jedným z dvojice hlavných rozhodcov bol Slovák Peter Stano.

"Tri korunky" si po tretej suverénnej výhre v rade upevnili priebežné tretie miesto v tabuľke, po dni voľna nastúpia v sobotu o 20.15 h proti zatiaľ stopercentným Švajčiarom. Rakúšania, ktorí stále čakajú na prvý triumf na šampionáte, sa už v piatok o 16.15 h stretnú s takisto bezbodovými Nórmi.

Švédi nastúpili aj s novou posilou Landeskogom a kapitánovi Colorada stačilo iba pár sekúnd na to, aby sa strelecky presadil. Po prihrávke Lindholma skóroval už v 69. sekunde pri svojom prvom striedaní hneď z prvej strely na bránku. Favorit sa naštartoval a v rýchlom slede pridal ešte dva góly, takže o víťazovi bolo v 6. minúte prakticky rozhodnuté. Rakúšania neboli schopní držať súperovo tempo, tobôž narúšať jeho strojové kombinácie. Na 5:0 zvýšil A. Kempe, v druhej tretine sa Rasmussen dokonca presadil pri vlastnom oslabení. A to mohol outsider prehrávať aj vyšším rozdielom nebyť skvelých zákrokov brankára Starkbauma. Keď na začiatku tretej časti zvýšil Ekman-Larsson v presilovke na 8:0, zostala už len jediná otázka - či Rakúšania dokážu zabrániť potupnej desiatke. To sa im napokon podarilo, dokonca M. Raffl dosiahol čestný úspech.

B-skupina (Bratislava):

Švédsko - Rakúsko 9:1 (5:0, 2:0, 2:1)
Góly: 2. Landeskog (E. Pettersson, Lindholm), 3. Krüger (Lindblom), 6. Nylander (Wennberg, Hörnqvist), 8. Larsson (Nylander), 15. A. Kempe (Lander, Ekholm), 30. Rasmussen (Krüger), 34. Lindholm (Landeskog, E. Pettersson), 43. Ekman-Larsson (Wennberg, Hörnqvist), 46. E. Pettersson (Lindholm, Landeskog) - 48. M. Raffl (Hofer, Schlacher). Rozhodovali: Iverson (Kan.), STANO (SR) – Dalton (V.Brit.), Sormunen (Fín.), vylúčení: 4:5 na 2 min., presilovky: 1:0, oslabenia: 1:0, 8386 divákov.

Švédsko: Lundqvist - Larsson, Ekman-Larsson, Klingberg, Ekholm, Gustafsson, M. Pettersson, Hägg – Hörnqvist, Wennberg, Nylander – Lindholm, E. Petersson, Landeskog – Eriksson, Lander, A. Kempe – Rasmussen, Krüger, Lindblom - M. Kempe

Rakúsko: Starkbaum - Pallestrang, Heinrich, Unterweger, Schumnig, Schlacher, Wolf, Peter, Strong – T. Raffl, Herburger, Schneider – Hofer, Baumgartner, M. Raffl – Haudum, Rauchenwald, Zwerger – Ganahl, Hundertpfund, Cijan

Elias Lindholm, útočník Švédska (v zápase 1+2): "Podarilo sa nám hneď v úvode streliť pár gólov, takže sme mohli zvyšok duelu dohrávať v kľude. Tieto zápasy nie sú nikdy také ľahké, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať, musíte k stretnutiu pristúpiť zodpovedne a nepodceniť súpera."

Henrik Lundqvist, brankár Švédska: "Dve tretiny sme hrali výborne, v tej tretej sme už trochu zvoľnili tempo a hrali trochu ľahkovážnejšie. Celkovo to bol ale veľmi kvalitný výkon z našej strany. Urobili sme ďalší krok na našej ceste."

Roger Bader, tréner Rakúska: "Bol to úplne normálny zápas, normálna prehra. Samozrejme, želali by sme si, aby sa skončil iným výsledkom. Prehrali sme s mužstvom, ktoré bolo nie o jednu, ale hneď o dve triedy lepšie. Švédi majú vo svojom strede hráčov svetovej úrovne, ktorí excelujú v NHL a aj ako tím hrajú organizovane."

Viac o téme: Švédsko Rakúsko Peter Stano