VIDEO Lotyšsko neudržalo vedenie ani proti Rusom: Zbornej na góly stačila jediná tretina

Alexander Ovečkin, Arturs Kulda a brankár Elvis MerzlikinsAlexander Ovečkin, Arturs Kulda a brankár Elvis Merzlikins Zdroj: SITA/AP - Ronald Zak

BRATISLAVA - Ruskí hokejisti zdolali vo svojom piatom zápase na 83. MS Lotyšsko 3:1 a s plným počtom bodov naďalej vedú tabuľku bratislavskej B-skupiny. V sobotňajšom súboji chvíľu trvalo, kým sa dostali k svojej typickej kombinačnej hre, základ triumfu položili tromi gólmi v druhej tretine.

Zborná si víťazstvom definitívne zabezpečila postup, vo zvyšných dvoch skupinových zápasoch bude bojovať o čo najlepšie nasadenie do štvrťfinále. Najbližšie ju čaká v nedeľu duel proti Švajčiarsku (20.15). Spolu s Ruskom má istotu účasti vo vyraďovacej časti aj Česko. Lotyši majú už len teoretickú šancu na postup, ak ju chcú živiť, musia bezpodmienečne vyhrať v pondelok nad úradujúcimi majstrami sveta Švédmi (16.15).

Rusi si dokázali v prvej tretine vytvoriť chvíľami až drvivý tlak, no trápili sa v koncovke. Anisimov, Ovečkin i Gavrikov nevyužili sľubné príležitosti, Kučerov trafil žŕdku. Lotyši v 11. minúte udreli v presilovke 4 proti 3 a dostali sa prekvapujúco do vedenia zásluhou Cibulskisa. Favorit bol ale trpezlivý a pomohol mu gól v úvode druhej časti, po ktorom sa upokojil a začal hrať svoju typickú hru. Následne Gusev poslal zbornú do vedenia a v 33. minúte zrazenou strelou trafil presne medzi betóny Merzlikinsa Kučerov - 1:3. Rusi gradovali tempo, v tretej časti neraz roztočili v obrannom pásme súpera kolotoč. V 51. min. Orlov zblízka opečiatkoval konštrukciu lotyšskej bránky. Rusi v závere laxnou hrou dovolili súperovi dostať sa do niekoľkých prečíslení, no skóre sa už nezmenilo. Lotyšom nepomohla ani záverečná power play bez brankára.

B-skupina (Bratislava):

Lotyšsko - Rusko 1:3 (1:0, 0:3, 0:0)
Góly: 11. Cibulskis (Indrašis) – 21. Orlov (Kovaľčuk, Plotnikov), 24. Gusev (Dadonov, Kučerov), 33. Kučerov (Anisimov). Rozhodovali: Hribik (ČR), Sidorenko – Goľjak (obaja Biel.), Oliver (USA), vylúčení: 6:4 na 2 min., navyše Zadorov (Rus.) 10 min osob. trest za narazenie na mantinel, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, 9084 divákov.

Lotyšsko: Merzlikins (40. - 41. Gudlevskis) - Kulda, Cibulskis, Zile, Sotnieks, Jaks, Balinskis – Balcers, Blugers, Keninš - Darzinš, Meija, Indrašis - Rob. Bukarts, Bičevskis, Rih. Bukarts - Marenis, Batna, Gegeris - Dzierkals

Rusko: Vasilevskij - Sergačov, Nesterov, Zajcev, Orlov, Gavrikov, Chafizullin, Zadorov - Dadonov, Malkin, Grigorenko - Barabanov, Kuznecov, Ovečkin - Kučerov, Anisimov, Gusev - Plotnikov, Andronov, Kovaľčuk - Telegin

Iľja Kovaľčuk, kapitán Ruska: "Vypracovali sme si v presilovkách množstvo šancí, mali by sme z nich dávať viac gólov. Súperov brankár chytal výborne, najmä v prvej tretine. Nebol to zápas, v ktorom by sme sa mohli úplne uvoľniť, no v závere sa dalo predsa len trochu ubrať z plynu."

Nikita Zadorov, obranca Ruska: "Duely Ruska s Lotyšskom majú vždy špecifický náboj, bol to akoby zápas play off. Lotyši majú kvalitný tím, disciplinovaný, odhodlaný. Bojovali až do konca. Museli sme si to tvrdo odpracovať. Brankár Vasilevskij nás v niektorých momentoch podržal, nebyť jeho, mohol sa zápas vyvíjať úplne iným smerom."

Andrej Vasilevskij, brankár Ruska: "Ukázali sme prvotriedny hokej. Každým zápasom sú naši súperi silnejší a silnejší, potrebujeme sa na ďalšie stretntuia dobre pripraviť."

Teodors Blugers, útočník Lotyšska: "Vedeli sme, že sa nás Rusi budú snažiť zatlačiť. Majú množstvo šikovných hráčov. Nad Švédmi a Nórmi musíme zvíťaziť, takým spôsobom budeme pristupovať k tým zápasom. Najprv sa budeme koncentrovať na Švédov, vydáme zo seba všetko a uvidíme, aká bude potom situácia."

Viac o téme: Rusko Lotyšsko