VIDEO Trenčín vstáva z totálneho popola a žije, obrovské oslavy pod Čebraťom... Ruža je tam!

Trenčianska nádej stále žijeTrenčianska nádej stále žije Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

MYJAVA - Futbalisti FK Železiarne Podbrezová definitívne obsadia v najvyššej slovenskej súťaži Fortuna lige 2018/2019 posledné 12. miesto a zostúpia do II. ligy. "Železiari" v sobotňajšom existenčnom dueli 9. kola nadstavbovej časti v skupine o udržanie podľahli v Myjave tímu AS Trenčín vysoko 0:4. Kolo pred koncom súťaže zaostávajú nedostižne o štyri body práve za týmto súperom, ktorý priebežne figuruje na "barážovej" 11. pozícii.

Trenčania položili základy dôležitého víťazstva už do prestávky, keď sa z dvoch pokutových kopov presadili Joey Sleegers a Hamza Čatakovič. Prvý menovaný po zmene strán v 65. min opäť "z bieleho bodu" zvýšil už na 3:0 a definitívnu skazu Podbrezovčanov dokonal v 72. min opäť Čatakovič.

Mužstvo spod Čákovho hradu (momentálne 30 bodov, pozn.) však napriek sobotňajšiemu triumfu stále nemá istú účasť vo FL pre budúci ročník 2019/2020. Ak sa chce vyhnúť baráži proti druhému tímu II. ligy, musí v záverečnom kole preskočiť aktuálne desiaty FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble (31).

Futbalová Fortuna liga 2018/2019 - nadstavbová časť - skupina o udržanie - 9. kolo - sobota:

AS Trenčín - FK Železiarne Podbrezová 4:0 (2:0) - hralo sa v Myjave
Góly: 5. a 65. Sleegers (oba z pok. kopu), 45.+ Čatakovič (z pok. kopu), ŽK: 45.+ Kiwior, 63. Bartoš (obaja Podbrezová), rozhodovali: Glova - F. Ferenc, P. Bednár

Zostavy:
Trenčín: Šemrinec - Kleščík, M. Šulek, Skovajsa, Slávik - Van Arnhem, Čatakovič (76. Ubbink), Zubairu - Sleegers, Paur (27. Lamine), Corryn (79. Roguljič)

Podbrezová: M. Vantruba - Kiwior, M. Oravec, Viazanko, Hlohovský - D. Leško, Paraj, Obročník (23. Wiezik, 83. Mejri), Ďatko - Bartoš, Halgoš (46. Špyrka)

Ivan Galád, tréner Trenčína: "Povedali sme si, že budeme hrať ako na tréningu, kde hráme krásny ofenzívny futbal. Tým sa nám možno podarilo striasť napätie z chlapcov a hrali pekný futbal. Teším sa, že Trenčín sa vrátil k tomu, čo ho zdobilo, k ofenzívnemu futbalu, pekné akcie, góly, šance aj v závere zápasu. Všetci, ktorí sme tu, sa pokúsime pomôcť Trenčínu dostať sa z tejto ťažkej situácie."

Vladimír Veselý, tréner Podbrezovej: "Gratulujem domácim k víťazstvu, dali štyri góly, my ani jeden. Prevýšili nás v dôraze, agresivite, osobných súbojoch. Za stavu 0:3 sme sa snažili zdramatizovať stretnutie, domáci už hrali uvoľnene, dostali krídla a pridali štvrtý gól. Mali aj ďalšie príležitosti a zvíťazili zaslúžene."

Andeli zachránení argentínskym kanonierom

V sobotňajšom dueli 9. kola nadstavbovej časti v skupine o udržanie sa v najvyššej slovenskej futbalovej súťaži Fortuna lige medzi FC Nitra a Spartakom Trnava sa zrodilo najtesnejšie víťazstvo hostí 1:0. Trojbodový zásah "andelov" zaznamenal v 80. min David Depetris.

Dej zápasu však mohol vyzerať úplne inak, ak by krátko pred polčasovou prestávkou v 40. min domáci Tomáš Vestenický premenil pokutový kop. Hrdinom momentu bol však brankár Spartaka Dobrivoj Rusov. Trnavčania v aktuálnej sezóne dokázali vyhrať nad súperom spod Zobora až na štvrtý pokus. V predchádzajúcich troch tohtosezónnych vzájomných meraniach síl raz vyhrala Nitra a dve stretnutia sa skončili remízou.

FC Nitra - FC Spartak Trnava 0:1 (0:0)
Gól: 80. Depetris, ŽK: 39. Hing-Glover (Trnava), rozhodovali: Gemzický - D. Hrčka, Vorel, 807 divákov

Zostavy:
Nitra: Šípoš - Šurnovský, Niba, Pavol Farkaš, Kuník - Kóňa, Bílovský - Chobot, Štefanec (61. M. Fábry), Charizopulos (84. Sokovič) - Vestenický (80. J. Chovanec)

Trnava: Rusov - Lovat, I. Mesík, Abena, Hing-Glover (58. Turňa) - Janečka, A. Sloboda - Tavares (84. Čonka), Miesenböck (67. K. Yilmaz), K. Mihálek - Depetris

Neobdobná forma Senice

Futbalisti FK Senica potvrdili, že im v nadstavbovej časti v skupine o udržanie sa v najvyššej slovenskej súťaži Fortuna lige "ide karta". V sobotňajšom zápase 9. kola spomenutej fázy Záhoráci triumfovali doma nad FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble 3:1 a predĺžili víťaznú sériu na sedem ligových zápasov.

Už v 11. min si dal vlastný gól Kamerunčan Noé Achille Kwin Amban. V 25. min zvýšil náskok domácich ďalší Afričan - útočník z Beninu Désiré Ségbé Azankpo. Po zmene strán v 54. min pridal tretí zásah Seničanov Brazílčan Jean Deretti. Kapitán hostí Tomáš Ďubek v 56. min z penalty dokázal iba znížiť na konečných 1:3 z pohľadu FC ViOn.

FK Senica - FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble 3:1 (2:0)
Góly: 11. Kwin (vlastný), 25. Azankpo, 54. Deretti - 56. Ďubek (z po. kopu), ŽK: 56. Otrísal, 74. Deretti, 90. Totka - 44. Grozdanovski, ČK: 22. Kwin (Zlaté Moravce), rozhodovali: Chmura - Ádám, Perát

Zostavy:
Senica: V. Vorel - Krč, Otrísal, R. Dias, Klapan - Tešija, El Moudane - Zezinho, Petshi (61. Totka), Deretti (75. Sepulveda) - Azankpo (88. Martišiak)

Zlaté Moravce: A. Chovan - Brašeň, Kwin, Asanovič, Chren (78. V. Tkáč) - Kelez (40. J. Švec), Grozdanovski, B. Ľupták, Válovčan - Ďubek - Dočekal (31. Práznovský)

Ricardo Cheu, tréner FK Senica: "Myslím si, že sme si víťazstvo zaslúžili. Aj pred vylúčením sme kontrolovali zápas. ViOn hrozil iba po štandardkách. Pripravovali sme sa na dlhé nakopávané lopty. Vedeli sme, že keď ubránime ich štandardky zvíťazíme. Presne takto sme prehrali náš prvý zápas v nadstavbovej časti proti ViOn-u. Vyhrali sme 3:1, no mohli sme pridať aj ďalšie góly. Je dôležité poznamenať, že dnes sme dohrali zápas s troma hráčmi z našej akadémie. Neustále s nami trénujú na tréningu a pripravujeme ich na tieto momenty. V našom tíme majú budúcnosť v nasledujúcej sezóne. Na Slovensku sme vytvorili niečo špeciálne, tím ako Senica, ktorý bol posledný a vyhral sedem zápasov za sebou. ViOn-u želám veľa šťastia v poslednom zápase sezóny. Viem, aké to je byť v tejto pozícii."

Karol Praženica, tréner FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble: "Súperovi by som chcel zagratulovať k víťazstvu. Zápas bol ovplyvnený našim vstupom do zápasu, boli sme nekoncentrovaní, výsledkom čoho bol vlastný gól. Následne sme dostali červenú kartu, vstup do zápasu sme si predstavovali inak. Paradoxne, od nášho vylúčenia sme začali hrať aktívnejšie. Hrozili sme z protiútokov a štandardných situácií. Proti rozbehnutému súperovi bolo náročné otočiť zápas."

Ružomberské sny sa menia na nádhernú realitu

Futbalisti MFK Ružomberok v sobotňajšom zápase 9. kola nadstavbovej skupiny o titul zdolali pred vlastnými fanúšikmi už istého vicemajstra z Dunajskej Stredy 1:0, zabezpečili si konečné 3. miesto a tým pádom aj účasť v 1. predkole Európskej ligy 2019/2020.

Ako jediný sa v 6. min po prihrávke Dalibora Takáča presadil Zinedin Mustedanagič. Ružomberok má kolo pred koncom súťaže pred štvrtou Žilinou nepreklenuteľný päťbodový náskok a nič na tom nezmení ani vzájomný duel týchto dvoch mužstiev, ktorý sa uskutoční na budúci piatok 24. mája pod Dubňom.

MFK Ružomberok - FC DAC 1904 Dunajská Streda 1:0 (1:0)
Gól: 6. Mustedanagič, ŽK: 73. J. Maslo - 28. Blackman, rozhodovali: Kráľovič - Štrbo, Bobko, 1651 divákov

Zostavy:
Ružomberok: Macík - Čurma, J. Maslo, D. Kružliak, Jonec - Qose, Takáč - Kostadinov (89. Jedinák), Mustedanagič (90.+ Bobček), Gál-Andrezly - Gerec (84. M. Kochan)

Dunajská Streda: Jedlička - Koštrna, Šatka, S. Koné, E. Davis (67. Herc) - Ronan, M. Vida (26. Bilenkyj), Kalmár - Blackman (74. Abdulrahman Taiwo), K. Vida - Divkovič

David Holoubek, tréner Ružomberka: „Som veľmi šťastný, že sme skončili tretí. Keď sa pozrieme aj na šírku nášho kádra, možno povedať, že chlapci v nadstavbe potiahli neuveriteľnú sériu. Odmakali každý zápas. Postavenie v tabuľke je im odmenou. Ten rok s nimi bol fantastický. Čo sa týka zápasu, Dunajská Streda má kvalitný tím. My sme vsadili na našu náročnosť. Snažíme sa behať, pracovať. Som veľmi rád, že gól dal Mustedanagič, ktorého som si priviezol do Ružomberka zo Sparty. A sa mi to za to odvďačil.“

Peter Hyballa, tréner Dunajskej Stredy: „V prvom rade gratulujem trénerovi a mužstvu Ružomberka k postupu do Európskej ligy. Z pohľadu fair – play, to ale nebol náš cieľ, prišli sme sem vyhrať. Bohužiaľ, nepodarilo sa. Vravel som hráčom, že Ružomberok začne nátlakovo, že určite v prvých desiatich minútach pôjde za gólom a potom sa stiahne a bude hrať na protiútoky. Vyšla mu krásna akcia, z ktorej padol gól. S nábehmi za obranu máme problémy. Ružomberok bol až do konca nebezpečný z protiútokov a my sme neboli dostatočne efektívni.“

Prestrelka novopečeného majstra na Zemplíne

Futbalisti už istého tohtosezónneho slovenského ligového šampióna ŠK Slovan Bratislava remizovali v sobotňajšom zápase 9. kola skupiny o titul vo Fortuna lige 2018/2019 na ihrisku MFK Zemplín Michalovce 3:3. Vedenia sa v 25. min ujali domáci, po prihrávke Jozefa-Šimona Turíka sa presadil José David Casado. O tri minúty neskôr navýšil vedenie Michaloviec z nariadeného pokutového kopu Cheick Alan Diarra.

Do prestávky však stihol znížiť Andraž Šporar. Slovanu sa v 62. min podarilo vyrovnať zásahom Kenana Bajriča, ale po šiestich minútach nerozhodného stavu domácim prinavrátil vedenie Turík. Stav stretnutia uzavrel v 76. min svojím 28. gólom v ligovom ročníku Šporar. Slovinský útočník je tak už iba jeden gól od vyrovnania rekordného streleckého zápisu Róberta Semeníka, ktorý v ročníku 1995/1996 v drese 1. FC Košice nastrieľal 29 gólov.

MFK Zemplín Michalovce - ŠK Slovan Bratislava 3:3 (2:1)
Góly: 25. Casado, 28. Ch. Diarra (z pok. kopu), 68. Turík - 40. a 76. Šporar, 62. Bajrič, ŽK: 77. Vojtko, 85. P. Kolesár - 87. Suchockij, rozhodovali: Dohál - Benko, E. Weiss, 1186 divákov

Zostavy:
Michalovce: Bieszczad - M. Kolesár, Špiriak, Grič, Vojtko - Turík - Ch. Diarra, Casado (86. Mavretič), P. Kolesár, Kountouriotis (64. Trusa) - Tounkara (70. Sulley)

Slovan Bratislava: Šulla - Apau, Guzmics, Bajrič, Suchockij - Ljubičič, Rabiu (19. Nono, 73. Ratao) - Čavrič, Holman, Dražič - Šporar

Anton Šoltis, tréner Michaloviec: "Musím súhlasiť s Martinom, súperovi vyšiel vstup do zápasu, nám naopak vôbec nie. Po desiatich minútach mohlo byť čiastočne po zápase. Nevydarený úvod môžeme pripisovať aj tomu, že nastúpila prakticky nová zostava a chvíľu trvalo, kým si to 'sadlo' a začali sme lepšie riešiť defenzívne situácie. Následne sme dali pekný prvý gól, po ktorom nám narástlo sebavedomie, začali sme si viac veriť, čo vyústilo do ďalšieho presného zásahu. Prvý polčas bol veľmi dobrý, ak nepočítam nevydarený vstup. V druhom polčase to bolo hore-dole, obaja chceli vyhrať, aj súper mal svoje šance, kým my sme mohli lepšie riešiť naše brejkové situácie. Videli sme dobrý zápas, ktorý sa ľuďom musel páčiť. Zaslúžená remíza, na našej strane spokojnosť."

Martin Ševela, tréner Slovana: "Vstup do zápasu nám vyšiel na výbornú, hneď v úvode sme mali dve vyložené príležitosti, ktoré musíme premieňať. Ešte do 15. – 20. minúty to bolo z našej strany relatívne v poriadku, súpera sme do ničoho nepustili. Potom začala pracovať hlava a prišiel pocit, že sa nám nič nemôže stať. Neboli sme dôslední v herných situáciách, ktoré vyžadujeme. Komunikačné zlyhanie v našej obrane potom viedlo k prvému gólu Michaloviec, následne prišla penalta po kombinačnej akcii súpera. Dostali sme dve tvrdé facky. Do druhého polčasu sme mali opäť dobrý vstup a vyrovnali sme na 2:2. Hráčom zdôrazňujem, aby v strede nevolili rizikovú prihrávku, v tomto konkrétnom prípade ju volil Nono na Šporara, čo bolo zbytočné riziko, z ktorého plynula strata lopty a tretí gól súpera. Som rád, že sme následne reagovali a vyrovnali, škoda, že sme potom nevyužili ďalšie šance, mohli sme strhnúť víťazstvo na svoju stranu. Som rád, že Andraž strelil dva góly a priblížil sa k splneniu jedného z našich čiastkových cieľov, ktorým je prekonanie rekordu."

Žilinská nádej na Európu sa odparila cez komín

Futbalisti MŠK Žilina v sobotňajšom zápase 9. kola skupiny o titul v najvyššej slovenskej súťaži Fortuna ligy 2018/2019 na bratislavských Pasienkoch zdolali hráčov ŠKF iClinic Sereď 3:2. "Šošoni" sa už v prvom polčase ujali hneď trojgólového vedenia, keď sa dvakrát presadil Michal Škvarka a skóroval aj Lukáš Jánošík.

Do polčasového hvizdu však znížil Chorvát Dino Špehar, ktorý po zmene strán svojím druhým gólom v stretnutí už len zmiernil prehru "domácej" Serede. Žilinčania napriek výhre už nemajú šancu v nadchádzajúcej sezóne účinkovať v pohárovej Európe, keďže na tretí Ružomberok kolo pred koncom strácajú päť bodov. Nič na tom nezmení ani vzájomný duel týchto dvoch mužstiev, ktorý sa odohrá budúci piatok 24. mája pod Dubňom.

ŠKF iClinic Sereď - MŠK Žilina 2:3 (1:3) - hralo sa na bratislavských Pasienkoch
Góly: 40. a 57. Špehar - 13. a 32. Škvarka, 37. L. Jánošík, ŽK: 86. T. Ba - 83. B. Sluka, rozhodovali: Marhefka - Hrmo, Borsányi, 200 divákov

Zostavy:
Sereď: Penksa - Sus, Menich, T. Ba, T. Hučko - D. Ventúra (69. Pankaričan), Bilas - Morong (59. Ľ. Ulrich), Špehar, Iván (76. M. Kuzma) - Lačný

Žilina: D. Holec - K. Vallo, Králik, Lochošvili - B. Sluka, Gamboš, I. Díaz, Škvarka, L. Jánošík (82. J. Holúbek) - F. Balaj (58. Boženík), J. Mihalík (70. A. Kopas)

Viac o téme: Spartak Trnava DAC Dunajská Streda FC Nitra AS Trenčín MFK Ružomberok Železiarne Podbrezová