Čapkovič spomína na motivačné slová trénera Vičana pred finále PVP: Barcelona? Ja ich ani nepoznám

Bývalí slovenskí futbalisti a reprezentanti Česko-Slovenska Jozef Čapkovič a Ján Čapkovič
Bývalí slovenskí futbalisti a reprezentanti Česko-Slovenska Jozef Čapkovič a Ján Čapkovič

BRATISLAVA - Víťazstvo futbalistov ŠK Slovan Bratislava v Pohári víťazov pohárov v sezóne 1968/1969 navždy ponesie mimoriadny trénerský rukopis veľkého trénera a motivátora Michala Vičana. Vtedajší stredopoliar "belasých" Jozef Čapkovič si po 50 rokoch pre agentúru SITA zaspomínal, akými slovami tento legendárny kormidelník "nabudil" bratislavské mužstvo na zápas, v ktorom Slovan triumfoval nad FC Barcelona (3:2).

"Do Bazileja sme išli s tým, že aj keď má Barcelona veľké meno, nezľakneme sa jej. Chceli sme vyhrať. Tréner Miško Vičan nám prízvukoval: ´Barcelona? Ja ich ani nepoznám. Ani neviem, kto to tam za nich hrá´. Takto nás povzbudzoval a motivoval. Potom krátko pred zápasom dodal: ´Chlapci, keď sa tak pozerám na tie základné jedenástky, deväť z vás je lepších ako tí z Barcelony.´ Takto nás vždy nabudil. K zápasu sme pristúpili poctivo. Určite sme neboli horší, aj keď v koncovke stretnutia to boli ťažké chvíle. Hráči súpera hrali sebavedomo. Mysleli si, že nám na konci strelia gól na 3:3, ale zomkli sme sa a vydržali ich záverečný tlak," vyhlásil Jozef Čapkovič.

Slovan na ceste do finále postupne zvládol štyri prekážky - juhoslovanský Bor, portugalské Porto, taliansky Turín aj škótsky Dunfermline. "Bolo to pre všetkých prekvapenie, ale keď mám povedať pravdu, postupne sme išli za tým cieľom, že čo keby sme sa dostali až do finále. Tvorili sme veľmi dobrý kolektív a v mužstve nás bolo naozaj dosť takých, ktorí neradi prehrávali," dodal 71-ročný rodák z Bratislavy.

Jozef Čapkovič sa ako jediný môže pochváliť tým, že bol na ihrisku pri triumfe Slovana v PVP 1969 aj pri víťazstve Československa v belehradskom finále 1976: "Musím podotknúť, že aj Šaňo Vencel bol na ME. Proti Nemcom chytal Ivo Viktor a Šaňo bol náhradník. Tiež však má na konte tieto dve cenné víťazstvá. Doprial by som to aj dnešným futbalistom. Dosiahnuť niečo také je veľká radosť, v súčasnosti možno až nemožné."

Mnohí fanúšikovia Slovana využili možnosť naživo povzbudiť milovaný klub vo finále vo Švajčiarsku. Niektorí aj z dvoch dôvodov. Jednak videli historické víťazstvo "belasých" a zároveň neskôr si mohli naplniť sen o lepšom živote. Viacerí z nich sa už z Bazileja do Československa nevrátili. "Finále sa hralo niekoľko mesiacov po tom, ako k nám prišli vojská Varšavskej zmluvy. Veľmi veľa Bratislavčanov sa chystalo vlakom na tento zápas. Hneď sme vedeli, že tí sa už v živote nevrátia. Tak aj bolo. Naspäť došla iba tretina, dve tretiny zostali vonku. Viem to od kamarátov, čo sa tam za nami vybrali. Po zápase sa k nám dostali z hľadiska, jedného ´chalaniska´ z Petržalky dokonca pohrýzol policajný pes. Pre Slovákov to však bola radosť. Preskakovali ploty a utekali za nami na ihrisko. Bolo to niečo nádherné," doplnil na záver Jozef Čapkovič.


Tagy: ŠK Slovan Bratislava Jozef Čapkovič

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka Fortuna ligy
Zdroj:
SITA
Foto:
TASR

DISKUSIA