Štvornásobný majster sveta odkazuje Slovákom: Je to kruté, ale môžete byť na seba hrdí!

Sklamaní hokejisti po prehre s Nemeckom
Sklamaní hokejisti po prehre s Nemeckom

KOŠICE - Výborný vstup do turnaja, skvelý hokej v každom zápase, úžasní fanúšikovia a aj tak sa slovenskí hokejisti nedostali do štvrťfinále na domácich majstrovstvách sveta. "Keď som videl, ako Slováci hrajú, myslel som si, že postúpia do štvrťfinále. Stačila však nezvládnutá koncovka v zápase s Nemcami a prišli ste o všetko. Je to kruté a ťažko sa o tom hovorí, ale treba hrať 60 minút," uviedol niekdajší skvelý český útočník Martin Procházka v hodnotení slovenského vystúpenia v Košiciach.

Procházka v hokeji na reprezentačnej úrovni dosiahol toľko úspechov, že súčasná generácia nielen slovenských, ale aj českých hráčov o tom môže iba snívať. Bol nielen členom zlatého českého tímu zo zimných olympijských hier v Nagane 1998, ale aj mužstiev, ktoré vybojovali štyri tituly majstrov sveta v rokoch 1996, 1999, 2000 a 2001. Procházka bol súčasťou legendárneho útoku, tzv. Blue Line s Pavlom Paterom a Otakarom Vejvodom, ktorí zvolili v ankete ČT Sport za najlepší v českej reprezentačnej histórii. Aktuálne je 47-ročný niekdajší pravý kridelník v Košiciach spolukomentátorom hokeja v Českej televízii. Pre slovenských hokejistov aj fanúšikov mal po definitívnom spečatení ich osudu po zápase Nemecko - USA (1:3) najmä slová chvály a povzbudenia.

"Napriek tomu, čo sa stalo, nemáte sa za čo hanbiť. Môžete byť na seba hrdí a platí to aj o fanúšikoch, ktorí si to tu náramne užívajú. Každý smútok raz prejde, dôležitý je progres, ktorý ste ukázali na tomto šampionáte," uviedol Procházka a svoje slová rozmenil aj na drobné:

"Nie je to len môj názor, ale aj kolegov expertov, čo sme na šampionáte v Košiciach. Slováci predvádzali možno najlepšie výkony za ostatných šesť rokov. V tíme sa objavilo veľa šikovných hráčov, ale dôležité je aj to, že v ňom mal každý svoje stanovené miesto a vedel, čo a ako má hrať. Rovnako ako prvý útok s Pánikom či Tatarom hrali dobre aj hráči zo štvrtého útoku Zigo či Buc."

Na otázku, či za atraktívnym formátom slovenskej hry je systematická práca kanadského trénera Craiga Ramsayho, Procházka odpovedal: "Myslím si, že vám fungovala spolupráca v trénerskom tíme medzi Ramsaym a chlapmi okolo neho na čele s Robom Petrovickým. Keď mladí hráči videli, že to funguje, snažili sa zo všetkých síl, aby tiež boli prínosom."

Autor zlatého českého gólu z finále MS 1996 vo Viedni proti Kanade spomenul ešte dva faktory, prečo sa na hru Slovákov dalo pozerať lepšie ako po minulé roky. "Dali ste dokopy takmer všetkých najlepších hráčov a aj vďaka skvelým fanúšikom vytvorili v tíme správne hokejové nadšenie. Pozbierali ste to najlepšie, ale zároveň hrali aj tímovo. Naozaj je veľká škoda, že to nevyšlo na štvrťfinále," povzdychol si Procházka.

Na záver ešte pridal pohľad na možný vývoj na šampionáte, ale len v náznakoch. "Bratislavská skupina je podľa mňa vyrovnanejšia ako košická, kde sú väčšie rozdiely medzi mužstvami. Verím, že českí hokejisti skončia na druhom mieste v skupine za zatiaľ suverénnymi Rusmi a potom vo štvrťfinále je už možné všetko. Rozdiely zo skupín sa stierajú, postúpiť môže každý," dodal expert Českej televízie.


Tagy: Slovensko MS v hokeji Martin Procházka

Zdroj:
SITA
Foto:
SITA/Marek Lukáč

DISKUSIA