Lotyši takmer zauzlili bratislavskú tajničku a nad Švédmi mohol visieť Damoklov meč: Je to trpké

Janis Jaks strieľa tretí gólJanis Jaks strieľa tretí gól Zdroj: TASR - Pavel Neubauer

BRATISLAVA - Obhajca titulu to nemal v pondelok pod kontrolou a najmä v 57. minúte to s ním vyzeralo zle-nedobre. Keď lotyšskí hokejisti vyrovnali na 4:4 a hra sa na čas prerušila, niektorým Švédom by sa krvi nedorezal. Ešte jeden gól v sieti ináč dobre chytajúcej legendy Henrika Lundqvista a Švédi by šli do utorkového vyvrcholenia základnej fázy MS pod Damoklovým mečom.

Šermovať s nimi o 20.15 budú ruskí mušketieri s palicami, technickí a korčuliarski virtuózi. A vážne hrozilo, že Tre Kronor by šli do tohto nesmierne náročného zápasu s imperatívom neprehrať v riadnom čase. S mužstvom, ktoré na tomto šampionáte jasne zdolalo päť súperov rozdielom troch a viac gólov, akurát v sobotnej poludňajšej letargii dovolilo zhodou okolností Lotyšsku prehrať len o dva...

Preskúmanie vyrovnávajúceho gólu Roberta Bukartsa potvrdilo legitímnu výšku držania palice autora gólu, to bolo vybavené rýchlo. Potom dala švédska striedačka výzvu na preverenie možného ofsajdu a to bolo tvrdý video-oriešok na dobrých päť minút. Napokon sa jemne sporná a ozaj tesná situáciu prechodu puku na modrej čiare vyhodnotila v prospech Lotyšov a 3,5 minúty pred tretím klaksónom dostali Švédi dvojminútový trest za neúspešnú reklamáciu. Oslabenie i následnú minútku súperovej power play favorit ustál s nutnou dávkou šťastia a prišlo vykúpenie pukom do prázdnej bránky. 

Nie je to v hokeji netypická záležitosť, ale býva zriedkavá. Práve v takýchto situáciách, keď sa mužstvo musí rozhodnúť medzi dvoma zásadnými variantmi. Kanadský tréner Bob Hartley to podľa očakávania riskol, v tej chvíli nemyslel na istotu bodu, resp. možnosť dvoch, čo by sa zišlo v konečnom účtovaní MS i v rámci utorkového zápasu proti Nórom, s výhľadom nasadenia do olympijskej kvalifikácie. On chcel všetky tri body a podstúpil tak riziko, lebo to mu umožňovalo rozhodnúť o víťazstve v riadnom čase a zachovať šancu na štvrťfinále prebiehajúceho turnaja. Samozrejme postúpiť na úkor Švédov by si vyžadovalo zdolať Nórov v riadnom čase a rovnakú formu prehry severanov s Rusmi. Realistická vízia. 

"Je to trpké. Veď v každej tretine sme predviedli kvalitný hokej a favorita sme držali na uzde. Naším cieľom bola výhra za tri body, chceli sme si zachovať šancu na štvrťfinále. Myslím, že sme vydali zo seba všetko. Som hrdý na toto mužstvo a mrzí ma, že to napokon nestačilo," vyznal sa v mix-zóne Lauris Darzinš. 

Kapitán Lotyšska mal možno tichšiu fázu v druhej tretine, ale ináč bol motorom tímu. Vo švédskej zóne robil hrmot, vynikal vedením puku a finálnym riešením akcií a okrem gólu pripravil svojim spoluhráčom ďalšie väčšie či menšie strelecké šance. Ale aj on chválil najmä svojho spoluhráča Roberta Bukartsa, ktorý ako autor hetriku dostal cenu pre najlepšieho hráča: "Streliť na takejto úrovni tri góly, to už je niečo. Zaslúžil si to, je to skvelý strelec a aj skvelý spoluhráč."

Bukartsov druhý gól bol dvojnásobne vlastný švédsky, to však bola azda jediná veľká smola Švédov. Mali tentoraz viac šťastia ako hernej kvality, aj keď v určitých fázach jasne naznačili svoju individuálnu i kombinačnú prevahu. Ináč sa im ale Lotyši vyrovnali v takmer každej hernej činnosti a zaslúžene si cez smútok z výsledku užili aspoň atmosféru radosti, ktorú im pripravili nadšení fanúšikovia.

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 7
Viac o téme: Švédsko Lotyšsko
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: TASR - Pavel Neubauer; VIDEO: IIHF
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články