VIDEO Ruskú mašinu nezastavili ani Švédi: Vo štvrťfinále šláger proti Amerike

Na snímke vľavo Alexander Ovečkin (Rusko), vpravo Elias Lindholm  a v pozadí brankár Jacob Markström (obaja Švédsko)Na snímke vľavo Alexander Ovečkin (Rusko), vpravo Elias Lindholm a v pozadí brankár Jacob Markström (obaja Švédsko) Zdroj: TASR - Pavel Neubauer

BRATISLAVA - Hokejisti Ruska zvíťazili nad hráčmi Švédska 7:4 v utorňajšom záverečnom zápase základnej B-skupiny na 83. majstrovstvách sveta (10. - 26. mája). "Zborná" mala pomalší rozbeh a v prvej tretine ťahala za kratší koniec. Škandinávsky tím bol strelecky aktívnejší, z čoho vyplynul aj otvárací gól stretnutia z hokejky Gabriela Landeskoga.

Po zmene strán sa však hral diametrálny odlišný hokej. Rusi ovládli ľadovú plochu a nastrieľali šesť gólov. V 21. min skóroval v prečíslení dvoch proti jednému Arťom Anisimov, o štyri minúty neskôr predviedol úspešný teč Jevgenij Dadonov a potom sa ujala aj strela švihom od Alexandra Ovečkina. V 35. min prekvapil švédskeho brankára Jacoba Markströma po vhadzovaní Kirill Kaprizov a v závere prostredného dejstva využili medzery v defenzíve súpera Michail Grigorenko s Jevgenijom Malkinom. "Tri korunky" v poslednej tretine nezdramatizovali priebeh duelu, no tromi presnými zásahmi ešte upravili skóre. Dobre chytajúceho Andreja Vasilevského postupne prekonali William Nylander, Oliver Ekman-Larsson aj John Klingberg, na opačnej strane skóroval obranca Dmitrij Orlov.

Majstrovstvá sveta 2019 v ľadovom hokeji - B-skupina - Bratislava - utorok:

Švédsko - Rusko 4:7 (1:0, 0:6, 3:1)
Góly: 8. Landeskog (M. Pettersson, E. Pettersson), 53. W. Nylander (Wennberg), 57. Ekman-Larsson (E. Pettersson), 59. Klingberg (Ekman-Larsson, W. Nylander) - 21. Anisimov (Gusev, Kučerov), 25. Dadonov (Sergačov, Kuznecov), 29. Ovečkin (Malkin, Chafizullin), 35. Kaprizov, 38. Grigorenko, 38. Malkin (Zadorov, Dadonov), 53. Orlov (Barabanov, Telegin)
Vylúčení: 1:3 na 2 min, navyše Hörnqvist (Švéd.) 10 minút za nešportové správanie, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Gouin (Kan.), Hribik (ČR) - McCrank (Kan.), Ondráček (ČR), 9085 divákov

Švédsko: Markström - J. Klingberg, Ekman-Larsson, A. Larsson, Ekholm, M. Pettersson, E. Gustafsson, Hägg, Krüger - Hörnqvist, Wennberg, W. Nylander - E. Pettersson, E. Lindholm, Landeskog - A. Kempe, Lander, Eriksson - Lindblom, Bratt, Rasmussen

Rusko: Vasilevskij - Nesterov, Sergačov, Orlov, N. Zajcev, Chafizullin, Gavrikov, Zadorov - Dadonov, Malkin, Grigorenko - Kaprizov, Kuznecov, Ovečkin - Kučerov, Anisimov, N. Gusev - Barabanov, Andronov, Kovaľčuk - Telegin

Rusi ovládli tabuľku bratislavskej B-skupiny s 21 bodmi za sedem víťazstiev. Druhú priečku s jedinou prehrou obsadili Česi a Švédi sa museli uspokojiť s treťou pozíciou. Zo štvrtého miesta prešli do vyraďovacej fázy Švajčiari.

Jakob Markström, brankár Švédska: "Mal som pocit, že každá ruská strela skončí v bránke. Mojou úlohou je zastavovať puk na ceste do bránky a dnes som to nerobil dobre. V zostave Ruska je veľa výborných hráčov, ktorí majú významné hokejové schopnosti. Neboja sa kombinovať a pomáhajú si navzájom. Hrajú veľmi nezištne. Oproti minulosti sa to veľmi zmenilo."

Nikita Zadorov, obranca Ruska: “V šatni sme si pred zápasom povedali, že budeme hrať našu hru. Keď to plníme, tak asi niet tímu, ktorý by s nami mohol držať krok. Keď sa pozriete na našu zostavu, tak vidíte, že každá naša formácia môže skórovať. Preto nepotrebujeme na góly veľa šancí."

Viac o téme: Rusko Švédsko