Víriaci piesok s hukotom motorov v talkšou NA DORAZ s Ivanom Jakešom

Ivan Jakeš v relácii NA DORAZ
Ivan Jakeš v relácii NA DORAZ

Hoci k nemu jeden z najťažších motoristických pretekov sveta Rely Dakar nie je príliš milosrdný, vracia sa naň každý rok už od roku 2007. Slovenský motocyklový pretekár Ivan Jakeš. Púštny vietor, piesok v očiach, blesky, pády a hukot motora vymenil za útulné štúdio ako hosť ôsmeho vydania populárnej talkšou NA DORAZ s Viťom Chrappom. Čo sa deje na tratiach Rely Dakar, okrem tých niekoľkých krátkych videí, ktoré sa dostanú do slovenských správ? Ako sa cíti pretekár, keď po rok trvajúcej príprave, musí odstúpiť pre technické či zdravotné problémy? Pomáhajú si jazdci pri problémoch, alebo je každý odkázaný sám na seba a svoj tím? Možno aj odpovede na tieto otázky spoznáte, ak si pozriete najnovšie vydanie talkšou NA DORAZ, ktorej hlavným sponzorom je spoločnosť Rebuy Stars Slovensko spolu s partnermi – Vínimka, Zoznam.sk a produkčnou spoločnosťou Fart STUDIO.

Motocyklový jazdec Ivan Jakeš sa od roku 2007 upísal legendárnym a najťažším etapovým motoristickým pretekom na svete, ktoré nielen priaznivci tohto športu poznajú pod skráteným názvom Dakar. Prvý Dakar absolvoval ešte na pôvodnej trati vedúcej z Paríža do afrického Dakaru a pre poruchu odstúpil v 6. etape. Po tom, ako sa kvôli bezpečnosti celý podnik presťahoval v roku 2009 do Južnej Ameriky, bol Ivan Jakeš takmer každý rok pri tom. Prvý raz došiel do cieľa v roku 2009 na 43. mieste, potom mu tri roky šťastena nepriala a preteky nedokončil. V roku 2013 dosiahol svoj najväčší úspech, skvelé 4. miesto v hodnotení motocyklistov. Darilo sa mu aj v ďalších dvoch rokoch, keď obsadil 11. miesto (najlepší medzi jazdcami nad 40 rokov) respektíve 8. miesto. Potom ho dvakrát vyradili zranenia, v roku 2016 členok a koleno, o rok neskôr zlomená ruka v 5. etape, hoci už v 3. etape pri ňom stáli všetci svätí, keď ho v búrke zasiahol blesk. Našťastie bez následkov. Rok 2018 Dakar vypustil a veľký návrat plánoval v tomto roku. Ani jedenásty štart na Dakare však neukončil v cieli. „Začiatok mal pre mňa veľmi smoliarsky priebeh. Všetko, čo sa mohlo, sa mi pokazilo. Mal som problémy v úvodných etapách s palivovým systémom. Prišili sme na to za dva dni. Potom som si v piatej etape odtrhol stúpačku na ľavej strane motocykla a tak som dvesto kilometrov šiel na jednej nohe,“ opisoval Jakeš  v januári smolný začiatok. Hoci sa s tímom snažil dať všetko do poriadku, prišli aj nejaké pády a zranenia, a napokon koniec v 8. etape.

Jedenásť štartov na najťažších etapových motoristických pretekov znamená aj množstvo zážitkov, príhod a skúseností. A tak nás aj v ôsmom vydaní talkšou NA DORAZ s Viťom Chrappom čaká zaujímavé rozprávanie, ktoré by ste si nemali nechať ujsť. Spoznáte tak ďalšiu osobnosť slovenskej športovej scény – motocyklistu Ivana Jakeša.


Tagy: Ivan Jakeš Na Doraz

Zdroj:
športky
Foto:
Rebuy Stars/NA DORAZ; Video: Rebuy Stars/NA DORAZ

DISKUSIA