Český lev sa hotuje na kolísku hokeja: Říha zdvíha varovný prst, TOTO je jeho odkaz

Na snímke tréner Česka Miloš ŘíhaNa snímke tréner Česka Miloš Říha Zdroj: TASR - Pavel Neubauer

BRATISLAVA - Česko-kanadskú konfrontáciu prinesie druhé semifinále na majstrovstvách sveta v hokeji v Bratislave. V sobotu večer o 19.15 h vykorčuľuje na ZŠ Ondreja Nepelu 26-násobný majster sveta Kanada proti 6-násobnému šampiónovi Česku.

Pred rokom v dánskej Kodani sa ani jedna z týchto krajín nepredrala na medailové priečky, ale Kanaďania vedení skvelými zakončovateľmi Anthonym Manthom a Markom Stonom by radi nadviazali na zlaté obdobie rokov 2015 a 2016. Česi s útočným lídrom Jakubom Voráčkom čakajú na titul majstra sveta od roku 2010 a na medailu od roku 2012. Pred ôsmimi rokmi na Slovensku rovnako ako o rok neskôr vo Fínsku boli bronzoví.

"Na semifinále sa veľmi teším. Je skvelé, že sme sa tam po pár rokoch opäť dostali. Česko si to zaslúži. Eufória z triumfu nad Nemeckom však nie je správna. Dôležité je, aby sme sa ešte lepšie skoncentrovali na ďalšie zápasy," priznal český brankár Patrik Bartošák na špecializovanom webe hokej.cz. Útočník Milan Gulaš využil voľný piatok na šampionáte na tzv. dobitie bateriek.

Radosť českých hokejistov Galéria fotiek (3) Zdroj: SITA/Jana Birošová

"Predpoludním sme dostali informácie o súperovi a poobede sme sa s rodinou chystali na návštevu zoologickej záhrady. Zápasy nasledujú rýchlo za sebou, je potrebné si oddýchnuť, aby sme mali dostatok síl," uviedol útočník Plzne v českej najvyššej súťaži. Najbližších si chcel v piatok užiť aj obranca Philadelphie v NHL Radko Gudas. "Chystáme sa na obed a potom niekam na zmrzlinu. Keď už za mnou prišli, tak nech sme aspoň chvíľu spolu," podotkol obávaný zadák českého tímu.

Večne im to asi nepôjde

Tréner Miloš Říha ešte po štvrťfinálovom triumfe nad Nemcami (5:1) zdôraznil, že Kanada je bez debaty absolútna svetová špička a nezáleží na tom, či prišla na šampionát s najväčšími hviezdami z NHL alebo bez nich. "Sú na tom výborne korčuliarsky aj technicky. Sú to hviezdy, ale myslím si, že s každým sa dá hrať. Musíme byť disciplinovaní a vydržať s nimi v tempe. Aj oni majú v zápasoch momenty, keď znervóznejú alebo im aj trochu pomôže šťastie," uviedol Miloš Říha, cituje ho aj hokej.cz.

Obrovská radosť hráčov Kanady Galéria fotiek (3) Kanadský zázrak v košickej Steel aréne Zdroj: TASR/František Iván

Nezabudol spomenúť známe fakty, že Kanaďania už dvakrát na tomto šampionáte profitovali z neskorého gólu v posledných sekundách riadneho hracieho času. Slovákov ešte v základnej A-skupine v Košiciach zdolali 6:5 a Švajčiarom takto uchmatli takmer istý postup do semifinále, keď necelú sekundu pred koncom vyrovnali na 2:2 a neskôr v predĺžení pridali postupový gól. "Kanada vo dvoch zápasoch dala gól v posledných sekundách a to im asi nepôjde večne," zamyslel sa Říha.

Viac o téme: Miloš Říha Česko Kanada MS v hokeji 2019
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: TASR/Pavel Neubauer
  • Zdroj: SITA

Súvisiace články