Dlhoočakávané ZMENY sú tu! Fanúšikovia v totálnom laufe, opäť o krok bližšie k bájnej NHL

René FáselRené Fásel Zdroj: TASR/Dano Veselský

BRATISLAVA - Vrcholné turnaje Medzinárodnej hokejovej federácie sa budú hrať podľa jej odporúčania na užšom klzisku. Schválil to kongres IIHF v Bratislave. Zatiaľ ale nie je isté, či sa bude hrať na rozmeroch 26x60 metrov ako v NHL už budúci rok vo Švajčiarsku, kde sa turnaj uskutoční v Zürichu a Lausanne.

"Bolo to schválené. Platí to v tejto momente. Švajčiari dostali otázku, či sú schopní to urobiť. Ale ako to dopadne, neviem. Nechcem hovoriť za nich," povedal generálny sekretár Slovenského hokeja Martin Urban. O plánoch IIHF hrať na užšom klzisku prehovoril na začiatku januára pri majstrovstvách sveta hráčov do 20 rokov vo Vancouveri jej prezident René Fasel. Zmena podľa jeho vtedajšieho vyjadrenia pripadala do úvahy od roku 2022, kedy sa bude hrať olympijský turnaj v Pekingu a svetový šampionát mužov vo Fínsku.

"Čím viac sledujeme také zápasy, ako sú napríklad stretnutia juniorov v Kanade, dochádzame k záveru, že jedným z dôvodov tak vysokej úrovne hry je práve užšie klzisko," citovala Fasela vtedy agentúra AP. Ihriská v NHL majú na šírku 26 metrov, európsky štandard je o štyri metre viac. Práve vo Vancouveri sa pred deviatimi rokmi hral na užšom klzisku aj olympijský turnaj, vtedy však išlo o výnimku z ekonomických dôvodov. Majstrovstvá sveta sa na ňom hralo v roku 2008 v kanadských mestách Québecu a Halifaxe.

"Samozrejme nikto nemôže nútiť jednotlivé tímy a kluby, aby zužovali klzisko. To v žiadnom prípade. Ale je odporúčanie, aby majstrovstvá sveta tej najvyššej úrovne sa hrali na 26 metroch, pretože je to zaujímavé pre divákov," uviedol Urban. V prípade, že usporiadateľ nebude mať možnosť organizovať turnaj na rozmeroch 26x60, môže požiadať o výnimku, ako ju dostal práve turnaj v roku 2008 v Kanade. "Musí sa ale v oboch arénach hrať na rovnakých rozmeroch ihriska," dodal Urban.

Viac o téme: IIHF MS v hokeji René Fasel
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: TASR/Dano Veselský
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články