Slovenský golfista na olympiáde v Tokiu? Sabbatini je na najlepšej ceste!

Rory Sabbatini
Rory Sabbatini

BRATISLAVA – Slovensko má veľkú nádej, že na OH 2020 v Tokiu bude mať svojho reprezentanta aj v golfe. Rory Sabbatini, 43-ročný rodák z juhoafrického Durbanu, ktorý má od decembra 2018 slovenské občianstvo (má manželku Slovenku, pozn.), je aktuálne v redukovanom svetovom olympijskom rebríčku na 43. mieste. Keďže na golfovom turnaji v Tokiu bude štartovať 60 mužov a 60 žien, pričom najviac štyria môžu byť z jednej krajiny, šanca pre čerstvého reprezentanta SR je viac ako sľubná.

Golf sa do programu OH vrátil v roku 2016 v Rio de Janeiro po dlhých 112 rokoch. Kým v Brazílii sa z rôznych dôvodov nepredstavila celá svetová elita, v Tokiu to o rok môže byť inak. Rory Sabbatini to má momentálne veľmi dobre rozohrané.

"Pomáha mu k tomu aj úspešná účasť na najprestížnejších major turnajoch v USA a Veľkej Británii. Rory Sabbatini, ktorý doteraz vyhral šesť turnajov PGA Tour, obsadil v polovici januára na havajskom Sony Open 33. miesto. Druhé miesto z turnaja Masters 2007, čo je doposiaľ najlepšie slovenské umiestnenie na PGA Tour, dosiahol koncom apríla v Louisiane, kde v súťaži dvojíc na Zürich Classic obsadil s Brianom Gayom (USA) výbornú tretiu priečku. Piaty skončil v individuálnej súťaži v Dallase a v elitnej desiatke (10. miesto) sa ocitol aj na podujatí v Hilton Head," vymenoval viceprezident SKGA a vedúci tréner reprezentačných výberov SR Rastislav Antala čerstvé úspechy rodáka z JAR.

"Rory nám zatiaľ robí veľkú radosť. Výbornými výsledkami nazbieral v predstihu dostatočný počet bodov na to, aby získal účastnícku kartu a reprezentoval Slovensko v PGA Tour aj v budúcom olympijskom roku. Hlavným cieľom tejto sezóny je pre neho umiestnenie v TOP 30 vo FedEX Cupe. Nominovať sa do redukovanej šesťdesiatky hráčov, ktorí sa predstavia na OH 2020 v Tokiu, by pre neho nemal byť problém. Hráč, ktorý je teraz na 60. priečke redukovaného rebríčka pre OH 2020 v Tokiu, je vo svetovom rankingu okolo 600. miesta, Rory je vo svetovom rebríčku aktuálne na 137. pozícii. To je pre neho obrovská šanca predstaviť sa na olympiáde v Tokiu," zdôraznil Antala. Ako ďalej uviedol, dostať sa vo svetovom rebríčku golfistov tak vysoko, znamená, že sa dokáže presadiť na veľkých turnajoch.

"Golfový turnaj hrajú tí najlepší. Napríklad, kým v tenise je turnajový pavúk, ktorý si hráči vyžrebujú, v golfe si hráč meria sily so všetkými prihlásenými. V ňom je tá konkurencia oveľa ťažšia, postupovať v jednotlivých kolách je náročnejšie. Navyše, popularita golfu v USA, Kanade je obrovská. Presadiť sa na tamojších prestížnych turnajoch do prvej dvadsiatky či tridsiatky je naozaj veľmi cenný úspech. Rory bol tento rok tri razy v prvej desiatke," dodal Antala. V tejto súvislosti treba pripomenúť, že Rory Sabbatini pred tromi rokmi absolvoval ťažkú operáciu poškodenej platničky krčnej chrbtice. Po nej sa však opäť dostal do skvelej formy, čo dokazuje prienikom do elitnej desiatky na turnajoch v USA. "Priznal, že hoci zo zákroku mal obavy, mal ho podstúpiť už pred piatimi rokmi. Dnes by bol výkonnostne určite ďalej. Tvrdí to aj napriek tomu, že na každom turnaji klope na dvere elitnej desiatky, čo je skvelé," pokračoval viceprezident SKGA a iniciátor angažovania Sabbatiniho do slovenských služieb.

"Aj vďaka jeho výsledkom v zámorí, mnohí ľudia vedia, že Sabbatini reprezentuje Slovensko. Rory svojimi vyrovnanými výkonmi robí našej krajine veľmi dobrú reklamu. Je pre náš šport veľkým prínosom. Skvele zviditeľňuje Slovensko. Dá sa to zistiť najmä na rôznych sociálnych sieťach, na ktorých priaznivci golfu reagujú na jeho výkony a výsledky. Tešia sa z jeho úspechov, gratulujú mu k ním, povzbudzujú ho," konštatoval Antala, ktorý priblížil aj ďalší program nádejného olympionika zo Slovenska Sabbatiniho.

"V júni je na programe US Open a v júli európske finále tohtoročnej série British Open, sú to dva zo štyroch prestížnych major turnajov v sezóne, na ktoré sa Rory pokúsi prebojovať," povedal Antala a pokračoval: "Naďalej však platí, že najvyšším cieľom nášho golfistu sú budúcoročné olympijské hry v Tokiu, na ktoré by sa mal dostať na základe redukovaného poradia vo svetovom rebríčku. Zatiaľ ide všetko podľa plánov. Zisk miestenky máme dobre rozohraný. Muselo by sa stať niečo mimoriadne vážne, aby sa Rory Sabbatini nekvalifikoval na olympiádu do Tokia," doplnil Rastislav Antala. V druhej polovici júla zavíta Rory Sabbatini na Slovensko, kde by mal pomáhať rozvíjať záujem verejnosti o golf. Zahrá si ho s deťmi, bude hlavným hosťom rôznych golfových seminárov a školení pre hráčov i trénerov, ktoré SKGA sa chystá zorganizovať. Následne odcestuje do zámoria odohrať play-off PGA Tour a vráti sa do Európy, kde sa plánuje zúčastniť na niekoľkých podujatiach Európskej Tour.

"Počas opätovného pobytu na starom kontinente si príde na Slovensko zahrať aj septembrový Slovak Championship Open v Penati Golf Club-e v Šajdíkových Humencoch, kde sa mu veľmi páči. A keďže nám sľúbil, že nám pomôže s výchovou mladých hráčov, určite mu nájdeme spôsob, ako sa s nimi stretnúť, aby im mohol odovzdať niečo zo svojho športového majstrovstvá, aby ich radami mohol posunúť výkonnostne ďalej," pripomenul Rastislav Antala.


Tagy: Rory Sabbatini Rastislav Antala

Zdroj:
SITA
Foto:
SITA/AP

DISKUSIA