Fasel žiari spokojnosťou, vyjadril sa aj Kohút: Slováci v Košiciach? Prevýšilo to naše očakávania

Zľava prezident IIHF René Fasel, prezident Slovenského zväzu ľadového hokeja Martin Kohút a šéf Organizačného výboru MS Igor Nemeček
Zľava prezident IIHF René Fasel, prezident Slovenského zväzu ľadového hokeja Martin Kohút a šéf Organizačného výboru MS Igor Nemeček

BRATISLAVA - Prezident Medzinárodnej hokejovej federácie René Fasel je milo prekvapený úrovňou hry, ale aj organizáciou práve vrcholiacich majstrovstiev sveta na Slovensku

"Bolo tu takmer 120 hráčov z NHL, čo je veľmi dobré číslo. Sme radi, že prichádzajú v takomto počte. Atmosféra v arénach bola výnimočná, fanúšikovia si zápasy užili. Chcel by som sa tiež poďakovať organizačnému výboru a dobrovoľníkom, ktorí odviedli skvelú prácu," skonštatoval 69-ročný rodák z Fribourgu na hodnotiacej tlačovej konferencii v Bratislave.

Slováci ukázali, že vedia pripraviť skvelý šampionát, podľa Fasela by sa však prípadné ďalšie hokejové MS museli hrať vo väčšej hale, ako je tá súčasná košická. Do Steel arény sa zmestilo maximálne 7440 divákov, čo je na pomery MS nízka kapacita. "Všetci vieme, že aréna v Košiciach nie je dostatočná. Ak chcete byť úspešní, mali by ste postaviť väčšiu. Pri ďalšej organizácii MS je potrebná lepšia, nová, väčšia a modernejšia aréna," odkázal odchádzajúci šéf svetového hokeja slovenským organizátorom.

Ideálny formát MS

Šéfa IIHF veľmi teší aj úroveň zápasov. "Som s ňou veľmi príjemne prekvapený. Podpísal sa pod to aj vysoký počet hráčov z NHL. K sobote 25. mája bolo na súpiskách 119 hokejistov z NHL. To je veľmi dobré číslo a zároveň znak, že hráči z profiligy na majstrovstvá sveta radi chodia. To je pre nás veľmi dôležité poznanie," povedal Fasel. Na druhej strane sa zrodilo množstvo jednoznačných výsledkov, najmä Taliani, Rakúšania a Briti dostávali debakle. Zrodilo sa iba málo prekvapujúcich výsledkov. Akoby sa výkonnostný rozdiel medzi hokejovými gigantmi a menej hokejovo vyspelými krajinami ešte viac prehĺbil.

Preto logicky zaznievali otázky, či nie je 16 tímov na šampionáte priveľa. "Myslím si, že ideálny formát by bol s 12 mužstvami, no ťažko sa to zmení," naznačil Fasel, že rozhodnutie nie je iba na ňom. Prípadnú zmenu formátu by musel odsúhlasiť Kongres IIHF, v ktorom majú zastúpenie aj menej vyspelé hokejové krajiny. "Som šťastný, že Taliani a Briti zostávajú medzi elitou. Obe krajiny vedeli, že to je pre nich o jednom zápase. Prvýkrát po dlhom čase sa obaja nováčikovia zachránili v elitnej kategórii. O rok sa v nej objavia Kazachstan a Bielorusko, od ktorých môžeme očakávať tesnejšie výsledky. Ale môžem povedať, že Británia ukázala veľký potenciál pre rozvoj ľadového hokeja."

Spokojný je aj Nemeček

Šéfom organizačného výboru MS 2019 bol rovnako ako pred ôsmimi rokmi Igor Nemeček. "Som veľmi hrdý na svoj tím, ktorý sa podieľal na príprave šampionátu v oboch mestách. Slovensko je hokejová republika. Nie je to iba motto. Dodnes videlo zápasy v Košiciach a Bratislave 436-tisíc divákov, čo je krásne číslo. Stále máme pred sebou štyri zápasy a verím, že prekonáme hranicu 450-tisíc fanúšikov," povedal na tlačovej konferencii Nemeček. Veľkému záujmu sa tešili aj oficiálne fanzóny svetového šampionátu, hoci v niektorých dňoch nepanovalo na Slovensku priaznivé počasie. Doteraz ich navštívilo 201 665 hokejových fanúšikov.

Správne rozhodnutie

Prezident Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) Martin Kohút vyzdvihol zaradenie slovenského národného tímu do košickej A-skupiny. "Nebol to risk, ale výzva presunúť naše mužstvo do Košíc. Rozhodli sme sa na základe presných analýz. Výsledok prekročil naše očakávania. Nie tak v číslach, ale v atmosfére, ktorá v Košiciach panovala. Sme všetci šťastní, čo sme na tomto podujatí pracovali," zhodnotil Kohút.

Napriek spokojnosti s organizáciou 83. majstrovstiev sveta v hokeji Slovensku hrozí, že ďalší šampionát v nasledujúcich rokoch už hostiť nebude. Dôvodom je nízka kapacita štadiónov v Bratislave a v Košiciach. "Myslím si, že Slovensko nebude môcť zorganizovať ďalšie majstrovstvá sveta, pokiaľ nebude mať štadión s vyššou kapacitou. To je teraz úloha pre všetkých, ktorí pracujú okolo hokeja, ale aj pre štát, aby sa takýto štadión postavil. Po rozhovore s Reném Faselom si myslím, že bez toho neexistuje šanca, aby sa svetový šampionát na Slovensko vrátil. Kapacita by mala byť približne 12 až 13-tisíc miest," dodal Kohút.

Šéf IIHF sa vyjadril aj k olympiáde

Fasel sa vyjadril aj k možnej účasti hráčov z NHL na ZOH 2022 v Pekingu. "V piatok som krátko hovoril so šéfom exekutívy NHLPA Donom Fehrom. Veľa bude záležať od znenia novej kolektívnej zmluvy medzi vedením NHL a hráčskou asociáciou. Pre nás by bolo najlepšie, ak by o novej zmluve začali rokovať v čo najskoršom termíne a aby jej súčasťou bola aj participácia NHL na olympiáde. Viem, že (komisár NHL) Gary Bettman neznáša dedlajny, no my potrebujeme vedieť najneskorší možný termín ohľadne účasti NHL na ZOH, napríklad september 2020, aby sme vedeli pripraviť hokejový turnaj v dostatočnom predstihu. Samozrejme, IIHF má 100-percentný záujem, aby hokejisti z NHL hrali v Pekingu. Mali by sme ukazovať náš produkt na čo najvyššej úrovni. Som šťastný, že na majstrovstvá sveta prišlo toľko hráčov z NHL. Nie sú tu kvôli peniazom - z finančného hľadiska im stačí iba zaplatiť poistky - ale aby reprezentovali svoje krajiny a zakončili sezónu v pozitívnom duchu."

Kým slovenskí hokejisti si ako deviaty tím svetového rebríčka budú musieť vybojovať účasť na ZOH 2022 v kvalifikácii, domáca Čína má miestenku istú. "Čína bude mať v ženskom hokejovom turnaji súťaživý tím, v mužskom až taký nie. Pre nás je to však ideálna príležitosť promovať hokej v Ázii. Je veľký potenciál, aby sme tento šport v Ázii rozvinuli." Šéf IIHF takisto vyjadril svoj negatívny názor k videorozhodcom.

Podľa neho by sa malo o jednotlivých situáciách rozhodovať na ľadovej ploche, nie vo videomiestnostiach. "Teraz majú tréneri možnosť na základe coach's challenge zrevidovať výrok rozhodcov napríklad v dôsledku ofsajdov. Mali by sme začať prehodnocovať aj fauly, ako niektorí žiadajú? Treba si dať pozor, aby sme neotvorili Pandorinu skrinku. Ak začneme meniť všetky verdikty na ľade, tak zabijeme hokej. Ja sa prikláňam k tomu, aby rozhodovali arbitri, lebo oni majú cit pre hru."

Fasel sa budúci rok nebude uchádzať o znovuzvolenie do funkcie šéfa IIHF. "Po 26 rokoch je mojou povinnosťou odísť. Budúci rok budem mať 70 rokov. Určite zostanem pri hokeji, no je čas odísť z tejto funkcie," dodal.


Tagy: Igor Nemeček René Fasel Martin Kohút MS v hokeji 2019

Zdroj:
SITA, TASR
Foto:
TASR/Pavel Neubauer

DISKUSIA