VIDEO Malý veľký muž si podmanil slávne Giro! Odvážnym sólom prevalcoval hviezdnu konkurenciu

Ekvádorčan Richard Carapaz
Ekvádorčan Richard Carapaz

COURMAYEUR - Ekvádorčan Richard Carapaz ovládol 14. etapu na cyklistických pretekoch Giro d´Italia a stal sa novým lídrom tohto podujatia Grand Tour. Dvadsaťpäťročný nevysoký Juhoameričan predviedol v záverečných 30 km náročnej horskej previerky na trase Saint-Vincent - Courmayeur (131 km) odvážne sólo a pripísal si siedmy triumf v profikariére, zároveň druhý na tohtoročnom Gire.

Carapaz zvíťazil s náskokom 1:32 min pred Britom Simonom Yatesom (Mitchelton-Scott) a 1:54 min pred talianskym favoritom Vincenzom Nibalim (Bahrain-Merida). Adept na nového lídra pretekov Slovinec Primož Roglič prišiel do cieľa rovnako s mankom 1:54 min na Carapaza. Keďže ten ešte získal bonifikáciu 10 sekúnd za víťazstvo, Ekvádorčan sa posunul na čelo celkovej klasifikácie. Doterajší prvý muž Gira Slovinec Jan Polanc (UAE-Team Emirates) bol v sobotu až dvadsiaty ôsmy s mankom 7:41 min na víťaza.

V netradične krátkej etape s cieľom v zimnom stredisku Courmayeur (1282 m) cyklisti absolvovali dovedna 5 vrchárskych prémií a bolo zjavné, že na konci sa bude tešiť plnokrvný vrchár. Ekvádorčan Carapaz bol súčasť 9-člennej silnej skupiny favoritov, ktorá 35 km pred cieľom začala stúpať na obývaný Colle San Carlo do výšky 1946 m. Toto "jednotkové" stúpanie malo dĺžku 10,5 km a priemerný sklon 9,7%. Tri kilometre pred vrcholom stúpania Carapaz ušiel súperom a postupne si utvoril až polminútový náskok.

V zjazde náskok Juhoameričana klesol na 13 sekúnd, za ním sa utvorila silná stíhacia pätica v zložení Primož Roglič (Jumbo-Visma), Vincenzo Nibali (Bahrain Merida), Mikel Landa (Movistar), Miguel Ángel López (Astana) a Rafal Majka (Bora-Hansgrohe). V stúpavom teréne však náskok Carapaza opäť začal narastať a keď mal 5 km pred cieľom k dobru minútu, o jeho víťazstve bolo takmer rozhodnuté.

"Veľmi ťažko som pracoval a teraz sa mi splnil sen. Už ráno som sa cítil dobre a tušil som, že sa mi môže niečo podariť. Dal som do toho všetko, pretože som vedel, že v hre je celkové víťazstvo," citovala Carapaza agentúra AFP.

Skupina favoritov za ním sa rozrástla o Pavla Sivakova (Ineos), Joea Dombrowského (EF Education First) a Simona Yatesa (Mitchelton-Scott). Práve hrdina vlaňajšieho Gira Yates sa vydal na stíhanie Carapaza, ale 3 km pred cieľom už bolo neskoro, aby ho dostihol. V miernom cieľovom stúpaní Ekvádorčan ešte zvýšil svoj náskok až na konečných 1:32 min pred Yatesom a takmer dve minúty pred skupinou favoritov. Z nej špurtoval najlepšie Vincenzo Nibali.

14. etapa: (Saint-Vincent - Courmayeur, 131 km): 1. Richard Carapaz (Ekv.) Movistar 4:02:23 h, 2. Simon Yates (V. Brit.) Mitchelton-Scott +1:32 min, 3. Vincenzo Nibali (Tal.) Bahrain-Merida +1:54, 4. Rafal Majka (Poľ.) Bora-Hansgrohe, 5. Mikel Landa (Šp.) Movistar, 6. Miguel Ángel López (Šp.) - všetci +1:54,... 8. Primož Roglič (Slovin.) Jumbo-Visma +1:54.

Poradie po 14. etape: 1. Richard Carapaz (Ekv.) Movistar 58:35:34 h, 2. Primož Roglič (Slovin.) Jumbo-Visma +7 s, 3. Vincenzo Nibali (Tal.) Bahrain-Merida +1:47 min, 4. Rafal Majka (Poľ.) Bora-Hansgrohe +2:10, 5. Mikel Landa (Šp.) Movistar +2:50, 6. Bauke Mollema (Hol.) Trek-Segafredo +2:58.


Tagy: Giro d´Italia Richard Carapaz

Zdroj:
SITA, TASR
Foto:
Twitter/Giro d´Italia; Video: Eurosport

DISKUSIA