Šťastný fínsky kapitán rolu hrdinu na seba neberie: Náš najlepší hráč je náš tím!

Rozhodujúci gól Marka AnttiluRozhodujúci gól Marka Anttilu Zdroj: SITA/Jana Birošová

BRATISLAVA - Mnohými odpisovaná reprezentácia Fínska sa predstaví vo finále na majstrovstvách sveta 2019 na Slovensku. V sobotňajšom semifinále triumfoval tím bez výraznejších individualít nad hviezdami z NHL nabitým národným tímom Ruska tesne 1:0. Zverenci trénera Jukku Jalonena pripravili Rusom prvú prehru na šampionáte, zároveň ako jediný tím od nich nedostali ani gól.

"Našim plánom bolo vychádzať zo zabezpečenej defenzívy a to sme aj plnili. Podržal nás brankár, ktorý si udržal čisté konto. Naozaj nemám slov. Počas celých majstrovstiev sveta je skvelý. Veľkú zásluhu na víťazstve má aj náš kapitán Marko Anttila. Potvrdil, že je správny líder a strelil víťazný gól," uviedol po zápase obranca Oliwer Kaski.

Dvadsaťtriročný bek si uvedomuje, že vo finále ich opäť nečaká nič jednoduché. Aj vďaka triumfu nad Rusmi však Fíni veria, že by sa mohli stať majstrami sveta. "Myslím si, že sme ukázali všetkým, ktorí nám neverili, že máme na to získať zlaté medaily. Uvidíme, kto uspeje v ďalšom semifinále. Súpera si nevyberieme. Opäť sa budeme koncentrovať iba na to, aby sme dodržiavali, čo si povieme, a pokúsime sa získať zlato," povedal hráč fínskeho Pelicans Lahti.

Kapitán severského družstva Marko Anttila poslal svoj tím do finále zásahom v 51. min. "Je náročné zhodnotiť, či to bol najdôležitejší gól v mojej kariére. Aj keď som vyrovnal proti Švédom v tretej tretine, tak to bol mimoriadne dôležitý zásah. Nie je to však o mne. Skóroval som, lebo sa ku mne odrazil puk, ale hrdinovia sú tu všade naokolo," vyhlásil v mixzóne 33-ročný vysoký útočník.

Zápas proti Rusku bol preňho špecifický, pretože v drese Jokeritu Helsinki pôsobí v Kontinentálnej hokejovej lige (KHL). "Poznám veľa chlapcov z ruskej reprezentácie. Napríklad Nikita Gusev z SKA Petrohrad je veľmi šikovný a nikto nevie, čo vymyslí s pukom. Nie je ľahké čeliť takému hráčovi, pretože treba byť pripravený na všetko. Nám sa to podarilo," zhodnotil vyše dvojmetrový fínsky útočník.

Kľúč k úspechu vidí fínsky kapitán v poctivej práci v defenzíve. "Rusko má na tomto šampionáte neuveriteľnú silu. Majú v kádri veľa hviezd, sú to šikovní hokejisti. Výborne sme bránili, začalo to už v strednom pásme a rovnaké to bolo aj v našej obrannej tretine," povedal a priznal, že jeho tím má na turnaji už iba jeden cieľ - získať pohár pre majstrov sveta.

"Sme veľmi šťastní, ale stále je pred nami jeden krok. Náš najlepší hráč je náš tím. Tento rok nám veril iba málokto a sme blízko k zisku zlatých medailí. Určite chceme, aby po finále boli v našich rukách," uzavrel Marko Anttila.

Viac o téme: Rusko Fínsko Marko Anttila
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: SITA/Jana Birošová
  • Zdroj: SITA

Súvisiace články