České čakanie na ďalšiu medailu pokračuje: Fantastický výkon proti Rusom, rozhodli až nájazdy

Na snímke vľavo český brankár Šimon Hrubec a ruský útočník Alexander OvečkinNa snímke vľavo český brankár Šimon Hrubec a ruský útočník Alexander Ovečkin Zdroj: TASR – Michal Svítok

BRATISLAVA - Hokejisti Ruska po ročnej pauze opäť získali na majstrovstvách sveta jednu z medailí, na šampionáte na Slovensku sa tešia z bronzu. V nedeľňajšom zápase o 3. miesto si na bratislavskom Zimnom štadióne Ondreja Nepelu poradili s Čechmi 3:2 po samostatných nájazdoch. Úradujúci olympijskí šampióni Rusi majú na svojom konte bronz trikrát za ostatné štyri roky, v minulej sezóne v Dánsku sa lúčili už vo štvrťfinále. Aj po MS 2019 platí, že Česko zatiaľ naposledy získalo cenný kov v Helsinkách 2012, pod vedením kouča Aloisa Hamaczika vtedy bralo bronz.

Majstrovstvá sveta 2019 v ľadovom hokeji - nedeľa:

O 3. MIESTO (Bratislava)

Rusko - Česko 3:2 po sam. nájazdoch (1:2, 1:0, 0:0 - 0:0, 1:0), Rusko získalo bronz
Góly: 13. Grigorenko (Sergačov), 21. Anisimov (N. Gusev), rozhodujúci sam. nájazd Kovaľčuk - 14. Řepík (D. Sklenička, Rutta), 19. D. Kubalík (Jan Kovář, Gulaš)
Vylúčení: 1:2 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Gouin (Kan.), Kaukokari (Fín.) - Malmqvist (Švéd.), Oliver (USA), 9085 divákov
Nájazdy: Vrána nedal, Kovaľčuk 1:0, Kubalík nedal, Kučerov nedal, Jan Kovář nedal, Gusev 2:0, Hronek nedal

Zostavy:
Rusko: Vasilevskij - Orlov, N. Zajcev, Sergačov, Gavrikov, Chafizullin, Zadorov, Zub - Grigorenko, Malkin, Dadonov - Ovečkin, Kuznecov, Kaprizov - N. Gusev, Anisimov, Kučerov - Kovaľčuk, Andronov, S. Plotnikov - Barabanov
Česko: Hrubec () - D. Sklenička, Rutta, Kolář, Gudas, D. Musil, Hronek, Zámorský - H. Zohorna, T. Zohorna, Řepík - D. Kubalík, Jan Kovář, Gulaš - Frolík, Simon, Voráček - Palát, Faksa, Jaškin - J. Vrána

Zápas o bronz začali aktívnejšie Česi. Bola to však "zborná", ktorá sa v 13. min ujala vedenia. Michail Sergačov nahodil puk pred Šimona Hrubca a Michail Grigorenko ho tečoval do bránky. Ruská radosť však trvala len 41 sekúnd, pretože na opačnej strane David Sklenička výborne vysunul Michala Řepík a ten v brejku poslal puk pomedzi betóny gólmana Andreja Vasilevského. Necelé dve minúty pred prvou sirénou sa tešil český tím opäť, keď Dominik Kubalík strelou z ľavého kruhu prekonal ruského brankára, Česi viedli 2:1. Ruský výber vyrovnal hneď po prvej prestávke, už v 39. sekunde druhej tretiny Arťom Anisimov vystrelil a od hokejky brániaceho Radka Gudasa sa puk dostal pomedzi Hrubcove betóny za jeho chrbát - 2:2. Šance sa potom striedali na oboch stranách ako na bežiacom páse, ale obaja gólmani predvádzali skvelé zákroky. Vasilevskij si poradil s pokusmi Jana Ruttu či Davida Musila, Hrubec neinkasoval pri možnostiach Kirilla Kaprizova alebo Alexandra Ovečkina, pri strele NIkitu Guseva mu pomohla horná žŕdka.

V úvode tretej časti nepochodil Filip Hronek po prihrávke od Jakuba Voráčka, Michael Frolík potom vo vlastnom oslabení pálil do Vasilevského. V 47. min si na ruskom brankárovi "vylámali zuby" Dominik Simon aj Sklenička, neskôr opäť Hronek. Potom svoj tím niekoľkokrát podržal Hrubec, keď zachraňoval pri šanciach Grigorenka, Guseva a Kučerova. Keď v závere Vasilevskij nekapituloval ani pri šanciach Radka Faksu a Jana Kovářa, na rad prišlo desaťminútové predĺženie troch proti trom. V ňom najprv dvakrát neuspel aktívny Hronek, po ňom nepochodil ani Kovář, na opačnej strane netrafil odkrytú bránku Gusev. V nájazdoch za Rusov uspeli Iľja Kovaľčuk aj Nikita Gusev, za Čechov ani jeden zo štyroch exekútorov. Vychytal ich Vasilevskij.

Viac o téme: Rusko Česko