Suomi sa zapísali do hokejovej histórie, Fíni opäť dobyli Slovensko: Rozhodla sila kolektívu!

Na snímke víťazný tím Fínska s pohárom nad hlavou po víťazstve nad Kanadou vo finálovom zápase Kanada - Fínsko
Na snímke víťazný tím Fínska s pohárom nad hlavou po víťazstve nad Kanadou vo finálovom zápase Kanada - Fínsko

BRATISLAVA - Hokejisti Fínska po ôsmich rokoch opäť dobyli Bratislavu. Na majstrovstvách sveta 2019 si vybojovali zlatú medailu, na ktorú čakali od roku 2011, keď sa svetový šampionát tiež konal na Slovensku.

Kým pred ôsmimi rokmi figurovali v kádri Fínska viaceré hviezdy, teraz to tak nebolo. Tím "Suomi" prišiel na 83. majstrovstvá sveta s mladým mužstvom zloženým prevažne z hráčov z domácej najvyššej súťaže. V "krajine tisícich jazier" sa dokonca hovorilo o jednom z najslabších mužstiev, aké Fíni kedy vyslali na svetový šampionát. Partia zverencov trénera Jukku Jalonena sa však vzoprela osudu a získala tretí titul majstrov sveta. 

"Je to neuveriteľné a vzrušujúce. Ešte si neuvedomujeme, čo sa stalo. Navzájom sme si dôverovali, hrali sme jeden za druhého, pomáhali sme si. Všetci sme sa obetovali pre dobro tímu. Marko Antilla mal niekoľko dobrých striel i blokov. Bol náš veľký líder a správny kapitán. Hral dobre," uviedol 23-ročný krídelník fínskeho tímu Vaasan Sport Joel Kiviranta. Hoci určite tušil, že vo vlasti vypukne eufória, aspoň naoko sa snažil krotiť emócie. "Určite budeme oslavovať, ale keďže je to môj prvý triumf, tak ešte neviem ako. Každopádne sa na to teším," povedal.

Kým v úvode šampionátu ťahal tím najmä talentovaný mladík Kaapo Kakko, v kľúčových momentoch prebral zodpovednosť kapitán Antilla. Vo štvrťfinále proti Švédsku vyrovnal v tretej tretine na priebežných 4:4, v semifinále s Ruskom bol autor jediného presného zásahu stretnutia a finále proti Kanade rozhodol dvoma gólmi.

Navzájom sme sa rešpektovali

"Bola to dlhá cesta s neuveriteľným koncom. Sme majstri sveta, nedokážem tomu uveriť. Všetci sme si to užívali, v kabíne bola skvelá atmosféra. Navzájom sme sa rešpektovali. Najmä posledné tri zápasy boli veľmi náročné. Stáli proti nám veľmi kvalitné tímy s obrovskou ofenzívnou silou," vyhlásil s trofejou v rukách skúsený krídelník Jokeritu Helsinki, pre ktorého to bol tretí svetový šampionát v kariére.

Pre mnohých je titul pre Fínsko prekvapením. Hokejisti tímu "Suomi" však hneď na úvod ukázali, že s nimi treba počítať. V prvom stretnutí na šampionáte triumfovali nad Kanadou rovnako ako neskôr vo finále 3:1 a zostali jediné mužstvo, ktoré na MS 2019 zvíťazili nad "javorovými listami". Naopak, Fínsko na Slovensku podľahlo v rámci skupiny tímu USA (2:3 po predĺžení) a Nemecku (2:4).

"Iba sme sa snažili hrať najlepšie ako vieme a dopadlo to takto. Vstup do šampionátu bol pre nás mimoriadne náročný, ale zároveň aj veľmi dôležitý. Na úvod sme hrali proti Kanade, Slovensku a USA. Keďže sme v prvých dvoch zápasoch uspeli a v treťom sme získali aspoň bod, získali sme potrebnú sebadôveru a ťažili sme z nej až do konca," dodal viac ako dvojmetrový útočník Antilla.


Tagy: Jukka Jalonen Fínsko Marko Anttila MS v hokeji 2019

Zdroj:
SITA
Foto:
TASR – Pavel Neubauer

DISKUSIA