Veľké prekvapenie na úkor českej favoritky: Plíšková si balí kufre po hladkej prehre

Petra MartičováPetra Martičová Zdroj: SITA/AP

PARÍŽ - Chorvátska tenistka Petra Martičová sa postarala o veľké prekvapenie piatkového programu 3. kola dvojhry žien na grandslamovom turnaji Roland Garros v Paríži. Martičová vyradila svetovú dvojku Češku Karolínu Plíškovú za 85 minút 6:3, 6:3. Dvadsaťosemročná Chorvátka (31. v rebríčku WTA) bola v osemfinále na RG už aj v rokoch 2012 a 2017. Ide o vyrovnanie jej najlepšieho výsledku na grandslamovom turnaji v kariére. Naopak, v prípade rodáčky z mesta Louny naďalej platí, že vo svojej kariére len raz prešla bránami tretieho kola parížskeho grandslamu. Pred troma rokmi nestačila až v semifinále na Simonu Halepovú.

Premožiteľka Kristíny Kučovej z 2. kola Plíšková sa dopustila dvojnásobného množstva nevynútených chýb (28-14) ako jej súperka a celkovo až päťkrát prišla o svoje podanie. Premiérový postup do osemfinále oslavuje iná Češka Markéta Vondroušová. Iba 19-ročná rodáčka zo Sokolova prekonala favorizovanú Španielku Carlu Suárezovú-Navarrovú 6.4, 6:4.

Petra Martičová Galéria fotiek (5) Zdroj: SITA/AP

Súperkou Vondroušovej v najlepšej šestnástke bude Lotyška Anastasija Sevastovová. Turnajová dvanásta si v mimoriadne dramatickom a aj kvalitnom stretnutí poradila s Belgičankou Elise Mertensovou 6:7 (3), 6:4, 11:9. Sevastovová na ceste k víťazstvu odvrátila v treťom sete dovedna päť mečbalov svojej súperky a napokon ju definitívne zastavila čistou hrou pri jej podaní. Stretnutie trvalo 3:18 h. Dvadsaťdeväťročná Sevastovová postúpila prvýkrát do osemfinále na RG, jej maximom na turnaji "veľkej štvorky" je zatiaľ semifinále z US Open 2018.

V Paríži pokračuje aj miestna šampiónka z roku 2016 Garbine Muguruzová-Blancová. Rodáčka z venezuelského Caracasu zdolala deviatu nasadenú Ukrajinu Elinu Svitolinovú 6:3, 6:3. Zaujímavosťou je, že v prvom sete videli diváci v deviatich gemoch až osem brejkov. Celkovo si víťazka ostatného ročníka Turnaja majsteriek len dvakrát udržala podanie, čo bol hlavný dôvod jej neúspechu.

Garbine Muguruzová Galéria fotiek (5) Zdroj: SITA/AP/Michel Euler

Slovenských fanúšikov príliš nepotešila Viktória Kužmová, ktorá prehrala s Johannou Kontovou hladko 2:6, 1:6. Každopádne, košická rodáčka dosiahla svoj najlepší grandslamový výsledok, pretože na turnajoch "veľkej štvorky" ešte nikdy nepostúpila do tretieho kola. Jej premožiteľku čaká v osemfinálovom dueli Chorvátka Donna Vekičová.

Súhrn výsledkov piatkových stretnutí hlavnej súťaže dvojhry žien na druhom grandslamovom turnaji sezóny Roland Garros v Paríži (dotácia 18 232 000 eur, antuka):

Dvojhra žien - 3. kolo:
Johanna Kontová (V. Brit.-26) - Viktória Kužmová (SR) 6:2, 6:1
Garbine Muguruzová-Blancová (Šp.-19) - Elina Svitolinová (Ukr.-9) 6:3, 6:3
Kaia Kanepiová (Est.) - Veronika Kudermetovová (Rus.) 4:6, 6:3, 6:0
Sloane Stephensová (USA-7) - Polona Hercogová (Slovin.) 6:3, 5:7, 6:4
Donna Vekičová (Chor.-23) - Belinda Bencicová (Švaj.-15) 6:4, 6:1
Anastasija Sevastovová (Lot.-12) - Elise Mertensová (Belg.-20) 6:7 (3), 6:4, 11:9
Petra Martičová (Chor.-31) - Karolína Plíšková (ČR-2) 6:3, 6:3
Markéta Vondroušová (ČR) - Carla Suárezová-Navarrová (Šp.-28) 6:4, 6:4