Slovenská legenda vidí v našej mládeži množstvo talentov: Sú naozaj dobrí, no nemali by...

Bývalí slovenskí futbalisti a reprezentanti Česko-Slovenska Jozef Čapkovič a Ján Čapkovič
Bývalí slovenskí futbalisti a reprezentanti Česko-Slovenska Jozef Čapkovič a Ján Čapkovič

BRATISLAVA - Bývalý československý futbalový reprezentant Jozef Čapkovič si myslí, že na Slovensku stále vyrastá dosť kvalitných hráčov. Podľa 71-ročného rodáka z Bratislavy však mnohí talentovaní mládežníci príliš skoro odchádzajú do akadémií a futbalových škôl zahraničných klubov.

"Aj keď sme maličké Slovensko, máme dosť talentovaných hráčov. A futbal je taký, že ho hrá takmer každé dieťa," uviedol Jozef Čapkovič.  Tento poznatok nadobudol počas návštev oblastných turnajov prípraviek v okolí slovenskej metropoly, kde si všimol dobrú futbalovú úroveň slovenských detí. "Naši hráči sú naozaj dobrí. Chodievam na turnaje prípraviek v okolí Bratislavy, v ktorých hrávajú malé deti. Keď ma pozvú, sem-tam odovzdám víťazom nejakú cenu. Na týchto turnajoch je kopec malých chlapcov, ktorí hrajú výborný futbal," podotkol.

Jozef Čapkovič sa ako jediný môže pochváliť tým, že bol na ihrisku pri triumfe Slovana v PVP 1969 aj pri víťazstve Československa v belehradskom finále 1976. Počas kariéry hrával za bratislavské kluby Inter a Slovan.

Terajšia generácia mladých futbalistov má však neporovnateľne väčšie možnosti uplatnenia v niektorom zo zahraničných mužstiev. Veľa z nich na Slovensku neskončí ešte ani základnú školu a presunie sa za hranice. Podľa Jozefa Čapkoviča to však nie je dobrý trend. "Niektoré deti už v dvanástich rokoch idú do akadémií zahraničných klubov. Neviem, či je to správne, veď nevie ani jazyk... Každý sa vidí, že pôjde do akadémie Chelsea či Paríža St. Germain, no veľmi málo sa ich potom objaví aj v lige. Zahraničné kluby si berú našich mladých chlapcov, aby zvýšili konkurenciu pre ich hráčov," poznamenal Jozef Čapkovič.

Chápe, že pre mnohých odmalička je lákavé účinkovanie v zahraničnom klube, no dodáva, že ideálnejšie je najprv "oťukať sa" nejaký čas doma a do cudziny ísť až krátko pred dovŕšením dospelosti. "Možno by to bolo vhodnejšie vyskúšať až v šestnástich-sedemnástich rokoch. Odchádzať ´von´ v dvanástich sa mi zdá dosť skoro," zakončil Jozef Čapkovič.


Tagy: Jozef Čapkovič

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka Fortuna ligy
Zdroj:
SITA
Foto:
TASR

DISKUSIA