VIDEO Knokautovaný Joshua po prvýkrát okúsil chuť prehry: Superťažká váha má nečakaného šampióna!

Ruiz prekvapujúco knokautoval Joshuu
Ruiz prekvapujúco knokautoval Joshuu

NEW YORK - Američan Andy Ruiz prekvapujúco pripravil britského boxera Anthonyho Joshuu o tituly profesionálneho majstra sveta v ťažkej váhe organizácií WBA, IBF a WBO. Zápas v New Yorku skončil veľkým prekvapením v 7. kole, kedy bol doteraz neporazený Brit štvrtýkrát počítaný.

Neporazený Joshua mal doteraz na konte 22 víťazstiev a v zápase so súperom mexického pôvodu bol veľkým favoritom. Ruiz, prezývaný Ničiteľ, totiž nastúpil do ringu len ako náhradník za Američana Jarrella Millera, ktorý bol pozitívne testovaný na doping. Podľa svetového rebríčka mu patrilo až štrnáste miesto a na prípravu mal len päť týždňov. Favorizovaného súpera však poslal celkom štyrikrát k zemi a v siedmom kole rozhodca zápas ukončil technickým KO. 

Joshua, olympijský víťaz z Londýna, 21 z doterajších 22 zápasov v profiringu ukončil pred limitom, ale v noci na nedeľu v Madison Square Garden nastúpil prvýkrát mimo Britské ostrovy. Čelil mu súper, ktorý bol síce o desať centimetrov menší, ale takmer o desať kilogramov ťažší.

Britský šampión začal lepšie a v treťom kole poslal Ruiza k zemi. Lenže takmer hneď vzápätí sa ocitol na zemi i Joshua a hneď dvakrát a len gong ho zachránil pred rýchlou porážkou. V ďalších kolách sa zdalo, že sa favorit spamätal, ale v šiestom kole schytal k úžasu dvadsiatich tisíc divákov ďalšie tvrdé údery. V siedmom bol znovu dvakrát počítaný a aj keď sa aj druhýkrát stihol postaviť, bol viditeľne otrasený, z nosa mu tiekla krv a rozhodca vyhlásil Ruiza víťazom.

Dvadsaťdeväťročný rodák z Kalifornie, ktorý sa vždy hlási ku svojim mexickým koreňom, si pripísal 33 víťazstvo. Jedinú porážku utrpel v decembri 2016, kedy ho na Novom Zélande zdolal domáci Joseph Parker v stretnutí o titul WBO. Druhý a ešte oveľa dôležitejší pokus získať majstrovský pás mu však vyšiel dokonale. Agentúra AP označila jeho výhru za podobnú senzáciu, ako keď v roku 1990 Buster Douglas pripravil v Tokiu o tituly Mikea Tysona.

"Splnil sa mi sen, pre toto som tvrdo drel. Len nebo je limit," radoval sa víťaz. Poďakoval otcovi, ktorý ho v šiestich rokoch priviedol do telocvične. "Nebyť jeho, tak tu dnes nie som. Mám v sebe mexickú krv a dokázal som, že mexický štýl v boxe existuje," povedal Ruiz.

Joshua chcel v stretnutí pokračovať. "Mohol som boxovať ďalej, ale nezvádzam prehru na rozhodcu. Ospravedlňujem sa svojim fanúšikom, že som ich sklamal, ale dnes ma porazil dobrý boxer a som zvedavý, kam až dôjde. Pre mňa je aj toto súčasť cesty a ja sa vrátim," povedal po zápase.

Porážka výrazne zmenila jeho plány. Stretnutie s Tysonom Furym alebo Deontayom Wilderom, na ktoré sa boxerský svet tešil, teraz neprichádzajú do úvahy. Joshuov promotér Eddie Hearn hneď po zápase potvrdil, že využijú klauzulu v zmluve a na konci roka bude odveta, tentoraz na britskej pôde.


Tagy: Anthony Joshua Andy Ruiz

Zdroj:
ČTK
Foto:
SITA/AP - Frank Franklin II; Video: Youtube

DISKUSIA