Zlaté časy sú nenávratne preč: Slovensko malo veľké očakávania, realita je krutá a bolestivá

Martin HalčinMartin Halčin Zdroj: SITA

PAU - Český kajakár Vít Přindiš získal zlato v K1 na majstrovstvách Európy vo francúzskom Pau. V nedeľňajších pretekoch zdolal Poliaka Dariusza Popielu o 77 stotín. Bronz si vybojoval domáci Quentin Burgi (+1,24 s).

Slováci do bojov o medaily nezasiahli. Jakub Grigar ani Andrej Málek sa nedostali z kvalifikácie. Martin Halčin nepostúpil zo semifinále, keď obsadil 19. priečku. "Jazda bola fajn, na predposlednej bráne - protiprúdke som sa uhýbal tyčke, aby som neťukol a mal som z nej nižší výjazd, takže som musel ísť loďou a pádlom popod ľavú tyčku na poslednej bráne a zachytil som ju. Šlo sa mi prvýkrát v sezóne dobre, vyšli mi najťažšie pasáže, na jednom mieste som stratil nejakú sekundu, zavrel sa mi valec a nedokázal som ho preskočiť. Ťuk mrzí o to viac, že som sa dal dokopy po viróze, čo ma chytila pred kvalifikáciou a cítil som sa už v pohode. Hádam teda pôjdu ďalšie jazdy v sezóne v podobnom duchu a vyvarujem sa ťukov," povedal Halčin na oficiálnom webe Slovenskej kanoistiky.

Zlatú medailu v ženskej C1 získala suverénne Britka Mallory Franklinová, ktorá sa pred dvoma rokmi tešila Pau z titulu majsterky sveta. Ako jediná predviedla čistú jazdu, druhú Nuriu Vilarrublovú zo Španielska zdolala o priepastných 10,20 sekundy. Bronz si vybojovala ďalšia Britka Kimberley Woodsová.

Slovenky Soňa Stanovská, Monika Škáchová ani Emanuela Luknárová nepostúpili z kvalifikácie.  Vôbec prvýkrát v histórii sa stalo, že slovenská výprava nezískala na ME žiadnu medailu. Najbližšie k nej bola hliadka v C1, ktorá v zložení Martin Beňuš, Marko Mirgorodský a Michal Martikán skončila štvrtá, za pódiovým umiestnením zaostala o 44 stotín.

C1M - finále: 1. Benjamin Savšek (Slovin.) 98,59 s (0), 2. Martin Thomas (Fr.) +0,79 s (0), 3. Sideris Tasiadis (Nem.) +2,18 (0), ... 6. Marko Mirgorodský (SR) +5,93 (2), ... v semifinále: 11. Michal Martikán - nepostúpil do finále, ... Matej Beňuš (obaja SR) nepostúpil z kvalifikácie do semifinále

K1Ž - finále: 1. Amálie Hilgertová (ČR) 104,95 s (0), 2. Mallory Franklinová (V. Brit.) +0,19 s (0), 3. Jasmin Schornbergová (Nem.) +2,57 (0), ... 10. Eliška Mintálová (SR) +55,11 (52), ... Elena Kaliská a Jana Dukátová (obe SR) nepostúpili z kvalifikácie do semifinále

K1M - finále: 1. Vít Přindiš (ČR) 93,67 s (0), 2. Dariusz Popiela (Poľ.) +0,77 (0), 3. Quentin Burgi (Fr.) +1,24,... v semifinále: 19. Martin Halčin - nepostúpil do finále, Jakub Grigar a Andrej Málek (všetci SR) - nepostúpili z kvalifikácie do semifinále

C1Ž - finále: 1. Mallory Franklinová (V. Brit.) 109,95 s (0), 2. Nuria Vilarrublová (Šp.) +10,20 (2), 3. Kimberley Woodsová (V. Brit.) +15,44 (6),... Monika Škáchová, Soňa Stanovská a Emanuela Luknárová (všetky SR) nepostúpili z piatkovej kvalifikácie

Viac o téme: Martin Halčin Pau Quentin Burg Dariusz Popiela
  • Zdroj: TASR, SITA