VIDEO Kráľ tenisových hulvátov: Horkokrvný Kyrgios uráža hlava nehlava, schytal to aj Djokovič!

Austrálsky tenista Nick Kyrgios
Austrálsky tenista Nick Kyrgios

PARÍŽ – Zlý muž svetového tenisu. Absolútny blázon. Nepoučiteľný a neznesiteľný. Aj s takými prívlastkami je spájaný Nick Kyrgios a jeho turbulentný životný príbeh. Austrálsky búrlivák patrí bez akýchkoľvek diskusií k najtalentovanejším hráčom na okruhu ATP, no zároveň je už v 24 rokoch strojcom množstva nezmyselných škandálov.

Rodák z Canberry bol už od útleho veku známy ako obrovský talent a nádej pre čoraz viac hrdzavejúci austrálsky tenis. Svoje umenie potvrdzoval  aj na juniorských grandslamových podujatiach, veď v roku 2013 ovládol domáce Australian Open, keď vo finále porazil svojho krajana a dobrého kamaráta Thanasiho Kokkinakisa. Áno, aj v tomto období mal na krku množstvo kontroverzných výrokov či celú paletu rozlámaných rakiet. Avšak nikto netušil, aký vývoj čaká mladého Austrálčana. Ľudia v ňom videli novú spásu slávneho austrálskeho tenisu. Mal byť nástupcom velikánov ako Lleyton Hewitt, Patrick Rafter či legendy šesťdesiatych rokov Rod Laver a Roy Emerson.

Pochvalné slová prichádzali zo všetkých svetových strán. "Nick Kyrgios je hráč, ktorý má potenciál stať sa najlepším tenistom všetkých čias," nechal sa svojho času počuť známy analytik a bývalá svetová jednotka Mats Wilander. Švédsky bojovník je dlhodobo jedným z najväčších fanúšikov hry Nicka Kyrgiosa a tak nečudo, že mu už v roku 2014 predikoval úžasnú kariéru. Pridal sa aj Boris Becker, legendárny nemecký tenista opísal Kyrgiosovu hru celkom jednoducho. "Kyrgios je budúci šampión. Je najtalentovanejší hráč svojej generácie. Skvelá hra, ešte lepší servis," zneli stručné slová vtedajšieho trénera Novaka Djokoviča. Syn malajzijskej matky Norlaily a gréckeho otca Giorgosa ale píše celkom iný príbeh.

Prelom na Wimbledone

Azda najprelomovejší zápas kariéry Nicka Kyrgiosa sa datuje na 1. júl 2014. V osemfinále posvätného turnaja vo Wimbledone narazil na španielskeho velikána Rafaela Nadala. Vtedy neznámeho chlapíka nachádzajúceho sa na 144. mieste rebríčka ATP poznali len najoddanejší fanúšikovia bieleho športu. Kyrgios šokoval tenisovú verejnosť a dvojnásobného wimbledonského šampióna udolal v štyroch vyrovnaných setoch. A hoci následne nestačil na kanadskú zbraň hromadného ničenia s názvom Miloš Raonič, svet si definitívne zapamätal meno Nick Kyrgios. "Zrodila sa nová superstar," zneli hlasy po senzačnom prieniku do wimbledonského štvrťfinále.

Kyrgios mal už v začiatkoch svojej kariéry všetko, čo potrebuje pravá tenisová hviezda. Ideálna postava, fantastický servis, dobrá hra od základnej čiary a taktiež potrebné sebavedomie, ktoré je neraz kľúčovým faktorom úspechu. Repertoár mladého tenistu je ale ešte bohatší, môže sa pochváliť akýmsi „x faktorom“, teda schopnosťou vytvoriť „z ničoho niečo“. Podobnými atribútmi disponuje len malinký zlomok tenistov. Čo by za podobný servis, prípadne zlaté a poriadne šikovné ruky dali Novak Djokovič alebo Andy Murray?

Nuž, spomínané ikony svetového tenisu majú oproti Kyrgiosovi jednu, no o to dôležitejšiu výhodu. Nesmiernu pracovitosť. Práve tá ich dostala na tenisový Olymp. Predovšetkým srbský gladiátor je známy skutočne poctivými tréningovými metódami, v ktorých dbá na každučký detail. Dôkladný tréningový proces, zdravé stravovanie či dokonalá mentálna príprava stoja za tými najväčšími titulmi Novaka Djokoviča. Na druhej strane rieky stojí Nick Kyrgios, ktorý svoj nesporný potenciál nevyužil ani z desatiny. "Tenis ma nebaví, nie je to najdôležitejšia vec v mojom živote, mám aj iné priority," vyjadril sa v minulosti mladý Austrálčan, ktorý sa tiež nechal počuť, že jeho najobľúbenejší šport je basketbal.

A tak nečudo, že mladý enfant terrible stále čaká na naozaj prelomový výsledok, ktorým by podčiarkol svoj hviezdny talent. Na okruhu ATP získal päť titulov, tie najväčšie zaknihoval v japonskom Tokiu a túto jar aj v mexickom Acapulcu. Grandslamovým maximom austrálskeho daviscupového reprezentanta je štvrťfinále, ktoré okrem spomínaného Wimbledonu zopakoval v roku 2015 aj na domácom podujatí v Melbourne. Momentálne okupuje 36. priečku vo svetovom rebríčku a je na míle vzdialený métam, ktoré mu predpovedali tí najväčší tenisoví experti.

Nick, preboha, čo to vyvádzaš?

Oveľa výraznejšie, než nespornými zručnosťami na kurte a získavaním tých najväčších trofejí, sa Kyrgios preslávil početnými a vo väčšine prípadov skutočne nepochopiteľnými excesmi. Lámanie rakiet à la John McEnroe či Marat Safin, odporné vypúšťanie koncoviek gemov, ba nebodaj celých zápasov, ale aj nezmyselné a nesmierne arogantné vyjadrenia na adresu svojich tenisových kolegov. To všetko patrí k DNA mladého nespratníka. Vymenovať najväčšie prešľapy horkokrvného tenistu by zabralo celú večnosť. Za všetko hovoria jeho posledné výroky, ktorými opäť rozvíril už i tak dosť rozbúrený tenisový oceán.

Azda najkontroverznejšie slová zazneli na nedávnom turnaji v talianskom Ríme, kde v podcaste s názvom „No Challenges Remaining“ zaútočil na tie najväčšie hviezdy okruhu ATP. Schytal to Novak Djokovič, Rafael Nadal, ale aj Fernando Verdasco, ktorého Kyrgios doslova neznáša. "Je to najarogantnejší človek, akého som kedy stretol. Nezdraví, myslí si, aký je skvelý. Nahnevám sa, už keď počujem jeho meno,“ zneli tvrdé útoky na adresu ľavorukého Španiela.

O nič lepšie neobstál ani jeho slávnejší krajan a najlepší antukár všetkých čias. Rafael Nadal má s Kyrgiosom nerozhodnú bilanciu 3:3, čo okomentoval aj búrlivý Austrálčan. "Nadal je extrémne namyslený. V prípade, že vyhrá, je všetko v najlepšom poriadku. Nič zlé nepovie, dokonca uzná aj kvalitu súpera. Keď som ho ale porazil, povedal, že mi chýba rešpekt k súperovi, jeho hre a fanúšikom. Vôbec som to nepochopil. Čo to povedal? Hral som presne tak ako predtým. Nič sa nezmenilo,povedal Kyrgios, ktorý si zobral na paškál aj slávneho strýka božského Rafu, populárneho Toniho. Jeho strýko povedal, že mi chýba vzdelanie. Počúval som tie slová a hovoril si, ‚ty hlupák, 12 rokov som chodil do školy, vzdelanie mi rozhodne nechýba, ale rozumiem tomu, že si nahnevaný, veď som opäť porazil tvojho milovaného synovca,‘“ zakončil Kyrgios.

To ale nebolo všetko. Austrálsky tenista sa vyjadril aj k aktuálnej svetovej jednotke Novakovi Djokovičovi. Rodák z Belehradu obstál najhoršie, Kyrgios na ňom nenechal ani nitku suchú. O pošramotených vzťahoch medzi tenistami sa hovorilo už dlhšie, nie je žiadnym verejným tajomstvom, že Kyrgios má Djokoviča v zuboch a chýbajúci rešpekt bol tvrdými slovami v rímskom podcaste len umocnený. Austrálčan začal poriadne z ostra. Cítim, že Djokovič je chorobne posadnutý túžbou byť celosvetovo obľúbený. Chce byť ako Roger Federer. Cítim, že chce byť tak veľmi milovaný, až ho nemôžem vystáť. Ten cirkus, ktorý robí po víťazstvách, je trápny. Skutočne veľmi trápny,“ zaútočil mladý tenista, ktorý narážal na tradičné pozápasové oslavy svetovej jednotky.

Kyrgios zašiel ešte ďalej. “Tú oslavu nenávidím, zabíja ma. Úprimne, ak sa znovu stretneme a opäť ho porazím, predvediem rovnakú oslavu a to rovno pred jeho očami. Bola by to zábava,“ vyhrážal sa kontroverzný tenista. 32-ročného Srba však nezabudol aj pochváliť. “Novak je fantastický, skutočný šampión, bezpochyby jeden z najlepších hráčov všetkých čias. Myslím si, že prekoná Federera, ale mne na tom nezáleží. Nikdy ho nebudem považovať za najväčšieho v histórii,“ vyjadril sa k téme porovnania Federera s Djokovičom. Srbský tenista má na bazilejského rodáka manko piatich grandslamových titulov, Federer ich získal dvadsať.

Kyrgios ale opäť kontroval a nevyhol sa ani vzájomným súbojom Djokoviča s Britom Andym Murraym. “S Djokovičom som hral dvakrát a nehnevajte sa, ale ak ma nedokáže poraziť, môže byť najlepší hráč všetkých čias? Nemôže. Veď sa pozrite, ako trénuje Nick Kyrgios a ako extrémne maká Djokovič. Nemôžem sa s ním porovnávať,“ vyjadril sa. Austrálsky búrlivák si myslí, že Murrayho bilancia proti svetovej jednotke je doslova hanebná. “Murrayho bilancia je trápna. Podľa mňa je oveľa lepší hráč ako Novak. Mal vyhrať podstatne viac grandslamových turnajov. Keď hrám proti Andymu a používam slajz, vie ako na to, naopak Djokovič je úplne bezradný,“ zakončil svoju úprimnú a klasicky „kyrgiovsky“ extravagantnú spoveď zlý muž svetového tenisu.

Zbavme sa antuky

Kyrgios si nedával servítku pred ústa ani po svojom hanebnom vystúpení na turnaji v Ríme, kde bol za svoje šialené výstupy v zápase proti nórskemu talentu Casperovi Ruudovi potrestaný trestným gemom, následne hodil stoličku do priestoru dvorca, za čo nasledovala nekompromisná diskvalifikácia. Austrálčan je známy odporca antuky, o čom sme sa mohli presvedčiť vo viacerých prípadoch. Nick sa netají tým, že vôbec neobľubuje hru na oranžovom podklade a ak by mal v rukách osud svetového tenisu, antukové turnaje by úplne zrušil. Potvrdil to aj pár týždňov pred začiatkom bájneho Roland Garros.

Na video nahral svoj ďalší emočný výlev, ktorý sa neskôr stal hitom internetu. “Skutočnosť, že teraz musím cestovať do Paríža, je... Roland Garros je jednoducho na prd v porovnaní s Wimbledonom. Je to na ho*no, naozaj o ničom,“ povedal Kyrgios, ktorý vzápätí dodal. “Wimbledon je najlepší turnaj na svete. Veď len pozrite na ten prekrásny zelený povrch. A French Open? Musíme sa zbaviť antuky. Koho vlastne baví antuka? Je vážne totálne škaredá,“ zakončil svoje rezolútne stanovisko zrejme najproblémovejší tenista súčasnosti.

Svoju alergiu na oranžový podklad potvrdil aj na druhom grandslamovom podniku sezóny. Osud mu do cesty pripravil britského mladíka Camerona Norrieho, ktorému mal čeliť v úvodnom kole. Mladý Austrálčan mal zrejme celkom iné plány, kedže z parížskeho Roland Garros uzrela svetlo sveta šokujúca správa. Kyrgios sa odhlásil, no dôvod neuviedol.

Talentovaný tenista zrejme opäť eruptoval ako bájna sopka Vezuv a svoju charakteristickú povahu ukázal v plnej paráde, čím len umocnil už beztak komplikovaný a nepochopiteľný životný príbeh. Daviscupová stálica Austrálie má stále iba 24 rokov a väčšia časť kariéry ho ešte len čaká. Ak ale neprehodnotí svoj žalostný prístup k tenisu a nezačne si vážiť vskutku fantastický talent, ktorý dostal do vienka, na meno Nick Kyrgios sa expresným tempom zabudne. A svet si ho bude navždy pamätať ako toho šialeného chlapíka, ktorý totálne premrhal úžasný herný potenciál.  


Tagy: Nick Kyrgios

Zdroj:
TASR, SITA
Autor:
© Zoznam/ps
Foto:
TASR/AP/Rebecca Blackwell; Video: YouTube/Wimbledon; Twitter/BenchWarmers/Eurosport.fr

DISKUSIA