VIDEO Góly sa žiadali ako soľ v chlebe a potom to prišlo: Český Ibrahimovič sa s tým nepáral!

Vasil Božikov v súboji s Patrikom Schickom
Vasil Božikov v súboji s Patrikom Schickom

PRAHA - Obranca Marek Suchý sa kľúčovou prihrávkou podieľal na rozhodujúcom góle českých futbalistov, ktorí v piatkovom kvalifikačnom súboji o postup na majstrovstvá Európy zdolali Bulharov 2:1.

V 50. minúte našiel kolmicou útočníka Patrika Schicka, ktorý svojou druhou gólovou ranou večera dokonal obrat. Kapitán českej reprezentácie nešetril chválou. "Podarilo sa mi získať loptu, mali sme viac priestoru a Schick bol uprostred, tak som sa mu snažil prihrať. Fantastické zakončenie, to je extra trieda. Je super, keď máme takého útočníka, ktorý si s tým dokáže poradiť a pomôže nám gólmi" povedal novinárom tridsaťjedenročný Suchý, ktorý namiesto zranených Bořka Dočkala a Vladimíra Daridu prevzal kapitánsku pásku.

Schick nadviazal na vyrovnávací gól z 19. minúty. "Vieme z tréningov, čo dokáže, je nadštandardný hráč. Snažíme sa hrať tak, aby sme to využili, a to sa dnes skutočne podarilo," uviedol Suchý, ktorý po piatich a pol rokoch v Bazileji bude od budúcej sezóny pravdepodobne pôsobiť v jednej z piatich elitných líg. "Nechceme to samozrejme hádzať len na neho, ťažko nám v každom zápase pomôže dvomi gólmi. Ale myslím si, že sa jeho kvality dajú využiť. Snažíme sa všetci okolo, chlapci v zálohe, krídla, triieliť do vápna, robiť tlak na súperovu bránu," vyhlásil odchovanec Slávie Praha.

Hoci Bulhari otvorili skóre už v tretej minúte, zverenci kouča Jaroslava Šilhavého sa nezosypali. "Tým, že inkasujete takto skoro, tak je jednoduché na to zareagovať, pretože máte veľa času. Snažili sme si medzi sebou povedať, aby sme zostali pokojní a išli ďalej. Ukázali sme, že sme boli lepším tímom a sme veľmi radi, že sme vyhrali," konštatoval Suchý. 

"Dostať gól z prvého útoku nebolo vôbec príjemné. Bola to však facka, ktorá nás v konečnom dôsledku nakopla a zvyšok polčasu sme boli lepší tím," dodal hrdina Schick. "Každý útočník chce dávať góly, keď ich nedáva, cíti sa pod tlakom. Som rád, že mi to tam dnes dvakrát spadlo." priznal 23-ročný český klenot

Dráma až do posledného hvizdu

Čechom sa napriek prevahe nepodarilo streliť poisťovací gól a v závere sa ocitli pod tlakom súpera. "V prvom polčase sme tam mali veľa situácií. Škoda, že sme nedali druhý gól. Po zmene strán sme tam mali dobré situácie a mohli sme to rozhodnúť skôr. Takto to bolo dráma až do ich poslednej šance," povedal štvornásobný víťaz švajčiarskej ligy. 

Po úvodnej kvalifikačnej prehre 0:5 v Anglicku sa Česi vďaka prvým bodom posunuli v päťčlennej skupine na postupové druhé miesto. "Mimoriadne dôležité. Vedeli sme pred zápasom, že to potrebujeme. Teraz to máme, sme veľmi šťastní. Ideme ďalej, v pondelok nás čaká ďalší zápas," pripomenul Suchý súboj s Čiernou Horou. "Musíme sa pripraviť. Nálada bude super, ale začína sa od nuly. Pre nás druhý domáci zápas, takže polovicu úlohy máme za sebou," dodal Suchý.

Omladený výber

Zverenci trénera Jaroslava Šilhavého majú dôvod na spokojnosť. "Ukázali sme charakter. Víťazstvo sme potrebovali ako soľ, preto bol pre nás úvodný gól naozaj studená sprcha. Dokázali sme sa však do zápasu vrátiť pomerne skoro. Mali sme šance na poisťovací gól, bohužiaľ sa tak nestalo a napokon sme sa triasli o výsledok až do konca zápasu. Nakoniec sme vyhrali zaslúžene," zhrnul Šilhavý.

Päťdesiatsedemročný tréner poslal do zápasu viacero mladíkov. Jediným tridsiatnikom v českom drese bol Marek Suchý, polovica tímu bola dokonca mladšia ako 25 rokov. "Nomináciu nerobíme podľa veku. Vždy sa snažíme nominovať momentálne najlepších hráčov. Samozrejme, čím viac mladých talentov, tým lepšia budúcnosť. Tým by však mal byť vyvážený, aby sa tí mladší učili od starších," uzavrel Šilhavý.  


Tagy: Marek Suchý Česko Bulharsko Patrick Schick

Zdroj:
ČTK, TASR
Foto:
SITA/AP/Petr David Josek; Video: Matchat

DISKUSIA