Česká tenisová superhviezdička udivuje aj trénera: Základ pohybovej geniality, je to úžasné!

Markéta VondroušováMarkéta Vondroušová Zdroj: SITA/AP - Christophe Ena

PARÍŽ - Hodiny cvičenia mimo kurtu stoja Markétu Vondroušovú prácu na jej tele, aby zvládla nápor tenisových zápasov. Jej kondičný tréner Michal Vágner, ktorý ju dnes priletel do Paríža povzbudiť na finále Roland Garros, bol príjemne prekvapený, ako rýchlo sa dostala z vlaňajších zdravotných problémov.

Vondroušová v roku 2018 narazila na množstvo zranení a kvôli natrhnutému trieslu musela sezónu ukončiť už začiatkom októbra. V spolupráci s kondičným trénerom sa dokázala dať dohromady. "Je prekvapujúce, že sa po minulej sezóne tak rýchlo dala dokopy. Klobúk dolu pred Maky, ako to všetko dokáže dodržiavať," ocenil Vágner pri rozhovore s českými novinármi.

Kondičná príprava nie je ľahká. "Naše tréningy trvajú skoro tri hodiny. Nedá sa povedať, že by boli až tak fyzicky náročné, skôr je tam strašne veľa vecí, na ktoré sa musí sústrediť. Musí sa cvičiť úplne presne a precízne. Vydržať v tomto sústredení tri hodiny je aj zaťažkávacou skúškou pre psychiku," popisoval Vágner.

Po turnajoch s ňou zatiaľ chodiť nemôže, preto využíva aplikáciu, ktorá vznikla v čase jeho spolupráce s inou českou tenistkou Luciou Hradeckou. "Kouč Lucky Hradeckej je zdatný programátor, ja som tú aplikáciu navrhol, on ju vytvoril. Dáme do nej všetky cviky a potom jej tréningy posielam cez aplikáciu. Osvedčilo sa mi, že si hráča nafotím priamo pri cvikoch, on sa potom sám vidí a je to lepšie. Urobím si databázu," popisoval.

Priamo na grandslame sa toľko práce urobiť nedá. "Tam sa to dá len rovnať späť. Hráč neustále zapája fázické svaly, je dopredu. Je potrebné to rovnať dozadu. A pred tým zápasom sa vždy trochu aktivovať. Tam sú rôzne postupy, čo už máme," popisoval Vágner. Pomáha mu, že skôr spolupracoval tiež so súčasným tenisovým koučom Vondroušovej Jánom Hernychom. "Ten hlavný prínos je práca v kolektíve, bez toho by to nebolo vôbec možné," poznamenal.

Pri testoch zistil, že má Vondroušová mimoriadnu pohybovú koordináciu, jej svaly rýchlo reagujú na pokyny z mozgu a skvele sa orientuje v priestore. "Dokáže vnímať všetky tie veci, ktoré sú. To je úplný základ tej pohybovej geniality. Dokáže rýchlo meniť smery pod tlakom, to je úžasné," popisoval nadanie mladej hráčky, ktorá sa výborne pohybuje po kurte.

Markéta Vondroušová Galéria fotiek (9) Zdroj: SITA/AP - Christophe Ena

Česká tenisová hviezdička má tiež bez špeciálneho tréningu vysoký anaeróbny prah, čo je hranica, pri ktorej prekročení sa hromadí v krvi laktát a tuhnú svaly. "Je to určitý ukazovateľ toho, že je schopná pracovať v tej vyššej zóne bez toho, že by sa dostala rýchlo pod tlak, že by nemohla využívať tie svaly, čo sa týka kyslíka a tak," priblížil Vágner, aký to môže mať efekt na kurte.

Keď s Vondroušovou začal pracovať, zistil, že má oslabené svaly v zadnej časti tela. Spoločne sa snažia tiež zlepšiť prácu bedier. Prispieva to k tomu, aby bola zdravá. "Spočiatku sme objazdili veľa doktorov a postupne sme vylučovali, že toto jej nie je, tamto tiež nie. A v podstate sme neprišli na to, čo by jej mohlo byť. Vedeli sme, že to bude dlhodobá práca, nepočítali sme, že by to mohlo byť tak rýchle a ona že by postúpila v ďalšej sezóne do finále grandslamu," rozprával Vágner.

Premena Vondroušovej je zrejmá, ale stále majú pred sebou veľa práce. Okrem iného sa sústredia na urovnanie jej postoja a posilnenie lýtok a členkov.

Markéta Vondroušová Galéria fotiek (9) Zdroj: SITA/AP - Christophe Ena

Viac o téme: Markéta Vondroušová Michal Vágner
  • Autor: © Zoznam/
  • FOTO: SITA/AP - Christophe Ena
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy