Volejbalisti v Zlatej európskej lige pocítili silu favorita: Zaostali sme o dve alebo tri triedy!

Volejbalisti Slovenska pred začiatkom zápasu s JaponskomVolejbalisti Slovenska pred začiatkom zápasu s Japonskom Zdroj: SITA

MALATYA - Slovenskí volejbaloví reprezentanti prehrali vo svojom štvrtom vystúpení v Zlatej európskej lige, keď v sobotu podľahli domácemu Turecku hladko 0:3 (-15, -11, -17). Zverenci trénera Andreja Kravárika sa najbližšie stretnú v rámci 5. kola A-skupiny v Humennom s Lotyšmi v stredu 12. júna.

Turci štvrtou výhrou spravili výrazný krok k Final Four do Estónska (21.-22. júna), postupovú istotu môžu mať už po večernom súboji Belgicko - Lotyšsko v Kortrijku (20.00 h). Slováci, Lotyši aj Belgičania zatiaľ majú na konte po jednej výhre. Slovenských volejbalistov na záver základnej skupiny čakajú dve domáce vystúpenia: v Humennom proti Lotyšom (12. júna) a v Poprade proti Belgičanom (15. júna) sa pokúsia pridať ďalšie víťazstvá.

Tréner Kravárik nechal na lavičke kapitána Kriška, Gavendu aj Luxa, príležitosť od začiatku popri nahrávačovi Palgutovi dostali Firkaľ, Lamanec či Pavelka. V úvode Ondrovič znížil na 5:7, ale po viacerých technických chybách hostí Turci odskočili (10:5), hviezda duelu z Nitry Lagumdzija neskôr zvýšil na 13:6. O chvíľu sa na ihrisko dostali Gavenda a Goč a neskôr aj Jendrejčák, ale Turci naďalej mali výrazne navrch v útoku aj obrane (20:11). Pred koncom ešte Slovákov potešili body Gavendu (14:22), posledné slovo mal Lagumdzija - 15:25. Okrem tureckého univerzála sa darilo aj blokárovi Durmazovi - v prvom sete bol neomylný v útoku a pridal dva bloky, celkovo pre tím získal 8 bodov.

Na začiatku druhej časti Turci získali náskok pri servise Lagumdziju, z 5:3 zvýšili na 10:3. O chvíľu išiel hviezdny univerzál z ihriska, na slovenskej strane dostal príležitosť Kyjanica. Za stavu 5:15 si kouč Kravárik vyžiadal oddychový čas a pri Firkaľovom podaní Slováci zabodovali (7:15). Turci boli vo veľkej pohode, pred koncovkou viedli aj o 12 bodov (20:8). Nevýrazného Pavelku nahradil Lux, nasledovala séria pokazených servisov na oboch stranách. Set napokon ukončil blokár Karasu (25:11).

Do tretieho setu poslal slovenský kormidelník Luxa, Gavendu i Jendrejčáka. Gavenda blokom vyrovnal na 4:4, o chvíľu Firkaľ pridal ďalšiu "stopku" a Slováci viedli 7:6. Turci však rýchlo otočili vývoj na svoju stranu (9:7), pravidelne pridávali bod k bodu aj pri svojom servise a za stavu 14:10 hru prerušil ďalší slovenský timeout. Slováci vydarenou pasážou znížili smečmi Ondroviča a Gavendu na 14:16, nevyužili však príležitosť zabojovať o výrazne priaznivejší výsledok setu - domáci najmä zásluhou skúseného univerzála Toya opäť odskočili (22:15) a aj záver zvládli bez problémov, premenili druhý mečbal (25:17).

Malatya
Turecko - Slovensko 3:0 (15, 11, 17)
Zápas trval 69 minút, rozhodovali: Marev (Bul.) a Bozkurt (Tur.), 2750 divákov.

Turecko: Karasu 5, Eksi 0, Subasi 6, Durmaz 12, Lagumdzija 6, Aydin 3, liberá Mert a Döne (Gülmezoglu 4, Toy 10, Yatgin 2, Ünver 1, Metin 0)

SR: Ondrovič 4, F. Palgut 0, Firkaľ 4, J. Kováč 1, Lamanec 4, Pavelka 2, libero M. Vitko (Jendrejčák 2, Gavenda 4, Goč 0, Lux 2, Kyjanica 0)

Andrej Kravárik, tréner SR: "Turci podľa očakávania nastúpili v najsilnejšej zostave, nenechali nič na náhodu a týmto víťazstvom v podstate spečatili svoje prvenstvo v našej skupine. My sme v žiadnej hernej činnosti nedokázali reagovať na veľmi dobrú hru súpera, dokonca ani v prvom a treťom sete, keď sme mali výnimočne dobre prihrané. Vo všetkých herných činnostiach sme zaostali o dve alebo tri triedy. Šancu vyskúšať si špičkový európsky level dostali aj chlapci z lavičky, je to pre nich veľká škola. Prehra je krutá a tvrdá, je však potrebné pozerať sa na veci triezvo. Čakajú nás dva ťažké zápasy v domácom prostredí, kde okrem Mateja Kubša budeme v plnej zostave, a to sú pre nás dôležitejšie stretnutia ako dnešné. Doma proti Lotyšsku a Belgicku chceme predviesť minimálne také výkony ako na pôde týchto súperov."

Filip Palgut, nahrávač SR: "V dnešnom zápase bol najväčší rozdiel v útoku. Nedarilo sa nám, najmä preto sme Turkom podľahli."  Marián Vitko, libero SR: "Turci nám ukázali, kde sa nachádza svetový volejbal. Vo všetkých herných činnostiach boli lepší a nedokázali sme ich viac potrápiť. Dominovali suverénne, my sme sa trápili."