VIDEO Bývalý hráč AS Trenčín s vlastným gólom pri triumfe Chorvátska, Maďari lídrami našej skupiny

Wayne Hennessey pri vlastnom góle Jamesa LawrenceaWayne Hennessey pri vlastnom góle Jamesa Lawrencea Zdroj: SITA/AP - Darko Bandic

OSIJEK - Futbalisti Chorvátska zvíťazili v sobotňajšom zápase 3. kola kvalifikácie EURO 2020 v Osijeku nad Walesom 2:1. V E-skupine účinkujú aj Slováci. O triumfe vicemajstrov sveta rozhodol vlastný gól Jamesa Lawrencea v prvom polčase, resp. presný zásah Ivana Perišiča v druhom dejstve. "Drakom" body nepriniesol ani kontaktný gól Davida Brooksa v 77. minúte.

V prvom polčase boli domáci aktívnejší, Wales bol však pozorný. No v 17. minúte získali Chorváti po tvrdšom zákroku na súpera pri vlastnej šestnástke loptu a rýchly brejk Perišiča vyvrcholil vlastným gólom J. Lawrencea. Ten si zrazil do siete jeho prudký center. Domáci hrali pokojne a zvýšiť mohol v 36. minúte Kramarič, ale jeho strela išla nad. Chorváti mohli inkasovať v závere polčasu, ale brankár Livakovič svoj tím podržal dobrým zákrokom pri strele Vaulksa a aj pri nekoordinovanej dorážke Daviesa.

Frustrovaný Gareth Bale a Galéria fotiek (11) Zdroj: SITA/AP - Darko Bandic

Aj druhý polčas začali lepšie "vatreni". Kovačič dostal v 48. minúte prízemnou strelou loptu do siete, ale gól neplatil pre ofsajd Kramariča. Výber trénera Daliča to dlho nemrzelo, keďže o minútku už strela Perišica mala gólové parametre - 2:0. Chorváti sa snažili držať loptu v strede ihriska a hostia sa pokúšali o kontaktný gól. To sa im podarilo v 77. minúte vďaka strele z hranice šestnástky od striedajúceho Brooksa, ktorú ešte jemne hlavou tečoval Vida. Wales útočil, v 88. minúte po centri Balea ale Wilson na zadnej tyči hlavou nenamieril presne. Obe mužstvá mohli ešte v posledných sekundách streliť góly, ale Kramarič v skvelej šanci po brejku, ani Brooks z druhej vlny sa už nepresadili.

Chorváti zvládli reparát za prehru 1:2 v Maďarsku aj bez chýbajúceho Ivana Rakitiča a ďalších hráčov. "Toto bol doteraz náš najdôležitejší zápas v tejto kvalifikácii a tieto tri body sú veľmi dôležité. Už sme po prehre v Maďarsku nemali priestor na ďalšie zaváhanie. Teraz sa cítime lepšie," citoval web UEFA špílmachra Luku Modriča z Realu Madrid. "Mali sme z nich až príliš veľký rešpekt. Dostali sme dva lacné góly a nedokázali sme vyťažiť viac z našich dobrých šancí. Proti Maďarsku musíme hrať lepšie, hoci sme aj dnes ukázali niekoľko pozitívnych vecí," povedal tréner hostí Ryan Giggs.

V druhom zápase skupiny v Baku zvíťazili Maďari nad domácim Azerbajdžanom 3:1 a so šiestimi bodmi sa dostali na čelo tabuľky pred Chorvátov. Oba tímy majú zhodné skóre 5:4, v prospech Maďarov však hovorí lepší vzájomný zápas. V marci zdolali "šachovnicových" v Budapešti 2:1. Na pôde Azerbajdžanu ich v 18. minúte poslal do vedenia Willi Orbán, ktorý hlavou zužitkoval center Balásza Dzsudzsáka. Šancu vyrovnať mal v 33. minúte Ramil Šejdajev, v dobrej pozícii však namiesto strely zvolil prihrávku. V 53. minúte poistil náskok Maďarov svojím druhým gólom Orbán po rohovom kope a následnej skrumáži pred azerbajdžanskou bránkou. Domácim sa podarilo v 70. znížiť zásluhou Mahira Emreliho, no Maďari bleskovo odpovedali. Konečný výsledok stanovil striedajúci reprezentačný debutant Dávid Holman.

Chorvátsko - Wales 2:1 (1:0)
Góly: 17. Lawrence (vlastný), 49. Perišič - 77. Brooks, ŽK: Brekalo, Jedvaj, Lovren, Vida, Brozovič - Bale. Rozhodoval: Kovács (Rum.)

Chorvátsko: Livakovič - Jedvaj, Lovren, Vida, Barišič - Modrič, Brozovič - Brekalo (67. Pašalič), Kovačič (76. Badelj), Perišič (90.+2 Škorič) - Kramarič

Wales: Hennessey - Roberts, Mepham, J. Lawrence, Davies - Wilson, Allen, Smith (65. Brooks), James (80. Matondo) - Vaulks (66. Ampadu) - Bale

Baku
Azerbajdžan - Maďarsko 1:3 (0:1)
Góly: 70. Emreli - 18. a 53. Orbán, 71. Holman, ŽK: Husejnov, Nazarov, Medveděv - Szoboszlai, Kleinheisler, Németh. Rozhodoval: Blom (Hol.)

Azerbajdžan: Agajev – Krivocjuk, Mammadov, Husejnov, Medveděv – Nazarov (86. Ru. Dadašov), Garajev, Almeida – Šejdajev, Re. Dadašov (59. Ramazanov), Emreli (74. Abdullajev)

Maďarsko: Gulácsi – Lovrencsics, Orban, Baráth, Korhut – Á. Nagy, Kleinheisler (72. Pátkai) – Dzsudzsák (86. Németh), Szoboszlai (57. Holman), D. Nagy – Szalai

Viac o téme: Gareth Bale Chorvátsko Wales James Alexander Lawrence